Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

Kasım ayında erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyor.

* Gelişmeler

Kadincinayetleri.org yayında

Bianet’in erkek şiddeti çetelelerinden oluşturulan kadın cinayetleri veri tabanı kadincinayetleri.org  adresinde yayına girdi.

Kadın Cinayetleri Haber Yazım Kılavuzu Çıktı

Kadın Cinayetleri Önlenebilir, kampanyası kapsamında Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması'nın sonuçları ve kadın cinayetleri için hazırlanan Medya Haber Yazım Kılavuzu kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkiye cinsiyet eşitliğinde 130. sıraya geriledi

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda 2014’te 142 ülke arasında 125. sırada yer alan Türkiye, 2015’te 145 ülke arasında 130. sırada yer alıyor.

AB İlerleme Raporu’nda eşitlik uyarısı

Avrupa Birliği Türkiye 2015 İlerleme Raporu’nda, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, ayrımcılık, azınlıklara yönelik nefret söylemi ve LGBTİ haklarının temel endişe konuları olduğu ifade edildi.

1 Kasım seçimi: 43 ilden sadece erkek vekil çıktı

7 Haziran'dan 1 Kasım'a tüm partilerin kadın vekil oranları düştü. 26. TBMM Dönemi’nde milletvekillerinin yüzde 14,9’unu kadınlar, yüzde 85,1’ini erkekler oluşturdu. 43 ilde hiç kadın vekil yok.

LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni İmzalayan 16 Vekil Meclis'te

7 Haziran seçimlerinden önce SPoD LGBTİ öncülüğünde Türkiye'nin dört bir yanından LGBTİ aktivistlerinin desteği ile yürütülen "Mecliste LGBTİ" kampanyası kapsamında LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan 16 vekil adayı milletvekili oldu.

Yeni Kabine kuruldu: 25 erkek, 2 kadın

26. Yasama Dönemi’nde, kabinede yer alan 27 isimden ikisi kadın, 25'i erkeklerden oluşuyor.

Kabinedeki iki kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Çevre Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı.

26. dönemde TBMM’nin ilk Kadın Grup Toplantısı yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 26. Dönem Meclisi’ndeki ilk grup toplantısını Kadın Grubu olarak gerçekleştirdi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla toplantıya sadece kadın milletvekilleri ve kadın konuklar katıldı.

* Yargı kararları

Cinayet

* İstanbul'da 5 Mayıs'ta evine girdiği Değer Deniz’i tecavüz ettikten sonra öldüren C.M.'nin (17) yargılanmasına 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Duruşmada erkek C.M., Değer'le sevgili olduklarını ve cinayeti ‘erkekliğine hakaret edildiği’ için işlediğini söyledi. Dosyaya getirilen gizlilik kararıyla gerçekler kamuoyundan gizlenmek istenmiş, ancak savcılığın, C.M. hakkında ‘bir suçu gizleme veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürme’, ‘konutta yağma’ ve ‘mağduru öldürecek şekilde cinsel saldırı’ suçlamalarıyla dava açtığı anlaşılmıştı. Değer Deniz'in cinayeti basına hırsızlık olarak yansımıştı. Duruşma, 25 Aralık’a ertelendi.

* Ankara'da 13 Eylül'de evlilik teklifini reddettiği için sanatçı Hatice Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren O.M. yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında erkeğin aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisiyle hareket ettiği, soğukkanlı düşünemediği ve Cinayeti tasarlamadığı ifade edildi. Kararda; "duygusal çöküntü ve hiddetin maktuledeki bıçak darbeleri sayısı ile ortaya çıktığı, hiddetin sanığın soğukkanlı düşünmesini engellediği dolayısıyla tasarlayarak öldürmenin mümkün olmadığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi. Mahkeme kararında cinayeti ‘tasarlayarak öldürme’ kapsamına sokmayarak sanığın ‘tutku derecesindeki aşırı sevgi’den kaynaklı duygusallığın etkisiyle cinayeti işlediği savundu. Davada Savcı Bilal Gündüz, O.M. hakkında tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açarken, cezasında indirim istememiş. Ancak dosyanın verildiği yeni savcı Banu Aksoy, esas hakkındaki görüşünü değiştirerek sanığın sadece öldürme suçundan cezalandırılmasını istemişti.

