Seçim Günlüğü – 15 Mayıs 2018

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş için tahliye talebinde bulunuldu.

Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı 24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimle belirlenecek. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa seçimin ikinci turu 8 Temmuz 2018 günü yapılacak.

İşte 15 Mayıs 2018 Salı gününün seçim gelişmeleri:

Demirtaş için tahliye talebi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) cumhurbaşkanı adayı, İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş, bugün avukatları aracılığıyla Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine tahliye başvurusu yaptı.

Edirne F Tipi Cezaevinde 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan Demirtaş’ın tahliye başvurusunda, “tutukluluk halinin, serbest seçim hakkının ihlali olduğu” belirtildi.

Erdoğan: Sistemi çalıştırmayacak bir gelişmeye fırsat vermeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bloomberg kanalında katıldığı yayında Merkez Bankası'nın bağımsız bir yapı olmakla birlikte cumhurbaşkanı olarak kendisinin verdiği sinyalleri bir kenara koyamayacağını söyledi.

Erdoğan, 7 Haziran 2015'teki gibi bir tabloyla karşılaşıldığı durumda yeni seçime gidip gitmeyeceğine dair soruya ise şu yanıtı verdi:

"Sistemi çalıştırmayacak herhangi bir gelişmeye fırsat vermeyiz. 7 Haziran’da da sistemi tıkayanlar veya tıkamak isteyenler oldu. Ben sistemin önünü açtım ve hemen 1 Kasım seçimine gidildi."

İnce: Passolig’i kaldıracağım

Aksaray’da konuşan Muharrem İnce, ülkede futbolun bile özgür olmadığını ifade ederek, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde passolig uygulamasını kaldıracaklarını söyledi.

Wikipedia’nın kapalı olmasını da eleştiren İnce, “Bu ülkenin gençlerine tasarımı teknolojiyi öğretmek istiyorum. Patent almalarını istiyorum. Ülkemi ayağa kaldırmasını istiyorum gençlerden. Özgür ortamda tasarım yapılabilir” dedi.

İnce, polislere de angarya iş verildiğini belirterek, seçilmesi halinde polislerin sendikalı olacaklarını, mesai ödeneceğini ifade etti.

Temelli’den Erdoğan’a: Eşyalarını topla, sarayı boşaltıyorsun

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu.

"7 Haziran'da yarım bıraktığımız işi 24 Haziran'da tamamlıyoruz. Bunun için öncelikle Selahattin Demirtaş'ın özgür bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullanan Temelli, Erdoğan’a şöyle seslendi:

“Senin bu ara yapacağın yegane iş eşyaları toplamak olsun, 24’ünde Saray’ı boşaltıyorsun.”

Akşener: Demirtaş serbest bırakılsın

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Demirtaş’ın seçim kampanyasını kendileriyle eşit koşullarda yapması gerektiğini savundu:

“Demirtaş henüz bir sanık, hakkında bir hüküm verilmedi. Dolayısıyla diyelim ki seçimler bitti, aradan üç ay geçti ve kendisi beraat etti. Peki, o aradaki seçim kampanyasındaki rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek?

“YSK, Demirtaş'ın adaylığını resmen tescil etti. Biz hukukun herkes için eşit, tarafsız ve objektif işlemesi gayreti içindeyiz. Siyasetçilerin, aydınların, gazetecilerin tutuklu olarak yargılanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Aday gösterilmiş bir kişinin de kampanyasını rahatlıkla bizlerle eşit koşullarda yapmasını isterim."

CHP, HDP, İYİ Parti, SP Adalar’da bir araya geldi

Adalar Demokrasi Meclisi’nin çağrısıyla yapılan “Seçim Süreci ve Güvenliği” toplantısına katılan CHP, HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi temsilcileri 24 Haziran seçimlerinde dayanışma ve işbirliği içinde hareket etme gereğini dile getirdi.

Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde, kalabalık bir katılımcı topluluğu önünde söz alan parti temsilcileri, OHAL şartlarında KHK’lerle getirilen düzenlemelerin, önceki seçimlerde ve 16 Nisan referandumunda yaşanan ihlâllerin, 24 Haziran’daki baskın seçime ilişkin haklı endişeler doğurduğunu, ancak “bir araya gelerek” ve “birlikte davranarak” seçim güvenliğini sağlamanın ve sandıklara sahip çıkmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Gün gün "Erken Seçim Günlüğü"nü okumak için tıklayın.


İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Mayıs 2018, Salı