13 Mart 2016: Güvenpark’ta Patlayan Bombanın Menşei Belirsiz

Ankara’daki son bombalı saldırı, Güvenpark’ta yapıldı, iki saldırganın patlattığı bomba 35 kişinin ölümüne sebep oldu. Soruşturma gizli, üç kişi tutuklandı, bombanın menşei çözülemedi.

Ankara, Güvenpark’ta 13 Mart 2016’da yapılan bombalı saldırıda iki saldırgan ve 35 sivil hayatını kaybetti.

Olayla ilgili açılan soruşturma devam ediyor, soruşturmada gizlilik kararı var.

Saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı örgüt üstlendi.

Aynı gün saldırıya yayın yasağı getirildi.

Patlayıcı madde nereden geldi?

Soruşturmayı yürüten Savcı Alpaslan Karabay, Güvenpark saldırısıyla ilgili 18 Mart 2016 tarihli, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine yazdığı yazıda, altı şüpheli hakkında tutuklama kararı talep etti.

Ankara’nın Çankaya ilçesi, Atatürk Bulvarı, Güvenpark yanındaki patlamada iki saldırgan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Savcılık yazısında, saldırıda kullanılan patlayıcı maddenin nereden, ne şekilde, ne zaman temin edildiğinin henüz tespit edilemediği bilgisi yer aldı.

Sekiz kişi tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada son olarak, Ankara, İstanbul ve Kars’ta düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan beş şüpheliden üçü “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “patlayıcı madde bulundurma” ve “37 kez nitelikli öldürme” suçlarından tutukladı. Toplam tutuklu sayısı sekiz oldu.

Şüphelilerden S.Y.'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Özel Harekat Daire Başkanlığı, Anıttepe'deki askeri lojmanlar, Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve güvenlik kurumlarına ait bina ve tesislerin krokilerini çizdiği, fotoğraflarını çektiği iddia edildi.

Gün gün Güvenpark saldırısı

Savcı Karabay, olayın nasıl gerçekleştiğini yazısında şöyle anlattı:

* Şüphelilerden V.A. patlayıcı maddeyi temin ederek Urfa’da bir süre sakladı. Kardeşi U.A. da diğer şüpheliler B.E., H.B. ve intihar bombacısı Seher Çağla Demir’i 21 Şubat 2016’dan itibaren bir süre sakladı. 

* V.A. bombalı saldırıda kullanılan 34 HGH 44 plakalı aracı 24 Şubat’ta diğer üç şüphelinin de bulunduğu galeriden aldı.

* 25 Şubat’ta da U.A. ağabeyi V.A.’ya sahte kimlik belgesi ile silahı poşet içinde teslim etti. Aynı V.A. Seher Çağla Demir’i şüphelilerden M.V.D.’nin evine bırakarak saldırıyı planlamak üzere Ankara’ya gitti.

* V.A. Ankara, Çankaya’da kalacakları evi 6 aylık süreyle kiraladı. 28 Şubat 2016’da şüpheli M.V.D.’yi aradı ve “Gelebilirsin” dedi. O da diğer şüpheli İ.H.D.’ye Ankara bileti alması için para verdi. İ.H.D. Demir için sahte isimle bilet aldı.

* Seher Çağla Demir aynı akşam Ankara’ya gitti. Ertesi gün V.A. ve diğer şüpheli Ö.Ü. ile kiralanan evde kalmaya başladı. V.A. 10 Mart’ta M.V.D.’ye WatsApp’tan mesaj atarak ona da “Gelebilirsin” dedi.

* Şüpheliler M.V.D. ve İ.H.D. içine bomba koydukları çantayı sakladıkları yerden çıkardı ve temizledi. Çantaya ayrıca kitap ve havlu koydular.

* M.V.D. diğer şüphelilerle iletişimde bulunduğu cep telefonunu İ.H.D.’ye bırakıp Ankara’ya giden otobüse bindi. Ankara’ya yaklaştığında yanındaki yolcunun cep telefonundan Ankara’daki şüphelileri arayacak geldiğini haber verdi.

* V.A. ile Demir M.V.D.’yle AŞTİ’de buluştu, birlikte çay içtiler. Kendilerini izleyen varsa diye düşünerek, yanıltmak amacıyla aynı gün Urfa’ya dönüş bileti aldılar.

* Birlikte V.A.’nın önceden satın aldığı araca bindiler, çantayı teslim eden M.V.D.’yi tekrar Urfa’ya dönmesi için bir akaryakıt istasyonunda araçtan indirdiler. Oradan minibüse binan M.V.D. AŞTİ’ye döndü, oradan da otobüse binip Urfa’ya gitti.

* Bu şekilde Ankara’ya götürülen patlayıcı kullanılarak, 13 Mart 2016, saat 18:40’ta Güvenpark’taki saldırı gerçekleştirildi. İntihar bombacısı, beyaz renkli BMW marka araçla Başbakanlık Merkez binasına 100 metre mesafedeki Çevik Kuvvet polisinin bulunduğu noktayı hedef aldı.

