Bahçeli: Erdoğan’ın Yanındayız

MHP Lideri Bahçeli, haftalık grup toplantısında ABD’ye giden Erdoğan’ın arkasında olduklarını belirterek iki ülke arasındaki ilişkilerin PYD/YPG nedeniyle kopması halinde Türkiye’nin kendi yoluna bakacağını söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

CHP ve HDP’nin ortak hareket ettiğini ve nihai hedefin Kürdistan olduğunu iddia eden Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD temaslarına da değindi.

“Cumhurbaşkanı'nın ardında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin kudreti vardır” diyen Bahçeli, PYD/YPG nedeniyle Türkiye-ABD ilişkilerinin kopması durumunda Türkiye’nin kendi yoluna bakacağını sözlerine ekledi.

Bahçeli, KHK ile işlerine son verilen ve 69 gündür açlık grevlerini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın da açlık grevi eylemine son vermelerini temenni ettiğini, söyledi.

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle.

“Nihai hedef Kürdistan”

"Halk oylamasından çok önceleri CHP ile HDP arasında başlayan yakınlaşmanın siyasi nikahla tescilleme niyeti artık meydandadır. Nihai amaç Kürdistan'ı kurmak ve kabullenmektir.

“CHP'li üyeler, cezaevinde bulunan HDP'nin malum eş başkanından mesajı taşıyarak ölümü gösterip sıtmaya razı etmenin kurnazlığına başvurmuşlardır. Elbette bu çarpıklık ana muhalefetin kendi bileceği bir iştir.

“HDP'nin eş başkanının sözde müthiş fikirlerine bel bağlayan partinin ismi şu işe bakınız ki Atatürk'ün kurduğu CHP'dir. HDP'den bölücülüğün reddi konusunda ikna edici, samimi herhangi bir açıklama da bulunmamıştır.

“Türkiye-ABD ilişkileri çıkmazda”

"Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Suriye'deki terör gruplarına silah sağlamadıklarını ancak iletişim kurmaya devam edeceklerini söylemesi bizim nezdimizde ikna edici değildir.

“PYD/YPG silah ve cephaneliğe boğulmaktadır. Ne var ki, ABD sınırlarımızın hemen bitişiğindeki bölücü terör örgütlerinin hamisi olmaya soyunmuştur.

“ABD terazinin bir yanına terör örgütlerine bir yanına da Türkiye'yi koymakla tarihi bir hataya sürüklenmiştir. Anlaşılacağı üzere Türkiye-ABD ilişkileri çıkmazdadır, can çekişmektedir.

“ABD’yle ilişkiler koparsa başımızın çaresine bakarız”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ABD'ye gitti. Erdoğan, Türkiye'nin hak ve çıkarlarını temsil edip savunmak üzere muhatabıyla masaya oturacaktır.

“Cumhurbaşkanı'nın ardında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin kudreti vardır. Makamı ve mevki ne olursa olsun hiç kimse gaflete düşüp Türkiye'yi aciz görmemeli, terör örgütleriyle aynı seviyeye indirmemeli, küçümseme yanlışına düşmemelidir.

“Cumhurbaşkanı arkasına milletimizin hayır duasını alarak muhataplarının karşısına çıkacaktır. MHP de milletimizin ve devletimizin tezlerinin sonuna kadar müdafaası şartıyla ABD'de Türkiye'yi temsil eden devlet ve hükümet yetkililerinin gönül huzuruyla yanındadır.

“Cumhurbaşkanı ABD'ye gitmekle isabetli bir karar almıştır. Şimdi sırayı belge ve delilleriyle birlikte PYD-YPG'nin Türkiye'yi nasıl tehdit ettiğini anlatmak almıştır. Türkiye derme çatma bir ülke değildir, çadır devleti hiç değildir.

“Eğer ABD'ye ittifak sırf PYD-PKK-YPG yüzünden ağır şekilde zedelenir, kopma noktasına gelirse başımızın çaresine bakmamız kadar doğal ve doğru olan bir tercih olmayacaktır.

“ABD'nin önünde artık iki yol vardır. Ya YPG-PKK ile ilişkilerini güçlendirecek ya da bundan dönüp müttefiki Türkiye'yle tüm pürüzleri aşacak ve el sıkışacaktır.” (EKN)


Ankara - BİA Haber Merkezi

16 Mayıs 2017, Salı