Bağdat'tan Erbil'e Yeni Yaptırımlar

Irak Milli Güvenlik Meclisi, IKBY referandumunu gerçekleştirenler hakkında hukuki işlem başlatıldığını ve tartışmalı bölgelerde telekomünikasyon şirketlerinin merkezi Irak hükümetine bağlanması kararı aldığını duyurdu.

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerde telekomünikasyon şirketlerinin merkezi Irak hükümetine bağlanması kararı aldı.

Rûdaw’ın haberine göre, bugün Irak Başbakanı Haydar Abadi başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Meclisi yazılı açıklama yayımladı.

“Tartışmalı bölgelerin Irak hükümeti yönetimine girmesi için yeni yaptırımların alınması ile referandumda oy kullanan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yetkili ve memurlara yasal prosedürün uygulanması gerekiyor

“Ticari tüm görüşme ve belgelerin de Irak hükümeti bünyesine geçmesi kararı alındı.”

Petrol gelirleri

AA da konuyla ilgili haberinde, alınan kararlar arasında IKBY referandumunu gerçekleştirenler hakkında hukuki işlem başlatıldığını belirtti.

Yazılı açıklamada, petrol gelirleriyle ilgili olarak şu ifadeler yer aldı.

“Bu adımlar ve alınacak kararlarla Irak gelirlerinin iadesi ve yolsuzluk yapanların peşinden gidilmesi sağlanacak.” 

Açıklamada, Bağdat yönetiminin, İran ve Türkiye’den de IKBY ile olan tüm sınırların kapatılması ve sadece Bağdat hükümetiyle ilişki kurulmasını talep ettiği ve özellikle petrol ihracatı ve satışı gibi tüm ticari ilişkilerin durdurulması çağrısı yaptığı belirtildi. (YY)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

09 Ekim 2017, Pazartesi