Akademisyen Egemen Cevahir "Geri Dönmek Üzere" Uğurlandı

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden ihraç edilen araştırma görevlisi Egemen Cevahir, bugün fakültesinden uğurlandı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden ihraç edilen araştırma görevlisi Egemen Cevahir, bugün fakültesinden uğurlandı.

Odasını boşaltmak üzere Başıbüyük Kampüsü’ne gelen Egemen Cevahir’i Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’ndan akademisyenler, meslektaşları, öğrenciler yalnız bırakmadı.

Egemen Cevahir, Eğitim Sen ve İstanbul’daki üniversitelerden akademisyenlerin yanında olduğunu söyledi. Fakülte önünde de Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi ve İstanbul Tabip Odası imzalı “Akademi susturulamaz, geri döneceğiz” yazılı pankartla karşılandı.

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 7 Şubat tarihli 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 48 üniversiteden 330 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi. 23'ü Marmara Üniversitesi'nde görevliydi.

Marmara Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyenler kampüslerde bir hafta boyunca yapılan açıklama ve eylemlerle uğurlandı.

"Yalnız değiliz"

Dr. Egemen Cevahir Sağlık Bilimleri Fakültesi'ndeki odasından seslendi pic.twitter.com/mQcZyYZSUV

— Metris Universitesi (@Metris_Uni) 17 Şubat 2017

Egemen Cevahir, fakültedeki odasındaki açıklamasında şöyle dedi:

“Hep beraberiz. Bu bize güç veriyor. Yalnız değiliz hiçbir zaman da olmadık. Bundan sonraki uzun mücadele surecinde de yan yana dayanışma içinde mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Son KHK’da ihraç edilen akademisyen sayısı çoktu. Biraz de belki spot isimler olduğu için ön oklana çıktı ancak bu yeni bir süreç değil. Bu 1 Eylülden itibaren Kocaeli, 19 Mayıs, Akdeniz üniversitelerinde başlayan ve devam eden, bizimle birlikte Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden arkadaşlarımız, öğretim üyelerimiz, ihraç edildi haksız hukuksuz şekilde.

“Bu siyasal iktidarın muhalif kesimleri kamudan ve özellikle üniversiteden tasfiye politikasının bir aracına dönüşüyor KHK’lar. Onlar bildiğini yapsınlar, biz de bildiğimiz yoldan, haklı, meşru yoldan mücadele etmeye, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” (BK)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Şubat 2017, Cuma