ODTÜ Mezunlar Derneği’nden “Pankart” Açıklaması

ODTÜ mezuniyetinde taşıdıkları pankart nedeniyle gözaltına alınan üç mezunla ilgili açıklama yapan Mezunlar Derneği, “İfade özgürlüklerini kullanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği, mezuniyet töreninde taşınan pankartla ilgili gözaltına alınan üç kişinin serbest bırakılmasını talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ODTÜ'de 6 Temmuz’da yapılan diploma töreni sırasında pankartı taşıyan kişiler hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatmış, üç kişi dün sabah gözaltına alınmıştı.

“Dava açılmış ve beraat etmiş bir karikatür”

Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Üniversiteler, özgür düşüncelerin yeşertildiği ve ifade edildiği bilim yuvalarıdır. Bu nedenle de hakaret içermeyen görüş ve eleştirilerin, ODTÜ geleneğine yakışır biçimde çok daha hoşgörülü biçimde değerlendirilmesi gerekirdi.

13 sene önce yayınlandıktan sonra dava açılmış ve beraat etmiş bir karikatürün olduğu pankart, binlercesi içinden seçildi ve üç mezun arkadaşımız gözaltına alındı.

“İfade özgürlüklerini kullanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı.

“Bizler özerk ve demokratik üniversite mücadelemizi en temel insani hakları savunmak noktasından başlatmak zorunda kalsak da; ODTÜ’ye, ODTÜ’nün devrimci geçmişine sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

“En temel insani hak olan eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğüne katlanamayan bir anlayışın ODTÜ’ye egemen olamayacağı açıktır.” (AS)


Ankara - BİA Haber Merkezi

08 Temmuz 2018, Pazar