UNICEF: 2030’a Kadar 5 Yaşından Küçük 69 Milyon Çocuk Ölebilir

UNICEF'in raporuna göre, bugünkü koşullar değişmezse 2030’a gelindiğinde 167 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde yaşıyor olacak.

Çocuk Evliliklerine İzin Veren Madde Anayasa Mahkemesi’nde

Çocuk evliliklerine yol açan Medeni Kanun’un 124. maddesinin Anayasa Mahkemesi’nce iptali istemiyle açılan davada eksiklik olmadığına karar verildi. Avukat Antakyalıoğlu maddenin çocuğun üstün yararına, uluslararası mevzuata ve anayasaya aykırı olduğunu vurguladı.

MEB’den Din Dersi için Eylem Planı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz bir soru önergesine verdiği cevapta, AİHM’nin din kültürü ve ahlak bilgisi dersiyle ilgili kararının gereğinin yerine getirilmesi için eylem planı hazırlandığını ve Adalet Bakanlığı’na sunulduğunu belirtti.

Belçika Çocuk Güzellik Yarışmasını Yasakladı

Belçika'da kız çocukları arasında düzenlenmesi planlanan çocuk güzellik yarışması "çocuk işçiliği yasalarına aykırı olduğu" gerekçesiyle yasaklandı.

Mardin Cezaevi'ndeki Çocuğa İşkence İddiası Meclis'te

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan Mardin Cezaevi’nde kalan çocuklara yönelik hak ihlallerini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Haberler

Sanal Kütüphane

    Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları