Erkek Şiddeti Nisan 2017

Nisan'da basına yansıyan erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakalarının gün gün tam listesi...

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Nisan’da 19 kadın öldürdü, en az 10 kadına tecavüz etti, dokuz kadını taciz etti, 30 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 16 kadına şiddet uyguladı/yaraladı.

2017'nin ilk dört ayında erkekler 101 kadın öldürdü, 28 kadına tecavüz etti, 40 kadını taciz etti, 146 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 106 kadına şiddet uyguladı.

1 Nisan

Seks İşçiliğine Zorlama

* Yalova’da M.D, O.S, Y.E. ve A.A. iş vaadiyle Türkiye’ye Ukrayna uyruklu N.K, O.L, Özbekistan uyruklu D.E., M.K. ve N.M.’ye pasaportlarına el koyarak ve tehdit ederek zorla seks işçiliği yaptırdı. N.M.’nin ifadesi üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alınan erkeklerden üçü tutuklandı.

2 Nisan

Çocuk İstismarı / Kaçırma – Erken Yaşta Evliliğe Zorlama

* İzmir’de H.B. (32), evlenmek istediği zihinsel engelli H.Ç.’yi (17) kaçırdı. Bir ay önce kaçırılan H.Ç.’nin Aydın’da bir hastanede kayıt yaptırması üzerine olay ortaya çıktı. H.Ç.’nin şikayeti üzerine H.B. gözaltına alındı. H.Ç.’nin ailesinin ise evlilik için istedikleri 35 bin TL’yi vermeyince erkekten şikayetçi olduğu iddia edildi.

3 Nisan

Tecavüz

* Tekirdağ'da R.D. (26) aynı mahallede oturduğu N.G.’ye (67) silah zoruyla girdiği evinde tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

4 Nisan

Çocuk istismarı

* Kocaeli’de M.Y.A., N.Ö.’ye (17) tecavüz etti. N.Ö.’nün erkekten şikayetçi olup olmadığı bilinmiyor, N.Ö. polis tarafından aranıyor. (Dokuz ay önce yaşanan bu olay N.Ö.’nün kaldırıldığı hastanede doğum yapması ve erkeğin tecavüzünü söylemesi üzerine basın yansıdı. N.Ö.’nün erkekle tanışıklığı haberlere yansımadı)

5 Nisan

Cinayet

* Tekirdağ’da B.A., kocasını terkeden sevgilisi Yaşariye Gerçik (26) ve kadının kayınpederi Hüseyin Gerçik’i tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek başka bir şehirde yakalandı.

Çocuk İstismarı

* Edirne’de Y.O. dört ayrı tarihte küçük yaşta çocuklara cinsel istismarda bulundu. Yakalanan erkek tutuklandı. (Y.O.’nun kaç çocuğa cinsel istismarda bulunduğu haberlere yansımadı)

Taciz

* Sakarya’da E.G., eski sevgilisi T.M.’yi (34) telefonla ve sosyal medyada taciz etti, ısrarla görüşmek istedi. T.M. kocasıyla birlikte gittiği görüşmede E.G.’yi bıçaklayarak yaraladı. T.M. ve kocası gözaltına alındı. T.M. erkeğin ayrıldıktan sonra sürekli tacizine maruz kaldığını ifade etti.

6 Nisan

Tecavüz

* Samsun’da C.Y. (39) tanımadığı zihinsel engelli G.E.’yi (30) gizlice girdiği evinde bıçak tehdidiyle tecavüz etmeye çalıştı, kadının bağırması üzerine erkek kaçtı. C.Y.’nin iki ay önce cinsel saldırı suçundan cezaevinden çıktığı ifade edildi. Gözaltına alınan erkek cinsel saldırı, tehdit ve konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından tutuklandı.

7 Nisan

Tecavüz

* Samsun'da D.A.A. (46) sevgilisi Z.K.’ya evinde tecavüz etti.  Z.K.’nin erkeği av tüfeğiyle tehdit ederek parasını gasp ettiği öne sürüldü. İki tarafın şikayetçi olması üzerine D.D.A. cinsel saldırı suçundan, Z.K ise gasp suçundan gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

* Aydın'da market sahibi A.A.S. (55), alışverişe gelen Y.Ö.B.’ye (8) cinsel istismarda bulundu, kimseye söylememesi için tehdit etti. Y.Ö.B.’nin annesiyle yaptığı şikayet üzerine gözaltına alınan erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Faili Yeni Belirlenmiş Cinayet

* Ankara’da 25 Ekim 2011’de öldürülen seks işçisi Gülten K.’nın (50) cinayetinin zanlısının C.D. (23) olduğu belirlendi. Adana’da yakalanan erkek tutuklandı. (Erkeğin Gülten K. ile yakınlık ilişkisi ve cinayet sebebi haberlere yansımadı)

Seks İşçiliğine Zorlama

* Kocaeli’de M.T, A.D, T.D. ile Moldova uyruklu kadın R.D. iş bulma vaadiyle Türkiye’ye getirdikleri Moldova ve Kırgızistan uyruklu 4 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan zanlılar küçük yaşta çocuğu fuhşa teşvik etmek, çocuğun cinsel istismarı, insan ticareti, fuhşa aracılık ve yer temini suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Şiddet/Yaralama

* Trabzon’da K.U., karısı N.U.’yu evde darp etti. N.U. evden çıkmasını istediği erkeği çıkmayınca bıçakla yaraladı. N.U.’ya talebi üzerine iki ay süreyle koruma kararı verildi.

* Aydın’da M.T. (44) eski karısı A.T.’ye (38)  ve sevgilisi M.S.’ye (39) saldırdı, erkeğe müdahale eden ev sahibi Yaşar Akçakaya’yı (68) tabancayla öldürdü, M.S.’yi yaraladı. A.T. olay sırasında balkondan atlayarak kaçtı, yaralandı. 

8 Nisan

Cinayet

* Afyon’da emekli komiser N.Ç., bir alışveriş merkezinde yeğeni Gönül Eryeğen'i (35) tabancayla öldürdü, kadının kocası Y.E.’yi (44) ağır yaraladı. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Şiddet/Yaralama

* Niğde'de C.Y. (25) karısı B.Ç.’yi (21) av tüfeğiyle yaraladı. C.Y.’nin tüfeği temizlerken tüfeğin kaza sonucu ateş aldığı öne sürüldü. C.Y. gözaltına alındı.

9 Nisan

Faili Yeni Belirlenmiş Cinayet

* Konya’da 12 yıl önce kaybolduğu öne sürülen Şahika Atabek’i (50) çocuk bakıcılığı yaptığı evin sahibi E.G.’nin (64) öldürdüğü ortaya çıktı. E.G. tutuklandı.  E.G.’nin gazete ilanıyla bakıcı bulduğu, hakkında cinsel istismar ile alıkoymadan şikayetler bulunduğu, ayrıca cinsel istismar suçundan 1 yıl hapis yattığı, bu süreçte kızının koruyucu aileye verildiği öğrenildi.

10 Nisan

Şiddet/Yaralama – Seks İşçiliğine Zorlama

* Antalya’da bir erkek iş verme vaadiyle görüştüğü Kırgızistan vatandaşı M.N.’yi (22) seks işçiliğine zorladı, başka bir erkek seks işçiliği yapmak istemeyen kadını araçta demir çubukla darp ederek ağır yaraladı, yola attı ve kaçtı. Ağır yaralı hastaneye kaldırılan M.N. birçok ameliyat geçirdi, hala ve fizik ve psikolojik tedavi alıyor. Üzerinde kimlik olmayan M.N.’nin kimliği fotoğrafının sosyal medyada paylaşılmasıyla ortaya çıktı. (İki ay önce yaşanan bu olay 10 Nisan’da basına yansıdı)

Seks İşçiliğine Zorlama

* Kırklareli'nde Kırgız uyruklu O.İ ve T.T iş vaadiyle Türkiye’ye gelen üç Kırgızistan vatandaşı kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

11 Nisan

Cinayet

* Adana’da H.B. (65) oğulları D.B. (37), S.B. (30), Y.B. (27) ve torunları O.B. (17) ve D.B. (19) ile birlikte gelini Senem Barık (31) ve aynı zamanda akrabası olan ev arkadaşı Zeliha Sevgilibaş’ı (21) zorla götürdükleri bir arazide işkence ettikten sonra av tüfeğiyle öldürdü. Erkekler kadınları oturdukları binadan sürükleyerek bıçak tehdidiyle çıkardı, müdahale etmeye çalışan komşularına “namus meselesi, korkutup bırakacağım” dedi. Cinayetle ilgili gözaltına alınan erkekler tutuklandı. D.B.’nin Senem Barık’la evli kardeşinin cezaevinde olduğu ifade edilirken D.B. ilk ifadesinde Senem Barık’ı fuhuş yaptığı, yanındaki kadını da fuhşa aracılık ettiği için öldürdüğünü söyledi. Aileden kaçan kadınların yerini eve döner siparişi getiren O.C.’nin söylediği öne sürüldü. O.C.’nin Senem Barık’la birlikte olmak istediği, kadının ise reddettiği ifade edildi. O.C. öldürmeye iştirak ve yardımdan tutuklandı. Zeliha Sevgibaş’ın erken yaşta ve zorla evlendirildiği, şiddet gördüğü için evinden ayrıldığı ve Senem Barık’ın da kocasının cezaevine girdikten sonra ailesinden şiddet gördüğü için evden ayrıldığı ifade edildi.

* İstanbul’da İ.B., eski sevgilisi Ayşe Melek Öztürk’ü (55) evinin önünde tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. İ.B.’nin daha öncede kadının ofisine silahla saldırdığı, hakkında duyurusunda bulunulduğu, savcılık tarafından erkeğin serbest bırakıldığı ifade edildi.

Tecavüz

* İstanbul’da M.S.A. (43) eski sevgilisi S.Ç.’ye (40) hakkındaki uzaklaştırma kararı bittikten 11 gün sonra gizlice girdiği evinde tecavüz etti ve direnen kadını iki yerinden bıçakla yaraladı. S.Ç. bir komşusunun evine girdi. Erkek "Seni de hayatına girenleri de keserim, öldürürüm" diyerek kaçtı. S.Ç.’nin psikolojik destek aldığı ifade edildi. (11 Nisan’da yaşanan bu olay 3 Mayıs’ta basına yansıdı)

Çocuk İstismarı

* İzmir’de E.B. (36) sokakta 18 yaşından küçük kız çocuğunu sözle taciz etti, kaçırmakla tehdit etti. Kızın şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Taciz – Şiddet/Yaralama

* Antalya’da R.T. (18) eski sevgilisi B.D.’yi (18) araç içinde taciz ve darp etti. Olaydan sonra tekrar buluşmak isteyen R.T., buluşma yerinde B.D.’nin babası ve iki erkek arkadaşı tarafından darp edildi. Üç erkek gözaltına alındı.

12 Nisan

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da F.Ç., kardeşinin dini nikahlı karısı M.K.’yi evde tabancayla yaraladı, 6 yaşındaki yeğenini kaçırdı.

13 Nisan

Faili Yeni Belirlenmiş Cinayet

* Ankara’da 28 Şubat’ta defalarca el ateş edilerek tabancayla öldürülen Özlem Aykutluğ’un (35) cinayet zanlılarının erkek kardeşleri E.A. (37), E.A. (32), F.A. (25) ve Y.A. (29) belirlendi. Tutuklanan erkekler ilk ifadelerinde 'Erkeklerle geziyor' dedikodusu üzerine aile meclisinin 'infaz kararı' aldığını ve cinayetten pişman olmadıklarını söyledi.

Tecavüz  / Seks İşçiliğine Zorlama

* Samsun’da masaj salonu sahibi A.S. (37) yanında çalışan ve seks işçiliği yapmaya zorladığı K.T.’ye (37) tecavüz etti, direnen kadını darp etti. K.T.’nin şikayeti üzerine A.S. ve aynı iş yerinde çalışan kadın Ö.S. gözaltına alındı.

