EFE BOZ DAVASINDA KARAR

Efe Boz Davasında Okul Müdürü, Öğretmen ve Firma Yetkililerine Ceza

Mahmeke Efe Boz davasında okul müdürüne 3 yıl 4 ay, firma temsilcilerine 2 yıl 6’şar ay, sınıf öğretmenine 1 yıl 8 ay ceza verdi; kaymakamlık, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve il özel idare için de suç duyurusunda bulundu.

Oyun Hakkı İçin Fotonu Çek Gönder

Çocuğun oyun hakkını gündeme taşımayı amaçlayan 19. IPA Dünya Konferansı kapsamında Çocuk Oyun Hakkı Destekçileri Fotoğraf Kampanyası başlatıldı.

Helin Başak Öykü Yarışması İki Dilde

Türkçe ve Kürtçeye yeni yazarlar kazandırmayı amaçlayan I. Helin Başak Öykü Yarışması’na başvurular başlıyor.
BABASI ANLATIYOR

Aileden Habersiz, Yoğun Bakımda İfade

Van’da akrep çarpması sonucu yaralandığı belirtilen 12 yaşındaki çocuk ameliyat sonrası yoğun bakımdan çıktı. Babası bianet’e çocuğunun yoğun bakımda ifadesinin alındığını söyledi.

Efe Boz Davasının Karar Duruşması Yarın

Gündem Çocuk Derneği okul tuvaletinde üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’un davasının karar duruşmasına katılım için çağrıda bulundu.