* Adana'da 13 Ağustos'ta iş ortağı Remziye Tüdeş'i (45) kendisini dolandırdığını ileri sürerek öldüren T.F. (38) hakkında "Kasten öldürme ve tehdit" suçlarından müebbet ve 5 yıla kadar hapis istemi ile 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Adana'da birlikte ticaret yaptığı 45 yaşındaki Remziye Tüdeş'i kendisini dolandırdığını ileri sürerek öldüren Turhan Fidan (38) hakkında "Kasten öldürme ve tehdit" suçlarından müebbet ve 5 yıla kadar hapis istemi ile 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

* Samsun'da karısı Çakır Gürel'i (73) 50 bıçak darbesiyle öldüren A.G. "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" istemiyle yargılandığı Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde  suçlamaları kabul etmedi ve kadını başka erkeklerin öldürdüğünü iddia etti. Duruşmada ifade veren oğlu A.G. babasının şizofreni hastası olduğunu belirterek, şikayetçi olmadığını söyledi. Mahkeme Heyeti erkeğin akıl sağlığı ile ilgili cezai ehliyetin tam olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi. 

* İzmir'de 26 Haziran'da Elif Konur'u (20) bıçaklayarak öldüren S.K.'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada taraflar birbirlerine sözlü sataşmada bulununca Mahkeme Başkanı tanıkların bir sonraki celse dinlenilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek duruşmayı 8 Aralık 2015'e erteledi.

* İstanbul'da sevgilisi Karadağ ve arkadaşı Sultan Karaoğlan'ı kıskançlık gerekçesiyle öldüren S.U.'nun Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikişer kez müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davada karar duruşması görüldü. Erkeğe verilen iki müebbet hapis cezası sanığın duruşmalardaki iyi hali ve duyduğu pişmanlık nedeniyle 50 yıl hapis cezasına indirildi.

* Adana'da kocasının kendisine şiddet uyguladığım ileri sürerek şikayetçi olduktan sonra, 7. kattan atlayarak yaşamına son veren 19 yaşındaki Tuba Şahin'in kocası Mustafa Şahin (25), intihara yönlendirdiği iddiasıyla Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada beraat etti. Erkek duruşmada suçlamaları kabul etmezken, mahkeme hakimi M.Ş.'ye 'yaralama' suçundan 3 bin lira para cezası verip hükmün açıklanmasını geri bırakırken diğer suçlardan, suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. M.H. hakkında 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'silahla tehdit', 'Başkasını intihara yönlendirme halinde intiharın gerçekleşmesi', 'hakaret' ve 'yaralama' suçlarından 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. 

* Erzurum'da sevgilisi Hanım Çakmak'ı (32) 12 yerinde bıçaklayarak öldüren L.S. (28) tutuklu yargılandığı Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde müebbet hapis cezasına çarptırıldı.  Geçen duruşmada "Namusum yerlere düştü, ben de temizledim" deyip Hanım Çakmak'ın babasına tehditler savuran L.S. karar duruşmasında "Olay yerine tasarlayarak gitmem söz konusu değil. Sadece konuşmak için gittim. Hanım Çakmak aşırı yalanlarla üstüme gelince kendimi tutamadım ve olan oldu. Mahkemeye takım elbiseyle gelmemin sebebi indirim alabilmek niyeti değildir. Makamınıza ve huzurunuza duyduğum saygıdan dolayıdır. Hanım Çakmak'ın babasından özür diliyorum, ellerinden öpüyorum. Hanımı seviyordum, iki çocuğumuz var. O bir gün öldü, ben her gün öleceğim. Yaptığım hatadan dolayı pişmanım." Erkek hakkında 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

* İstanbul'da 4 yıl önce çocuk gelin Sakine Akkuş'u öldüren erkeğe Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiş, dosya Yargıtay'a gönderilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise "maktulün evinden ayrı kaldığı zamanlarda evlilik birliğinin gerektirdiği sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığı ve haksız tahrik hükümleri olup olmadığının belirlenmesi" gerekçesiyle kararı bozdu. Yargıtay'a direnen mahkeme ise sadakat araştırmasına "anayasada güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması ilkesine aykırı olacağı" gerekçesiyle karşı çıktı. Son kararı Yargıtay Ceza Genel Kurulu verecek.