14 Nisan

Cinayet

* Balıkesir’de Ü.Ç. (25) yeni barıştığı karısı Pınar Çiçek’i (22) başından tabancayla vurarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı. Ü.Ç.’nin annesi ve babasıyla iki ay önce Pınar Çiçek’i darp ettikten sonra  “kızınız namussuz bir iş yaptı” diyerek ailesinin evine gönderdiği,  kadının şikayetçi olmadığı, bir süre sonra özür dileyen erkekle barıştığı ifade edildi.

* Aydın’da A.U. (43) kızı Elif Simgenur Uysal’ı (18) evden ayrılmak istediği için evde tüfekle öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

Tecavüz

* Adıyaman’da E.A., M.G.K., M.K., F.A. birlikte vakit geçirdikleri H.D.’ye evde tecavüz etti, ardından tehditle tekrar tecavüz etmeye çalıştı. H.D.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

* Aydın’da H.K., T.A. ve S.A. araçla zorla götürdükleri N.T.’ye (23) boş arazide tecavüz etti. N.Y. aynı gün evinin balkonundan atlayarak intihar etti. N.T.’nin erkek akrabaları üç erkeği götürdükleri bir alanda sopalarla darp etti, erkeklerden S.A. öldü. N.T.’nin akrabası üç erkek gözaltına alındı.

Şiddet/Yaralama

* Erzurum’da G.A., N.A. ve Y.A., sokakta G.B. ve annesi L.Y.’yi bıçaklayarak yaraladı, darp ve tehdit etti. Erkekler olaydan sonra kaçtı. (Erkeklerin kadınlarla yakınlık ilişkisi haberlere yansımadı)

15 Nisan

Cinayet

* İstanbul’da H.K., karısı Duygu Kadakal’ı (26) aldattığını düşündüğü için otel lobisinde bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Çocuk İstismarı

* Edirne’de A.Ş. (44) öğrenci H.N.’ye (13) okulun kalorifer dairesinde cinsel istismarda bulundu. H.N.’n in şikayeti üzerine erkek gözaltına alındı. (A.Ş.’nin okulda ne iş yaptığı ya da kızla yakınlık derecesi haberlere yansımadı)

* Diyarbakır’da öğretmen C.K., 10 yaşındaki kız öğrencisine cinsel istismarda bulundu. Ailenin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

16 Nisan

Taciz

* İstanbul’da S.A. (41) tanımadığı Ö.G.’nin (34) bir benzincinin tuvaletinde görüntülerini kaydetti. Ö.G. bağırarak erkeği teşhir etti ancak benzincidekiler erkeğe herhangi bir müdahalede bulunmadı. Olaydan kaçan erkek kaçtı. Ö.G.’nin şikayetçi olduğu erkek olaydan bir hafta sonra cinsel tacizden tutuklandı. 

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da bir siyasi parti üyeleri olan erkekler, sandık görevlisi M.Y.’yi verilen oya itiraz ettiği için darp etti, kadının boynunda kırık, karnında ve belinde ise ezilme meydana geldi.

17 Nisan

Şüpheli Ölüm

* Denizli’de 30-35 yaşlarında bir kadın cesedi yolun kenarında bulundu. Bir aracın kadına çarptıktan sonra kaçmış olma ihtimali üzerinde duruluyor, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Şiddet/Yaralama

* Konya’da iki erkek, daha önceden tartıştığı H.B. ve karısı kadını evlerinde bıçaklayarak yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkekler yakalandı.

Çocuk İstismarı

* Amasya’da polis memuru Ö.Ş. (19) S.D.K.’ya (14) cinsel istismarda bulundu. Ö.Ş. ve kızın babası R.D.K. tutuklandı. (9 ay önce yaşanan bu olay S.D.K.’nın gittiği hastanede doğum yapmasıyla ortaya çıktı, haberlere Ö.Ş. ile yakınlık derecesi yansımadı)

18 Nisan

Şiddet/Yaralama – Öldürmeye Teşebbüs

* Bursa’da M.Y. (40) eski karısı G.T.’yi (39) sokakta telefonla konuştuğu için tabancayla defalarca ateş ederek öldürmeye çalıştı. Cinayete teşebbüs eden M.Y. intihar etti. G.T. ağır yaralandı. M.Y.’nin sokakta eski karısına telefonda kiminle konuştuğunu sorduğu, kadının “seni ilgilendirmez” dediği ifade edildi.