Haberler

 • PEN Genç Yazarlar Arıyor
  Dünya Yazarlar Birliği PEN ifade özgürlüğü ve edebiyatın gelişmesine katkı sağlayarak uluslararası alana genç yazarlar kazandırmak için bir yarışma düzenliyor.
 • Otizmli Çocuklar Beşiktaş Maçında Sahada
  Türkiye'de ilk kez 25 otizmli çocuk Beşiktaş maçında seremoniye katılarak otizmli çocukların eğitim hakkına dikkat çekti.
 • Festivalin Çocuk Mönüsü
  33. İstanbul Film Festivali’nin çocuklara ayrılmış bölümünün kahramanları tavşanlar, maymunlar ve insanlar. Belgesel bölümündeki Dileğim Barış Olsun ise çocukların barış özlemini dile getiriyor.
 • UNICEF Avrupa Roman Çocuklara Taahhütlerini Yerine Getirsin
  UNICEF Avrupa’da Romanları kapsama politikalarını hızlandırmak için çocuklara öncelik verilmesini istedi.
 • Çizgi Film Pepee İşaret Dilinde
  Çocukların ilgiyle izlediği Pepee çizgi filmi artık işaret dili ile yayımlanacak.
 • Birecik’te Bir Çocuk Gaz Kapsülüyle Yaralandı İddiası
  Urfa'nın Birecik ilçesinde seçim sonuçlarına yönelik itirazın reddedilmesinin ardından çıkan olaylarda bir çocuğun polisin attığı gaz kapsülü gözünden yaralandığı iddia edildi.
 • Kütüphane Haftası Çocuğa da Bakıyor
  Kütüphane Haftası çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinlikler arasında çocuk yayıncılığı ve çocuk edebiyatı merkezli panel ve sergiler de yer alıyor.
 • Çocuklarda Kanserin İlacı Oyun
  “Oyun Benim İlacım’’ projesi kapsamında kanser hastası çocuklarla bazen bebeklerine iğne yaparak bazen maskelerini boyayarak zorlu süreci kolay atlatmaları hedefleniyor.
 • Elmalıkent’in Çocukları
  Çocukların yöneteceği bir mahalle hayaline çok yakın Ümraniye Elmalıkent. Mahallenin çocuklarının kurduğu çocuk meclisinin talepleri var ve bunu duyurmakta da çok başarılılar.
 • Seçim Vaatlerinde Çocukların Yeri
  AKP çocuk bahçesi, bilim merkezi; CHP “sağlıklı projeler”; BDP mahalle meclisleri, STK’lar ve çocuklarla birlikte çalışarak “özgür alanlar”; HDP istismara uğrayan çocuklar için rehabilitasyon merkezleri ve ...
 • Youtube’dan Çocuklara Özel Site
  Video paylaşım sitesi Youtube çocuklar için yeni bir site açacağını duyurdu.
 • ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILSIN GİRİŞİMİ’NİN RAPORU Ankara Çocuk Cezaevi'nde Tehdit, Dayak, Hakaret...
  Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’yle ilgili raporunda hak ihlallerinin sürdüğünü bildirdi. Çocukların doktora bile götürülmediğini açıkladı.
 • UNICEF Dünyanın En Yoksulları Temiz Sudan da Yoksun
  UNICEF her gün beş yaşından küçük 1400 çocuğun temiz su ve hijyen yoksunluğu yüzünden öldüğüne dikkat çekti. Kadınlar ve kız çocuklar temiz suya erişememekten en fazla ...
 • YURTTAŞLARDAN Cumhurbaşkanına Açık Mektup
  Hazırlanan açık mektupta cumhurbaşkanından öldürülen bütün çocuklar için devletin sorumluluğunu yerine getirmesi istendi. Gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesi ve polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması da ...
 • UNICEF'TEN TÜRKİYE'YE BERKİN UYARISI Çocukların Yaşam Hakkı Devletlerin Sorumluluğundadır
  UNICEF Türkiye'ye taahhütlerini hatırlatarak her çocuğun vazgeçilmez olan yaşam hakkının korunmasının devletlerin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.
  1. Devletin Öldürdüğü Çocuklar
 • TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ Çocuklar Öldürülmesin, Yasları Tutulabilsin
  Türkiye Psikiyatri Derneği toplumun polis şiddeti yüzünden Berkin Elvan’ın yasını tutamadığını vurgulayarak “silahlarınızı susturun, insanlar yaslarını tutabilsin” çağrısı yaptı.
 • Devletin Öldürdüğü Çocuklar
  Berkin Elvan Türkiye’de devletin şiddeti sonucu yaşamını yitiren ilk çocuk değil. 1988’den bu yana yüzlerce çocuk bu nedenle öldü.
 • GÖÇ VAKFI 2013’te 1172 Çocuğun Yaşam Hakkı İhlal Edildi
  Göç Vakfı 2013’e dair Çocuklara Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, devletin geçen yıl çocuğun korunma hakkının ihlal edildiği 89 olayda ihmali, beş olayda fiili ihlali ...
 • Bizim Ailede Olmaz Demeyin!
  Hemen her ailede duyulur: “Kız da erkek de benim için aynı.” ÇOÇA’nın 2013'te yaptığı araştırmaya dayanarak hazırladığı kısa film ise aksini, duyduğumuzdan çok bildiğimizin gerçekliğini gösteriyor. ...
 • 4+4+4’ün Karnesi Kötü
  Eğitim Reformu Girişimi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın ortak araştırmasından çıkan bulgular 4+4+4 sistemine geçilmesiyle öğretmen açığının ve derslik ihtiyacının arttığını, öğrencilerin beslenme sorununun büyüdüğünü gösteriyor. ...
 • Çocuk Cezaevleri Kapatılsın, Alternatif Modeller Oluşturulsun
  Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi cezaevlerinin çocuklar için uygun bir sistem olmadığını vurgulayarak çocuk cezaevlerinin kapatılması için imza kampanyası başlattı.
 • Türkiye Myanmar Çocukları için UNICEF'le Çalışacak
  Türkiye ve UNICEF Myanmar’da yerlerinden edilmiş yaklaşık 14 bin kişiye su, sanitasyon ve hijyen imkanlarına erişim sağlamayı hedefliyor.
 • ÇITIR ÇITIR FELSEFE'NİN YAZARI LABBÉ "Sorgulama Küçük Yaşta Başlamalı"
  Çıtır Çıtır Felsefe'nin yazarı Labbé sorgulama alışkanlığı küçük yaşta başlamazsa çocukların manipülasyona açık bireyler olacağını söyleyerek uyardı: Politikacıların ya da patronların rahatlıkla yönlendirebileceği kişilere dönüşürler.
 • “Çıtır Çıtır Felsefe” Dile Gelecek
  Çıtır Çıtır Felsefe’nin yazarı Brigitte Labbé 1 Mart’ta İstanbul’da katılacağı Eğitimde Edebiyat Seminerleri’nde çocuk ve felsefe ilişkisi üzerine konuşacak.
 • UNICEF: 59 Milyon Çocuk için 2,2 Milyar Dolar Gerek
  UNICEF acil durum bölgelerindeki 59 milyon çocuk için 2,2 milyar dolar yardım çağrısında bulundu. Sadece Suriye’yi de içine alan bölgeye 835 milyon dolar gerekiyor.
 • Suriyeli Çocuklar Dansla Dile Geliyor
  Kızgınlık, kaygı gibi yoğun duyguları ifade etmek için bir araç olarak kullanılan Capoeira savaş bölgesindeki Suriyeli çocuklara öğretiliyor. Amaç hedef almadan kendi vücudunu kontrol edebilmek.
 • Çocuklar Hiçbir Koşulda Tutuklanmamalı
  Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi BDP’nin çocuk tutukluluğunda yaş sınırının 18’e yükseltilmesi yönündeki teklifini desteklediklerini açıkladı, ancak “üst sınırı beş yılı aşmayan suçlar” ibaresinin de kalkması gerektiğini ...
 • Beş Kentte Aynı Talep: Çocuk Cezaevleri Kapatılsın
  Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi beş kentte çocuk cezaevleri önünde gerçekleştirdiği eylemlerde çocukların tutuklamasına ve hapsedilmesine son verilmesini, alternatif tedbirler getirilmesini istedi.
  1. Maltepe Çocuk Cezaevi’ndeki Çocuklar Açlık Grevine Başlayacak
 • Maltepe Çocuk Cezaevi’ndeki Çocuklar Açlık Grevine Başlayacak
  Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin İstanbul’daki eyleminde Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden Veysi Eski, Maltepe Cezaevi’ndeki koşulların düzelmemesi halinde çocukların açlık grevine başlayacağını söyledi.
  1. Beş Kentte Aynı Talep: Çocuk Cezaevleri Kapatılsın
 • BDP Çocuk Tutuklamalarında 18 Yaş Sınırı İstiyor
  BDP’li Baluken 18 yaş altı çocuklara üst sınırı beş yılı aşmayan hapis cezasını gerektiren fiillerinden dolayı tutuklama uygulamasına karşı kanun teklifi verdi.