Irak - İran Sınırında 7.3 Büyüklüğünde Deprem

Süleymaniye merkezli gerçekleşen 7.3 büyüklüğünde depremde en az 335 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 500’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, dün gece saat 21.18'de merkez üssü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Süleymaniye kentinde, Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kaynak: earthquake.usgs.gov

BBC Türkçe’nin haberine göre, depremde Irak sınırındaki Kirmanşah vilayetinde 207, Irak’ta ise ilk belirlemelere göre 4 kişi olmak üzere en az 211 kişi hayatını kaybetti, bin 700’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 335'e yükseldi

İran Sağlık Bakanlığı 11.41'de yaptığı açıklamada depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 328'e, Irak'ta ise 7'ye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, İran'daki yaralı sayısını 2 bin 600, Irak'taki yaralı sayısını ise 321 olarak açıkladı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise depremin merkez üssünü İran olarak açıkladı.

Kandilli'ye göre deprem zeminden 11.7 kilometre derinlikte meydana geldi.

Türkiye’den de hissedildi

Irak ve İran'da şiddetle hissedilen Süleymaniye merkezli deprem, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Türkiye'nin Kürt illerinde de hissedildi.

Van, Hakkari merkez ile ilçeleri Şemdinli, Yüksekova, Çukurca; Şırnak, Siirt, Mardin, Batman, Diyarbakır il merkezleri ile bağlı ilçeleri depremi hisseden bölgeler arasındaydı.

Dört artçı sarsıntı oldu

Richter ölçeğine göre 7.3’lük ilk depremin ardından 4.8, 4.6 ve 4.1 büyüklüğünde üç artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi ve KRDAE verilerine göre, saat 00.33'te meydana gelen deprem 4.8, 01.31'de gerçekleşen deprem 4.6, saat 02.37'deki deprem 4.1, 03.20’deki deprem ise 4.8 büyüklüğünde ölçüldü.

AFAD ve Kızılay’dan yardım açıklaması

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık sosyal medya hesabından bölgeye yardım için Türk Kızılayı’nın harekete geçtiğini duyurdu.

Bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının hızlandırılması ve depremzedelere yardım amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UMKE ekipleri Süleymaniye'ye hareket etti.

Binali Yıldırım: İlk yardım konvoyu yola çıktı

Başbakan Binali Yıldırım, yaşanan deprem sonrası ilk yardım konvoyunun yola çıktığını açıkladı.

Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiyenin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz. Deprem acısını yaşayan kardeş Irak halkının ihtiyaç duyacağı tıbbi ve gıda yardımı başta olmak üzere bütün talepleri için Türkiye harekete geçmiş, ilk yardım konvoyunu yola çıkarmıştır." (TP)

* Fotoğraf: Anadololu Ajansı - Süleymaniye / Feriq Fereç; Ankara / Güven Yılmaz

* Kaynak: BBC, AA, Rudaw


İstanbul - BİA Haber Merkezi

13 Kasım 2017, Pazartesi