Taciz

* Bursa’da O.S., yoldan geçen tanımadığı kadınları laf atarak taciz etti. Çevredeki erkekler O.S.’yi darp ederek yaraladı.

19 Nisan

Cinayet

* Antalya’da H.Ö. sevgilisi ve komşusu Nuray Soydinç’i (45) eski kocasıyla barıştığı bahanesiyle evinde boğazını keserek öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihara teşebbüs etti.

Şüpheli Ölüm

* İzmir’de kocasından şiddet gördüğü için evden ayrılan P.T. (22) arkadaşlarıyla kaldığı evde ölü bulundu. P.T. ve arkadaşlarının uyarıcı madde kullandığı, P.T.’nin bu sebepten ölmüş olabileceği ifade edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

20 Nisan

Cinayet

* Van’da M.S. (55) karısı Gevez Sanlav’ı (51) defalarca bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

Çocuk İstismarı

* Samsun’da A.Y. (48) 14 yaşında bir kıza tecavüz etti. Erkek tutuklandı. (A.Y.’nin kızla yakınlığı ve tecavüzün yaşandığı mekan haberlere yansımadı)

* Kütahya’da A.Ş. (57) tanımadığı S.D.’yi (17) parkta sözle taciz ettikten sonra seks işçiliği yapmayı teklif etti. S.D.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Diyarbakır’da esnaf N.D. (28), aynı mahallede oturan F.B.’ye (12) dört yıl boyunca cinsel istismarda bulundu. Olay F.B.’nin okulda verilen özgeçmiş ödevine cinsel istismarı yazmasıyla ortaya çıktı. F.B.’nin ailesinin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. F.B. hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Taciz

* Eskişehir’de bir fabrikada müdür olan bir erkek, iş verme bahanesiyle telefonunu aldığı kadını ısrarla arayarak taciz etti. Kadın erkekten şikayetçi oldu.

21 Nisan

Çocuk İstismarı

* Kocaeli’de S.B. (37) tanımadığı 15 yaşındaki kızı sokakta teşhircilik yaparak taciz etti. Erkek gözaltına alındı.

* Kilis’te bir erkek, tanımadığı 8 yaşındaki kız çocuğunu sokakta elle taciz etti. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Kütahya’da öğretmen U.K., ilkokul öğrencisi N.U.'ya öğretmenler odasında cinsel istismarda bulundu, N.U. erkeğin elini ısırıp odadan kaçtı. U.K. aynı okulda öğrenci A.D.’yi tuvalette teşhircilik yaparak taciz etti, A.D. erkeğe tekme atarak kaçtı.  Okul müdürünün şikayeti üzerine U.K. gözaltına alındı, N.U. ve A.D.’nin aileleri erkekten şikayetçi oldu.

22 Nisan

Tecavüz

* Kayseri’de polis memuru İ.Ö. sosyal medyada tanıştığı S.A.’ya ıssız bir yere götürdüğü aracında tecavüz etti, tecavüz görüntülerini kaydetti. Kadından tehditle para istedi. S.A.’nın şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. İ.Ö.’nün S.A.’ya kendisini başka bir isimle tanıttığı ve kısa bir süre önce tanıştıkları ifade edildi.

Çocuk İstismarı

* Aydın’da H.K.K. (65) kandırarak evine götürdüğü K.H.’ya (11) cinsel istismarda bulundu. F.K.’nin ailesinin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Karaman’da öğretmen M.P. (60) 9-10 yaşlarında öğrenci beş kıza cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da M.A. (78) karısı H.A.’yı (74) evde darp etti. H.A. erkekten şikayetçi oldu.