* Diyarbakır'da geçtiğimiz 14 Şubat'ta, karısı Meryem Yılmaz'ı bıçaklayarak öldüren İ.Y. yargılandığı 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, ardından Mahkeme Heyeti cezayı  haksız tahrik ve saygın tutum indirimi uygulayarak 20 yıla indirdi. Meryem Yılmaz'ın avukatı "Maktul can havli ile kaçmasına rağmen yakalayıp 3 kez bıçaklamıştır. Sanığın iddiasına konu olayın üzerinden uzun bir süre geçmesi ve bu sürede tartışma bile olmamasına rağmen haksız tahrik indirimi uygulanması hukuka aykırıdır." dedi.

* Antalya'da birlikte yaşadığı sevgilisi Deniz Aktaş'ı silahla öldüren L.B.Ç. yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada  Mahkeme heyeti sanık L.B. Ç.'nin akli dengesinin yerinde olup olmadığına yönelik Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek raporun beklenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ayrıca mahkeme heyeti, olaya ilk müdahale eden tanık A.İ.T.'nun yeniden zorla getirilmesine, adı geçen tanığın zorla getirilme kararına rağmen tanık gelecek celsede hazır olmadığı takdirde, bu kararı usulüne uygun olarak yerine getirmeyen görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacağı hususunda ihtarat yapılmasına karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

* İstanbul'da 1997 yılında karısı Canan Şahin'i öldüren kocası firari A.Ş.'nin 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın görülen duruşmasında Kuzey Irak'a kaçan A.Ş. hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi. Görülen duruşmada A.Ş.'nin babası "Ayhan beni 22 Şubat'ta Kuzey Irak'tan aradı. 'Eşimi öldürdüm. Altan'ın üzerine de ifade verme. Yoksa pişman olursun' dedi. Altan da gelinimin ölümünden sorumlu" demesine karşılık azmettirici şüphelisi olan kardeşi A.Ş. iddiaları reddetti. Duruşma 1 Mart 2016 tarihine ertelendi.

* İskenderun'da  2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanık Suriye uyruklu A.K.'nin, tasarlayarak kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, H.C.'nin de (30) kasten adam öldürmeye yardım ve delilleri yok etme suçundan 25 yıla kadar hapis istemi ile yargılanmalarına başlandı. Mahkemede cinayet suçlamasını kabul etmeyen A.K., ‘İsmini hatırlamadığı' ölen kadına fuhuş yaptırdığını ve Suriyeli arkadaşı H.Ş.'den alacağına karşılık kendisine öldürülen kadını fuhuş yaptırmak üzere gönderdiğini söyledi. A.K. kadını kendisinin öldürmediğini H.Ş.'nin öldürdüğünü de savundu. Mahkeme heyeti olayla ilgili tanıkları dinledikten sonra sanığın tutukluluk halinin devamına ve firari H.C.'nin yakalanarak getirilmesine karar verdi.

* Manisa'da sevgilisi polis Gülay Memiş'i öldüren polis memuru B.T.'nin yargılanmasına Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Müşteki avukatı İshak İmam ise sanık B.T.'nin evli olduğunu, üzerinde tahrifat yapılmış belgeyle müvekkilini kandırdığını ifade ederek, "Daha önce ailenin içine giren, yemek yiyen, çocuğum diye gördükleri birisi, güven sağlıyor. İki defa düğün günü alınıyor, nikah davetiyeleri bastırılıyor. Bir buçuk sene içinde müvekkilimizi adım adım ölüme götürdü. Cinayet tarihinde nikah günü alınacaktı. Evli olduğu için evlenemeyeceğinden, planı buydu. O gün hal ve hareketlerinde anormal değişiklik var. Bizce eve cinayetin işlenmesi için planlı bir şekilde gidildi" diye konuştu. Sanık erkek Memiş'in ayrılma kararından sonra kolundan tutarak, "Seni vururum, kimselere yar etmem, seni yaşatmam" dediğini, bir el ateş ederek Memiş'i öldürdüğünü itiraf eden ifadelere yer verdi.  Duruşma 14 Ocak 2016'ya ertelendi.

