Düzce Üniversitesi’ndeki Akademisyene Bildiri Nedeniyle Yakalama Kararı

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı, akademisyenlerin bildirisine imza atan Düzce Üniversitesi akademisyeni hakkında soruşturma açtı, yakalama kararı çıkardı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı, Düzce Üniversitesi’nden “Bu suça ortak olmayacağız” açıklamasına imza veren Yrd. Doç. Dr. Latife Akyüz hakkında soruşturma açarak yakalama kararı çıkarıldı.

Düzce Adliyesi sitesinde yayınlanan Başsavcı Kamil Erkut Güre imzalı bildiri “PKK terör örgütünün propagandasını yapacak nitelikte” olarak tanımlandı, konuyla ilgili haberleri suç duyurusu kabul etti.

Başsavcı, akademisyenin adresinde bulunamadığı için yakalama kararı çıkarıldığını belirtti.

Üniversite de akademisyen hakkında soruşturma başlatmış ve soruşturma süresince görevinden uzaklaştırmıştı.

“Haberler suç duyurusu kabul edildi”

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre imzalı açıklama şöyle:

“11/01/2016 tarihinde yazılı ve görsel medyada, 1128 Akademisyen, PKK terör örgütünün propagandasını yapacak nitelikte bir bildiri yayınlandığı haberleri üzerine, ilgili haberler suç duyurusu kabul edilerek, Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2016/639 numarası üzerinden soruşturma başlatıldığı,

“Başlatılan soruşturma kapsamında bildiriye imza atan 1128 Akademisyen içerisinde yer alan, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Görevli Yrd. Doç. Dr. L.A’nın; 3713 Sayılı Terörle Mücadale Kanunun 6/2.Maddesinde düzenlenen; “Terör Örgütlerinin; Cebir Şiddet veya Tehdit İçeren Yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını yayınlamak”, 7/2.Maddesinde düzenlenen; “Terör Örgütü Propagandası yapmak”, TCK’nun 216/1Maddesinde düzenlenen “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve 301.Maddesinde düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suçlarından 14/01/2016 tarihinde hakkında gözaltı kararı verildiği, şüphelinin adresinde bulunamaması nedeniyle, hakkında yakalama kararı çıkartıldığı, Soruşturmanın derdest olduğu, safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği hususu, Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

Üniversiteden soruşturma süresince uzaklaştırma 

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, de açıklamada bildiriye imza veren öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatıldığını ve soruşturma süresince uzaklaştırma tedbiri uygulanacağını belirtti.

“Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinin 26.Maddesine dayalı olarak soruşturma süresince görevinin başında kalmasında sakınca görüldüğünden, ilgili hakkında görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir.

“Düzce Üniversitesi olarak, Vatanımızın birlik ve beraberliğini, bölünmez bütünlüğünü hedef alan her türlü terör faaliyetlerini ve girişimlerini şiddetle kınıyor, bu tür faaliyetlere destek verenlere karşı asla müsamaha gösterilmeyeceğini defaten vurguluyoruz.”


İstanbul - BİA Haber Merkezi

14 Ocak 2016, Perşembe