Polis, Kadıköy Metroda Çellist Gülşah Erol'u Darp Etti

Kadıköy metrosunda polisler çellist Gülşah Erol’un çello çantasında bomba olduğu iddiasıyla Erol’u alıkoyup darp etti.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Kadıköy metrosunda polisler çellist Gülşah Erol’u darp etti.

Erol’un çellosunun bomba olduğunu iddia eden polisler, Erol’un da “terörist” olduğunu ileri sürerek bir odaya kapattılar.

Bu odada kelepçelenerek darp edildiğini ve hakaretlere maruz kaldığını söyleyen Erol, Instagram hesabından yaşadıklarını aktardı:

“2 Ağustos, dün 2 polis memuru tarafından darp edildim. Kadıköy Metro girişinde. enstrümanımı bomba beni de terorist ilan ederek bir odaya kapattılar. Ellerime kelepçe takılıp defalarca yumruklandım ve tekmelendim. Türk bayrağı ile suratıma vurdular, biz bu ülkenin vatandaşıyız diyerek, ya ben? Müzisyenim kollarıma, ellerime lütfen dikkat edin dememle daha çok darp edildim. Benim gibi insanlar bu ülkeden gitmeliymiş, ben ve benim gibiler vatan hainiymiş. Beni hapse atmakla tehdit ettiler, tüm aileme ağıza alınmayacak sözlerle hakaret ettiler. Sonuç tertemiz olan hayatımla, kalbimle özgürüm lakin canım çok yanıyor... Vücudumda oluşan zararların fotoğraflarını koymadım, çünkü çok kötü, bu kadarı bile bu ülkede neye maruz kaldığımı gösteriyor olmalı. Ben müzisyenim! Bu ülkeye emek harcayan bir sanatçıyım. Hakettiğim bu mu?! Lütfen dikkat edin müzisyen, sanatçı arkadaşlar, size hakaretle ve saldırıyla yaklaşsalar dahi susun ve yanlarından uzaklaşın. Her yerim ağrıyor, çenem, gözüm, yüzüm, bacaklarım ve kollarım darp içinde ama en çok kalbim acıyor. Dün ölebilirdim...”

Gülşah Erol, kırılan çellosunun fotoğrafını da Instagram'dan paylaştı.

Kadıköy metroda bi kadın darp edilerek gözaltına alindi. Sozcu'de calistigimi duyunca "bunlar belli" diye bize de saldırıldı pic.twitter.com/JfyFl0o9uU

— Alican. (@stalininbiyigi) August 2, 2017

Öte yandan Erol’un polisler tarafından odaya götürüldüğü anı kaydeden “stalininbiyigi” adını kullanan Twitter kullanıcısı da polisler ve özel güvenlik tarafından engellendi.

Video kaydında çello için “bomba” diyen güvenlik görevlisi metroda çekim yapmanın yasak olduğunu söyleyerek çekim yapılmasını engellemeye çalışırken, polis memuru da Erol'un kendisine vurduğunu iddia etti.

Gülşah Erol hakkında

1984, Ankara doğumlu. 1993′de Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girdi. Piyano ve çello eğitimi aldı.

2004 -2005 yıllarında Doç. Çağlayan Ünal Sümer, Rupert Thompson, Prof. Marcio Carneiro, Pablo de Naveran, Ali Sak, Prof. Raphael Wallfisch ile çalıştı.

2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu ve aynı yıl Anadolu Senfoni Orkestrası'nın sınavını kazanarak, iki yıl boyunca bu senfoninin Viyolonsel Grup Şefliğini üstlendi. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda 2007-2009 arasında yaptı.

2011 yılında Erhan Arık'ın Ermeni ve Türk sorunlarını ele alan belgesellerinin müziklerini besteledi ve yorumladı.

Halen Anadolu Senfoni Orkestrası'nda viyolonsel sanatçısı. ABSTRA " free music, avant-garde jazz " topluluğuyla ve Birds Ensemble projesiyle birlikte konserler veriyor. Son olarak "Madımak Carina'nın Günlüğü" ve 2015'te Altın Portakal alan "Şarmaşık" filminin müziğinin yapılmasına katkıda bulundu.

(EKN)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

04 Ağustos 2017, Cuma