* İzmir’de S.Ş. (45) müşteri olarak girdiği markette market sahibi H.K.’yi (63) darp etti, küfür ve hakaret etti. H.K.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çocuk İstismarı / Kaçırma

* İzmir’de A.K. üç erkek arkadaşıyla birlikte platonik aşık olduğu G.S.’yi (17) evinden kaçırdı, bir kulübede alı koydu. G.S. yanındaki telefondan jandarmayı aradı. Gözaltına alınan dört erkekten A.K. tutuklanırken diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Taciz

* Burdur’da özel güvenlik görevlisi İ.Y. (31), halk otobüsünde mastürbasyon yaptı, spermleri önündeki koltukta oturan kadın yolcu G.Z.'nin sırtına gelirken, ön tarafı dolu olan otobüste bu durumu gören yolculardan Z.A. "Sen sapık mısın" diye bağırıp müdahale etti. Olay sırasında İ.Y. araçtan kaçtı. Kadının şikayeti üzerine yakalanan erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

23 Nisan

Cinayet

* Adana’da D.S. (43) karısı Saadet Sezgin’i (40) defalarca bıçaklayarak evde öldürdü. D.S. sabaha kadar bekledikten sonra sağlık ekibini arayıp Saadet S.’nin intihar ettiğini söyledi. Gözaltına alınan ve ilk ifadesinde kadını kendisine hakaret ettiği için öldürdüğünü söyleyen erkek tutuklandı.

* Bursa’da C.A. (67) karısı Hatice Acar’ı (63) bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

Tecavüz

* Adana’da M.K. (27) nişanlısı kadına evde tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınana erkek suçlamaları reddetti, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. M.K. ifade verdikten bir süre sonra evinde intihar etti.

Şiddet/Yaralama

* Manisa’da M.K. (27) karısı A.K.’yi ve karısının sevgilisi olduğunu öne sürdüğü H.A.’yı evde bıçakla yaraladı, H.A. de M.K.’yi bıçakladı. Erkekler ve A.K. hastaneye kaldırıldı.

* Ankara’da bir restoranda birkaç erkek garson müşteri olarak gelen üç trans kadına servis açmadı, oturan kadınları darp ederek restorandan çıkardılar. Kadınlar şikayetçi oldu.

25 Nisan

Çocuk İstismarı

* Denizli’de öğretmen İ.Ç. (41) öğrenci C.D.’ye (13) cinsel istismarda bulundu. İ.Ç.’nin bir yıldır C.D.’ye cinsel istismarda bulunduğu ifade edilirken olay C.D.’nin sınıf arkadaşına İ.Ç. ile sevgili olduğunu söylemesi üzerine ortaya çıktı. İ.Ç. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Mersin’de F.K., karısını darp etti. Kadın erkekten darp ve evdeki uyuşturucu maddeyi yaktığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. F.K. gözaltına alındı.

Taciz / Tehdit

* İstanbul’da bir politikacının yakın koruması olduğu iddia edilen F.M. sosyal medyada bir kadını tecavüz etmekle tehdit etti.

26 Nisan

Cinayet

* Urfa'da H.A.D. (63), karısı Necmiye Gürses'i (60) uykusunda satırla vurarak öldürdü. 10 Mart'tan beri yoğun bakımda olan Necmiye Gürses 26 Nisan'da hayatını kaybetti. Erkek olaydan sonra tutuklanmıştı.

Çocuk İstismarı

* Burdur'da E.K. (52) komşularının kızı D.Y.S.'ye (9) cinsel istismarda bulundu. D.Y.S.'nin olayı halasına anlatması üzerine cinsel istismar ortaya çıktı. E.K.'nin D.S.Y.'ye iki ay süresinde istismarda bulunduğu ifade edildi. E.K. tutuklandı.

* Konya'da okul müdürü Y.E., iki lise öğrencisi kız çocuğuna okulun spor salonunda cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Ankara'da H.E., iki kızına cinsel istismarda bulundu. H.E.'nin sistematik olarak çocuklarını istismar ettiği ve aile üyelerine fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladı öne sürüldü. Olayın basına yansımasının ardından erkek çocuğun cinsel istismarı, cinsel taciz, çocuğu karşı cinsel taciz, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs suçundan tutuklandı.