TAK üstlendi

Saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı örgüt üstlendi. Örgütün internet sitesinden 17 Mart’ta yapılan açıklamada, saldırıyı Seher Çağla Demir’in gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada bu tür saldırıların devam edeceği tehdidi yer aldı:

“…Eylemi, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) olarak üstleniyoruz. Eylemi örgütümüze bağlı Doğa Jiyan (Seher Çağla Demir) yoldaşımızın komutasında bir birimimiz gerçekleştirmiştir.

“Birimimiz, hedefine yöneldiğinde yapılan polis müdahalesi sivil kayıpların da olmasına yol açmıştır. Bu sebeple kirli savaşın sorumlu ve yürütücüleriyle hiçbir bağı bulunmayan sivil kayıplardan dolayı üzüntümüzü belirtiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz eylemlerde savaşın kaçınılmaz bir sonucu olarak sivil kayıpları yaşanmıştır, yaşanmaktadır.

“Türkiye'de yaşayanlar bilmelidir ki; faşist diktatörlük yerle bir edilinceye kadar, hiç kimsenin yaşamı güvence altında değildir.”

TAK ve eylemleri hakkında daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Seher Çağla Demir

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında intihar saldırganın kimliğinin, yapılan DNA testiyle Seher Çağla Demir olduğunu kesinleştiğini açıkladı.

1992 doğumlu, Kars Kağızman ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Demir, Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “PKK üyeliği ve propogandası” suçundan yargılanıyordu.

Demir hakkındaki iddianamede, 6 Aralık 2013’te babası C.D.’yi arayarak, “Ben Suriye’deyim” dediği bilgisi yer aldı.

Baba C.D. Tekirdağ’da verdiği ifadesinde, “Kızım ilk, orta ve liseyi Marmara Ereğlisi’nde okudu. Daha sonra Balıkesir’de üniversitesi kazanarak 2012 yılında kayıt yaptırdı. Daha sonra kendisinden haber alamadık. Kayıp başvurusu da yaptık. Ama böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum” dedi.

Güvenpark saldırısı

Ne zaman? 13 Mart 2016’da.

Nerede? Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Atatürk Bulvarı, Güvenpark yanında.

Nasıl? İçinde bomba bulunan aracınpatlatılmasıyla.

Kaç kişi öldürüldü? 35 kişi ve iki saldırgan.

Kimler? Güvenpark’a gidenler, evlerine gitmek için otobüs durağında bekleyenler, gezmeye çıkmış Ankara halkı.

Ölenlerin isimleri: Muharrem Çermik, Ayşe Bilgilioğlu, Fehmi Çetinkaya, Bağdat Çermik, Turgay Bulut, Perihan Çermik, Mehmet Yurtsever, Murat Gül, Hamide Sibel Çetinkaya, Sevinç Gökay, Erdem Soydan, Berkay Baş, Taner Kılıç, Kerim Sağlam, Sümeyra Çakmak, Ferah Önder, Feyza Acısu, Yaşar Durakoğlu, Kemal Bulut, Cemal Özdiker, Elvin Buğra Aslan, Oğuzhan Dura, Eyüp Ulaş, Destina Peri Parlak, Kemal Kalıç, Elif Gizem Akkaya, Zeynep Başak Gülsoy, Nevzat Alagöz, Ozan Can Akkuş, Atakan Eray Özyol, Mehmet Alan, Nusrettin Can Çalkınsın, Dorukhan Yusuf Özdemir, Mehmet Emir Çakır, Feyyaz Aydın.

Yargıda ne durumda? Soruşturma sürüyor, gizlilik kararı da öyle.

(AS)

Yarın: İstiklal, Sultanahmet ve Bursa saldırıları

YAZI DİZİSİNİN DİĞER YAZILARI

10 Bombalı Saldırı, 275 Ölüm

Diyarbakır Saldırısında “Mutlak Gizlilik”

14 Ocak 2016: Lojmana Saldırıda Üçü Çocuk Altı Kişi Öldürüldü

Reyhanlı Saldırısı: Üç Dava, Sıfır Mahkumiyet

Suruç Saldırısına 11 Aydır Dava Açılmadı

10 Ekim 2015: Barış Mitingine Saldırının Faili Bombalı Eyleme Devam Etti

17 Şubat 2016: Askeri Servislere Saldırıyı TAK Üstlendi, Hükümet PYD'de Israr Etti

13 Mart 2016: Güvenpark’ta Patlayan Bombanın Menşei Belirsiz

12 Ocak 2016: Sultanahmet Saldırganı Suriye Değil Suudi Arabistanlı

19 Mart 2016: İstiklal Caddesi Saldırganı da IŞİD’den

27 Nisan 2016: Bursa’daki Patlamayı TAK Üstlendi: "Hedef Başkaydı"

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

08 Haziran 2016, Çarşamba

Ayça Söylemez