Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreterinden Gazetecilere Özgürlük Çağrısı

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, gazetecilerin yargılandığı Cumhuriyet davası öncesi Türkiye'de tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, ilk duruşması 24 Temmuz’da başlayacak olan Cumhuriyet Davası öncesinde yayınladığı açıklamada tutuklu gazetecilere özgürlük istedi.

Ayala, mesajıyla birlikte DİSK Basın İş’in “Gazetecilere Özgürlük İstiyoruz” yazılı tişörtünü giydiği bir fotoğrafını da paylaştı.

Cumhuriyet gazetesinin 12 yazar ve çalışanının yargılandıkları davanın ilk duruşması, 24 Temmuz'da Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinde, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

"Tüm gazeteciler serbest bırakılsın"

DİSK’in internet sayfasında yer alan mesajında “Dünyanın tüm sosyal demokrat ve işçi partilerini kapsayan uluslararası bir örgüt olan sosyalist enternasyonal bugün Türkiye’de halkın haber alma hakkını korumaya çalışırken haksız olarak hapse atılmış gazetecilerin yanındadır” dedi.

Ayala, basın özgürlüğü ve haber alma hakkının tüm demokratik sistemlerin en temel direklerinden olduğunu belirterek basın özgürlüğü ve haber alma hakkı olmadan demokratik bir hükümet etme biçiminin mümkün olamayacağını vurguladı.

“İfade özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün temelini oluşturan özgür basın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. maddesinde en temel insan haklarından biri olarak belirtilmiştir ve bu hak dünyanın tüm ulusları tarafından gözetilmelidir.

“Biz Türkiye’de tutuklu olan tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz; tutuklu gazeteciler özgürleşene kadar çabalarımız sürecektir.” (BK)

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

23 Temmuz 2017, Pazar