27 Nisan

Taciz

* İzmir’de bir erkek, sokakta kadınları sözle taciz etti. Kadınların bağırması üzerine olay yerinin yakınında bulunana zabıta memurları erkeğe müdahale etti. Erkek gözaltına alındı.

28 Nisan

Cinayet

* İstanbul’da S.Ö. (65) eski karısı İlknur Memik’i (39) barışma teklifini reddettiği için tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı.

Çocuk İstismarı

* Eskişehir’de M.G. (42) üvey kızı S.Y.’ye (14) evde tecavüz etti. M.G.’nin ve oğlu E.G.’nin (22) S.Y.’ye sekiz yıldır sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğu, E.G.’nin geçen yıl tecavüz ettiği ifade edilirken, S.Y.’nin kuzeni M.Y.’nin (21) de S.Y.’ye tecavüz ve tehdit ettiği öne sürüldü. S.Y.’nin cinsel istismarı rehber öğretmenine anlatması üzerine başlatılan soruşturmada M.G. ve M.Y. tutuklandı, E.G. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Taciz

* Kocaeli’de bir otobüste yolcu R.S. tanımadığı yolcu kadını teşhircilik yaparak taciz etti. Kadın erkeğin fotoğraflarını çekerek sosyal medyada teşhir etti. Gözaltına alınan R.S. savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da O.G., şarkıcı eski sevgilisi T.Y.’yi öldürmekle tehdit etti. T.Y.’nin şikayeti üzerine erkeğe kadının evine ve işyerine yaklaşamama kararı verildi.

* Sivas’ta bir erkek, sevgilisini sokakta darp etti. Çevreden geçenler erkeğe müdahale etmezken şiddet görüntüleri kaydedildi.

29 Nisan

Cinayet

* Bursa’da A.S., annesi Nevin Sevinç’i (55) sevgilisiyle evlenmesine izin vermediği gerekçesiyle boğarak öldürdü. Cinayetten sonra sokağa çıkarak “annemi öldürdüm” diye bağıran erkek tutuklandı. A.S.’nin madde bağımlısı olduğu ve yaralama suçundan sabıkası olduğu ifade edildi.

Tecavüz

* Denizli’de S.E. (26) internet üzerinden kıyafet satan B.D.’ye (24) kıyafetleri alma bahanesiyle buluştuğu yerden silah zoruyla götürdüğü ormanlık alanda tecavüz etti, direnen B.D. erkeği hafif yaraladı. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Çocuk İstismarı

* İstanbul’da O.K. (17) sevgilisi E.D.’ye (13) mezarlıkta tecavüz etti. E.D. erkekten şikayetçi oldu. O.K. çocuğun cinsel istismarından tutuklandı.

Tehdit

* İzmir’de 6 kız çocuğu öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan A.Ş. cezaevinden mektup yazarak bir öğrenci kızı tehdit etti. A.Ş.’nin kızlarla iletişim kurması yasaklandı.

30 Nisan

Cinayet

* Adana’da Y.A., su faturasını ödemediği için kardeşleri kardeşi Ahmet Albayrak (40) ve karısı Teslime Albayrak (35) ile kardeşi Mustafa Albayrak (43) ve karısı Gülsüm Albayrak’ı (32) tabancayla öldürdü, yeğeni F.A.’yı (9) yaraladı. Cinayetten sonra intihara teşebbüs eden erkek gözaltına alındı.

* Yozgat’ta B.D. (20), ablası Halime D.’yi (30) levyeyle öldürdü. Cinayetten sonra erkek tutuklandı. B.D. ablasıyla kavga ettiğini, kadının ona tokat atması üzerine öldürdüğünü söyledi.

* Siirt’te M.O.K. (18) sevgilisi Nurhayat Beytekin’i (18) kıskandığı için sokakta defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Şiddet/Yaralama

* Mardin’de kuaför O.D. ve kardeşi H.C.D., saçlarını yaktığı için kendisinden şikayetçi olan polis memuru S.E.’yi yumrukla darp etti. Erkekler gözaltına alındı. (BB/ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

11 Mayıs 2017, Perşembe

Begüm Baki