İstinaf Mahkemesi, Hasan Cemal'in 2 Cezasını Onadı, Beraat Kararını Bozdu

İstinaf Mahkemesi, gazeteci Hasan Cemal'in "Çekilme Günlükleri" yazısı nedeniyle yargılandığı davadaki beraat kararını bozdu, "propaganda" ve "örgüt açıklaması yayınlama" suçlamasıyla yargılandığı davalarda aldığı cezaları onadı.

Haberin İngilizcesi / Kürtçesi için tıklayın

İstinaf Mahkemesi, gazeteci Hasan Cemal ile ilgili üç dosyayı karara bağladı.

T24’ün haberine göre İstinaf Mahkemesi, "Çekilme Günlükleri" yazı dizisi nedeniyle 13 yıl hapisle yargılanan Hasan Cemal hakkında verilen beraat kararını bozdu.

Mahkeme, Cemal’in "Fehman Hüseyin" başlıklı yazısında "silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı" iddiasıyla verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını onadı. Hasan Cemal’in bu cezası 2 yıl süre ile ertelendi.

Mahkeme, Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için “propaganda” suçlamasıyla 6 bin TL para cezasına çarptırılan Cemal’in bu cezasını da onadı.

Ne olmuştu?

Hasan Cemal hakkında "beraat kararı" verilmesiyle sonuçlanan dava, "Çekilme Günlükleri" adlı yazı dizisinin yayımlanmasından dört yıl sonra açılmıştı.

Hulusi Pur’un başkan, Halit İçdemir ve Çağlayan Özbay’ın üye olduğu İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 31 Mart 2017'deki duruşmasında yazı içeriği, yazının yazıldığı tarih ve tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığına karar verilmişti.

Cemal'in "Fehman Hüseyin" başlıklı yazısı nedeniyle iki yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada iddianameyi, "FETÖ" suçlamasıyla müebbet hapsi istenen savcı Murat İnam hazırlamıştı.

İddianamede, "PKK'nın cebir ve şiddet içeren eylemlerini meşru göstermeye çalışan açıklamalarına yer verildiği, Fehman Hüseyin isimli şahıstan övgü dolu sözlerle bahsettiği, böylelikle şüphelinin üzerine atılı suçları işlediği" iddiası öne sürülmüştü.

14 Şubat 2017'de görülen davada mahkeme heyeti, Cemal'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetmişti. Ceza, iki yıl süre ile ertelenmişti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem’in Nöbetçi Yayın Yönetmenliği yaptığı için hakkında 7,5 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Mahkeme  "terör örgütü propagandası" suçlamasından beraat ederken, "terör örgütünün açıklamalarını yayımladığı" iddiasıyla 6 bin lira adli para cezasına çarptırılmıştı. (EA)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Kasım 2017, Cuma