Temelli: Kürtlere Ne Yapıyorsanız, İsrail de Filistinlilere Onu Yapıyor

HDP Grup Toplantısında Eşbaşkan Temelli, Filistin'in seçim malzemesine dönüştürüldüğünü ifade etti; "“Kürt halkına karşı ne yapıyorsanız, İsrail Hükümeti de Filistin halkına karşı onu yapıyor" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bugün partisinin grup toplantısında konuşmasına Nakba’nın 70. yıl dönümünde İsrail hükümetinin 60 Filistinliyi öldürmesini kınayarak başladı.

“Bugün Filistin’de karşımıza çıkan sahne Ortadoğu’da birçok yerde karşımıza çıktı” diyen Temelli, “Buna son verebilmek için bu iktidarlara karşı halkların ortak barış mücadelesi yükselmek zorundadır. Yoksa, iktidarların günü kurtarmak için yaptıkları açıklamalarla Ortadoğu’ya savaştan başka verecekleri bir şey yoktur” dedi.

“Filistin seçim malzemesi yapılıyor”

Filistin’in seçim malzemesi haline getirildiğini ifade eden Temelli, şöyle konuştu:

“Mavi Marmara unutulmuş gibi, İsrail Hükümetiyle yapılan anlaşmalar unutulmuş gibi, ki AKP iktidarı kadar fazla anlaşma yapan hükümet yok tarihte, yine Yenikapı’ya miting çağrısı yapılıyor. Biz Yenikapı mitinglerinin neye mal olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu mitinglerden Filistin halkına hayır çıkmaz. Bu mitinglerden demokratik siyasetin tasfiyesi çıkar, Afrin'e saldırı çıkar başka bir şey çıkmaz.

“Eğer Filistin halkıyla yan yana olmak istiyorsanız gelin bu ticari, siyasi ve askeri anlaşmalara son verelim. İşte Meclis. Getirin hep birlikte tüm bu anlaşmalara son verelim.

“Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını 13 yıl önce tanımışsınız. Gelin şimdi iptal edelim? Hayır. Bunlar konuşulmuyor.”

“Kürt halkına karşı ne yapıyorsanız, İsrail Hükümeti de Filistin halkına karşı onu yapıyor. Eğer bu coğrafyada sorunun parçasıysanız çözüm üretemezsiniz. Evet, siz sorunun parçasısınız. İşte Afrin.

“Afrin’in ilk günlerinde buradan bu kürsüden BMGK’ya çağrı yapmıştık. Şimdi bir kez daha aynı çağrıyı yapıyoruz. Ortadoğu’da yaşanan zulme dur diyebilmek için Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) acilen toplanmalı ve yaptırım gücünü kullanmalıdır. Aksi halde bu konseyin hiçbir güvenilirliği kalmamış olacaktır.”

Erkeklere ebeveyn izni

Anneler Günü’ne değinen Temelli, seçim programında kreş hakkının yanısıra, erkeklerin de çocuk bakımına katılması için erkeklere de devredilemez ebeveyn iznine yer verdiklerini belirtti.

“301 işçi şahsında, 301. Maddeye hayır”

13 Mayıs’ın Soma’nın yıldönümü olduğunu hatırlatan Temelli, “Bu ülkede 301. madde gibi faşist yasalar var oldukça emekçiler ölmeye devam edecek. 301 işçi şahsında, 301. Maddeye karşı herkesi mücadeleye davet ediyorum. Emek sömürüsüne, doğa katliamına son vermek için 301. Maddeye hayır diyoruz” dedi.

“Her konuda af getirme peşindeler”

“Her konuda af getirme peşindeler” diyen Temelli, hükümetin insanlara barınma hakkı getirmek yerine imar affı; ülkenin ortalama vergi yükü yüzde 45 iken, vergi kaçıranlara “varlık barışı” tabiriyle yüzde 2’lik vergi ödemesi; OGS affı getirildiğini; 70 bin öğrenciyi hapse atıp, “terör suçuna karışmamış” öğrencilere af getirildiğini belirtti.

Hiper enflasyon tehdidi

Temelli, Erdoğan’ın “Para politikasını daha etkin kullanacağım” sözlerine şöyle karşılık verdi:

“Para politikasını daha etkin kullanacağım’ ne demek biliyor musunuz, ‘Yerli paraya geçeceğim’ demek. Yani Merkez bankasına para bastırtacak. Enflasyon da tıpkı 70’lerin Latin Amerika enflasyonu gibi kontrolden çıkacak. Yüzde 50 - 60 hiper enflasyon tehdidine ülke savrulacak.

“Bir bakanı diyor ki ben kur artışını tanımam. Kur artışı da zaten seni tanımıyor. 4.38.  Cari açık 55 milyar dolar olmuş, öbürü her şey yolunda gidiyor diyor.”

“Çözüm HDP”

“Bunca sorun var, peki çözüm? Çözüm HDP’dir. Programımızı herkesle beraber yaptık. Kadınlarla yaptık, emekçilerle esnafla çiftçilerle halklarımızla beraber yaptık. Programımızın gücünü tam da buradan aldık. Türkiye OHAL döneminden ancak olağanlaştırma dediğimiz bir politika ile çıkabilir. 

“16 Nisan referandumunda hayata geçirilen yetkileri kullanmayacağız. Meclisin denetimiyle, bir geçiş programı çerçevesinde sürdüreceğiz. OHAL’den bir an önce kurtulacağız. KHK’ler rejimine son vereceğiz. Bu ülkeyi çok büyük bir ayıptan kurtaracağız. Kayyumlara son vereceğiz. Tabii, her şeyden önce, bu geçiş programında artık 12 Eylül Anayasası’ndan hep birlikte kurtulacağız. Birlikte bir demokratik anayasa yapacağız.

“Bunu yapabilmek için yüzleşme ön koşullardan biridir. Roboski, Suruç, Cizre, Ankara katliamları. Tarihimizle ve bu acılarla yüzleşmek zorundayız.”

“Demirtaş bu sistemi değiştirmeye geliyor”

“Demirtaş Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanmaya değil bu sistemi değiştirmeye geliyor. Geçmişin vesayetçi rejimine öykünerek değil, geçmişin vesayetçi rejimini de değiştirmeye geliyor.

“Baraj HDP’nin değil Türkiye’nin meselesi”

“Baraj meselesi HDP’nin değil Türkiye’nin meselesidir. Türkiye halkları, emekliler, kadınlar, gençler 7 Haziran’da ve 1 Kasım’da barajı nasıl yıktıysa 24 Haziran’da da öyle yıkacaktır.

“Bugünden 24 Haziran’a mücadelemizi yükselteceğiz. Hepimizin yolu açık olsun, tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Unutmayalım: 1 oy Demirtaş’a 1 oy HDP’ye.” (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Mayıs 2018, Salı