Kuzey Kıbrıs Sözcüsü: Haritalar Sunuldu

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cenevre'deki görüşmelerde tarafların kendi haritalarını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'ye sunduklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in kendi haritalarını Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'ye sunduklarını söyledi.

"Haritalar şu an tamamen BM’nin tasarrufundadır.

"Anımsatmak isterim, oran olarak, Kıbrıs Rum tarafının yüzde 28,2, Kıbrıs Türk tarafının da yüzde 29,2 önerileri, yaklaşmış önerilerdi. Haritaların bu oranlara uygun olarak hazırlandığı tespit edildi ve BM’ye teslim edildi. Korumalar eşliğinde kilitlenmek üzere yerine götürüldü."

Burcu Kıbrıs sorununun ele alındığı üç günlük görüşmelerin ardından dün gece yaptığı açıklamada, iki liderin birbirlerinin haritasını gördüklerini belirtti.

“BM uzmanı, Rum ve Türk uzmanlar birlikte bir çalışma yaparak sunulan bu iki haritanın daha önce Mont Pelerin'de varılan uzlaşıya uygun olup olmadığını incelediler."

Eide: Ödevlerimiz olacak

Eide, dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini belirtmişti.

"Pek çok konu çözüme kavuştu, diğerlerinde de çözüme yakınız.

“Cenevre'den kapsamlı çözümle döneceğimizi düşünmüyoruz ama eve gittiğimizde ne olacağını bileceğiz. Elimizde kapsamlı paket şeklinde ödevimiz olacak.”

TIKLAYIN - BM KIBRIS TEMSİLCİSİ: ÇÖZÜM ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL

Uluslararası konferans

Bugün garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla uluslararası konferans düzenleniyor.

Konferansta garantörler dışişleri bakanı seviyesinde temsil edilecekler. Konferansa Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson katılacak. 

Uluslararası konferansın ana gündem maddesi "Güvenlik ve Garantiler" olacak. Konferansta Avrupa Birliği de "özel gözlemci" sıfatıyla yer alacak.

Konferansın açılışını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yapacak.

Guterres, konferans öncesinde yerel saatle Akıncı ve Anastastasiadis ile bir araya gelecek.

Akıncı ayrıca bu sabah İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson ile görüşecek.

BM Cenevre Ofisi’ndeki görüşmede İngiltere’nin Amerika ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Alan Duncan da yer alacak. (YY)

Kaynak: Kıbrıs gazeteleri


İstanbul - BİA Haber Merkezi

12 Ocak 2017, Perşembe