"Kleopatra Koyu Halkındır"

Antalya ve Tekirova halkı Phaselis Koyu'na işletme yapılmasına nasıl izin vermediyse Kleopatra Koyu'na yapılmasına da izin vermeyecek.

Gün geçmiyor ki Antalya'nın doğa harikası bir köşesi ranta kurban gitmesin. Şimdi de Tekirova'daki halk arasında Mehmet Ali Bükü diye de bilinen Kleopatra koyu bir özel şirkete 5 artı 24 olmak üzere 29 yıllığına kiralanıyor.

Bu koy çadır kampçılarının, Antik Likya Yolu'nu yürüyenlerin ve halkın rahatça denize girdiği ve konakladığı bir alan. Hiçbir beton yapı barındırmıyor etrafında.

Şimdilerde sit alanları tabiat parkı ilan edilip yapılaşmaya açılır oldu.

Tabiat parkı ismi kulağa hoş gelse de milli parklar ve sit alanlarında kanunen yapılaşmaya gidilemediği için böyle bir ara formül üretiliyor. Kleopatra Koyu da tabiat parkı ilan edilmesinin 2 ay sonrası yani 30 Mayıs 2018'de ihaleye çıkarılarak yıllık 505 bin TL'ye bir firmaya veriliyor.

Koyun ihaleyle kiralandığını öğrenen Tekirova halkı Tekirova Platformu'nun çağrısıyla koyda oluşacak yapılaşmanın ve özel alan ilan edilmesinin önüne geçmek için geniş bir katılımla bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kızıl çamlar da konuşacak

Basın açıklamasında şunlara değinildi: "Bugün burada sadece biz değil, sayısız bitki böcek, kuş ve canlılar, kesilmekle karşı karşıya kalan, kızıl çamlar da konuşacak.

1972 yılında 69 bin 800 hektar olarak ilan edilen, Olimpos Beydağları Milli Parkı, zamanla alınan kararlarla küçültülmüş ve şimdi yarı yarıya gerilemiştir. Bir de ihaleye katılım şartnamesinde dikkat çekici hususlar var.

Birincisi ihaleye girecek firmanın 10 milyon TL, eski parayla 10 trilyon nakdi olacak. İkincisi iş deneyimi olarak firmanın en az dört yıldızlı otel ya da tatil köyü o da olmazsa 150 yataklı tatil köyü işletmeciliğinden birisini en az üç yıldan beridir yapması gerekiyor.

Dikkat edin, şartnameye göre, günübirlik çadırlı kamp alanı ve mesire yeri ihalesine girebilmek için, ancak büyük otel ya da tatil köyü sahibi olmanız gerekiyor.

Şimdi kendi kendinize soruyorsunuz en az dört yıldızlı otel veya tatil köyü işletmecisi olacaksınız, nakitte 10 milyon TL paranız, senelik de 75 milyon TL cironuz olacak ve o işletme büyüklüğüyle gelip burada 5-10 çadırın başını bekleyeceksiniz.

Adrese teslim bir ihale süreci

Bu durum ileride cins ve plan değişiklikleriyle daha büyük ve daha kapsamlı, doğanın tahribine ve vatandaşın bölgeden tecridine neden olacak bir hal alacağı sorusunu ve ihtimalini akıllara getirmektedir.

Bölge halkı olarak bizler buna izin vermeyecek, gerek ihale sürecinde usul yanlışlıkları, gerek adrese teslim bir ihale sürecini çağrıştırması, yol açacağı kamu zararı, gerekse plan değişikliklerindeki hatalardan ötürü hukuki süreç başlatacağız ve takipçisi olacağız."

Phaselis Koyu'na da izin vermedik

Basın açıklamasına sahildeki teknelerin de kornalarıyla destek verdiğini söyleyelim.

Açıklamadan hepimizin tahmin edebileceği gibi ihalenin adresi iktidara yakınlığıyla bilinen Fettah Tamince.

Daha önce de Phaselis Koyu'na otel yapmak isteyen Tamince halkın ısrarlı karşı duruşuyla bu projeyi iptal etmek zorunda kalmıştı.

Yıllardır arz-talep dengesi çoktan bozulmuş ve acentelerin esiri olmuş turizmi nasıl kurtaracağını düşüneceğine yüzlerce endemik bitkinin ve canlının olduğu yerlere göz dikmek neyin hırsıdır.

Antalya ve Tekirova halkı Phaselis Koyu'na işletme yapılmasına nasıl izin vermediyse Kleopatra Koyu'na yapılmasına da izin vermeyecek. (EM/PT) 


Antalya - BİA Haber Merkezi

11 Haziran 2018, Pazartesi

Erol Malçok