6,5 Milyon Dolara Satılan "Barış Elması" Sierra Leone Halkı İçin Kullanılacak

Bugüne kadar dünya üzerinde çıkartılan en büyük 14'üncü elmas olma özelliği taşıyan "Barış Elması", "kanlı elmaslarıyla" bilinen Sierra Leone'de temiz su ve elektirik altyapısı için kullanılacak.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Afrika'da bulunan Sierra Leone'de çıkartılan 709 karatlık devasa elmas, New York'ta düzenlenen açık artırmada 6,5 milyon dolara satıldı.

"Barış elması" olarak bilinen kıymetli taşı satın alan isim ise Graff Diamonds adlı mücevher şirketinin sahibi Laurence Graff oldu.

Satıştan elde edilen gelirin yaklaşık yarısı olan 3,8 milyon dolarlık kısmının, taşın çıkarıldığı Koryardu köyünün kalkınması için yapılacak olan altyapı projelerinde kullanılması planlanıyor. Açıklamaya göre köye temiz su ve elektrik getirilecek ayrıca yol, hastane, yeni konut ve okul yapılacak.

Sierra Leone hükümeti, daha önce düzenlenen açık artırmada ulaşılan 7,8 milyon dolarlık teklifi çok düşük bularak reddetmişti.

"Barış elması", bugüne kadar dünya üzerinde çıkartılan en büyük 14'üncü elmas olma özelliği taşıyor.

Elmas Mart 2017'de rahip Emmanuel Momoh tarafından çıkartılmış ve Sierra Leone hükümetine hediye edilmişti.

Sierra Leone, elmas ve savaş

Sierra Leone’de de Revolutionary United Front’un (RUF-Devrimci Birleşik Cephe) ile devlet güçleri arasında başlayan çatışmalar RUF’un önemli elmas yataklarını ele geçirmesinin ardından, Britanya Devletler Topluluğu ile RUF arasındaki bir savaşa dönüştü. 1991’de başlayan 2002’de biten, 11 yıl süren savaşta yaklaşık 50 bin kişi savaş sırasında öldürüldü ve 500 bin kişi komşu ülkelerde yerlerinden edildi. Özellikle Sierra Leone’de bu dönemde ve Afrika’da bazı silahlı grupların iç savaş ve çatışmalarda finansman sağlamak için kullandıkları elmaslar “kanlı elmas” olarak adlandırılıyor.

2006 yapımı "Kanlı Elmas" (Blood Diamond) filmi, Sierra Leone'de savaş sırasında bulunan büyük boyutlu bir elmasın etrafında ülkede ve uluslararası savaş ve kanlı ticaret oyunlarını anlatıyordu. Edward Zwick'in yönettiği film Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly ve Djimon Hounsou rol almıştı.

Elmas hakkında

Afrika'da elmas madenleri

Elmas dünya da Avrupa hariç bütün kıtalar da bulunuyor. Kıtalar arasında en fazla elmas rezervi bulunduran ise yüzde 55 pazar payıyla Afrika. Elmas madenlerinin birçoğu Commonwealth olarak adlandırılan İngiliz milletler topluluğunda bulunuyor.

Elmas bilinen en sert madde; ki bir elmas sadece diğer bir elmas ile kesilebiliyor.

Sierra Leone'nun elmas üretimi

Sierra Leone 4 milyon karat yani yüzde 0,05 piyasa payı ile en çok elmas çıkarılan 10 ülke sıralamasında 10. sırada. Çıkarılan elmasın kalitesi anlamında 2. ülke. Bu nedenle Namibyadan sonra en değerli elmasın çıktığı bu ülkedeki elmasın karat başı değeri 300 doların üstünde.

Elmas bakımından en zengin diğer 9 ülke sırasıyla şöyle: 1- Avustralya (210 milyon karat* - %28 piyasa payı), 2- Demokratik Kongo (150 milyon karat - %20 piyasa payı), 3- Botsvana (130 milyon karat - %17,33 piyasa payı), 4- Rusya (100 milyon karat - %13,33 piyasa payı), 5- Güney Afrika (70 milyon karat - %9,33 piyasa payı), 6- Kanada (33 milyon karat - %4,40 piyasa payı), 7- Angola (22 milyon karat - %2,93 piyasa payı), 8- Namibya (15 milyon karat  -%2 piyasa payı), 9- Gana (7 milyon karat - %1 piyasa payı). (HK)

* 5 karat 1 gram ediyor.


İstanbul - BİA Haber Merkezi

05 Aralık 2017, Salı