* Samsun'da karısı Çakır Gürel'i 50 bıçak darbesiyle öldüren A.G. (70) Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" istemiyle tutuklu yargılandığı davada suçlamaları kabul etmeyerek, kadını kendisinin öldürmediğini savundu. Mahkeme Heyeti şizofreni hastası olduğu öne sürülen erkeğin akıl sağlığı ile ilgili cezai ehliyetin tam olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

* Mersin'de yengesi Nurcan Bıyıklı'yı (51) evinde boğazını bıçakla keserek öldüren F.B. (36) yargılandığı Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önce 'bir suçu gizlemek veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürmek' suçundan müebbet, suçun işlenmesindeki özellikler, kasıt yoğunluğu, haksız menfaatin fahiş miktarı nedeniyle zararın ağırlığı, olayda birden fazla nitelikli hal bulunması suçlarından da 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Adana'da Remziye Tüdeş'i parkta pompalı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla müebbet hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan T.F.'nin yargılanmasına Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Erkek duruşmada kadını kendisini dolandırdığı gerekçesiyle öldürdüğünü  söyledi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

* Adana'da cinsel ilişki isteğini reddeden eski çalışma arkadaşı Ayça Tekin'i öldüren A.K. (20) ve cinayete yardım eden iki erkek hakkında 9. Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Savcı esas hakkına mütalaasını verdi.  Cumhuriyet Savcısı kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası talep ettiği sanığa şartları oluşmadığından haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasını, diğer sanıklar hakkında ise mahkumiyetleri için her türlü şüpheden uzak kesin deliller olmadığı için beraat kararı verilmesi talep etti.

Tecavüz

* Diyarbakır'da 2013 yılında gezmek için buluştuğu Z.B'ye (14) darp edip tecavüz eden Y.T. (22) 43.5 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada mahkeme tarafından "saygın tutum" indirimi uygulanarak 11 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme heyet raporuna göre mağdurenin 'ruh sağlığı bozulmadığı için" ceza oranını artıran kanun maddesinin uygulanmadığını belirtti. Kararı temyiz ettiklerini dile getiren mağdurun avukatı Halime Sanli, "Yeni kanunda bunun cezasının 16 yıldan az olamayacağı açıkça belirtilmesine rağmen mahkeme suç tarihi itibari ile eski cezayı uyguladı. Eski yasada bile verilecek cezanın 12 yıldan az olamayacağına hükmedilmiş. Bu karar hukuksuzluktur" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kararı temyize göndereceğini ifade etti. Z.B.'nin 8,5 aylık hamileliğinin ortaya çıkması üzerine erkek hakkında şikayetçi olunmuş, Savcılık hiç tutuklanmayan erkeğin 43.5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etmişti.

* İstanbul'da 25 Eylül'de iki yıl önce Yemen'den gelen S.G.A.'ya (21) özel halk otobüsünde tecavüz eden şoför A.K. (48) hakkında iddianame hazırlandı. Savcı mütalaasında erkek hakkında 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak'tan 33 yıla kadar hapsini talep etti. Anadolu 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci celsesinde  erkek nitelikli cinsel saldırı suçundan 21 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 9 yıl olmak üzere toplam 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

* İstanbul'da geçen Aralık ayında komşusu F.K.'ye (31) zorla girdiği evinde tecavüze teşebbüs eden ve kadını darp ederek yaralayan otomobil tamircisi Ş.G. (29) 'cinsel saldın' suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün, 'konut dokunulmazlığı' suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 8 yıl 11,5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Diyarbakır'da 2012 yılında gelini E.O.'ya (22) 3 ve 2 yaşındaki torunlarının gözleri önünde tecavüz eden C.Ö. (55) tutuksuz yargılandığı davada 'Nitelikli cinsel istismar suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Savcılık E.O. hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istemiş, Dicle Üniversitesi Hastanesi heyet raporunda mağdur E.O.'nun olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu belirtilmişti. Açıklanan gerekçeli kararda Mahkeme iki çocuk sahibi evli genç bir kadının, namusu ve iffetinden dolayı kayınpederine iftira etmeyeceğini, mağdurenin yaşamış olduğu feodal, erkek egemen toplumda sosyal baskıyı, aşağılanmayı, gelecek kaygısını göze alarak yaşadığı olayı adli mercilere taşıdığını, bu nedenle beyanına itibar edilmesi gerektiğini kaydetti.

* İstanbul'da yeni tanıştığı L.Ç.'yi (20) Diyarbakır'dan kaçıran, zorla alıkoyduğu şantiyede  hortumla döverek  üç gün tecavüz eden N.D., 'silahla nitelikli cinsel saldın', 'Cinsel amaçlı hürriyetten yoksun kılma' ve 'Ateşli silahlar Kanunu'na Muhalefet'ten 42 yıla kadar hapis cezası istemiyle Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davada atılı suçların sabit olmaması nedeniyle beraat etti. N.D.'yi ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın saygın tutumundan dolayı cezayı 10 ay hapis ve adli para cezasına indirdi Sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaate varan mahkeme bu cezanın da ertelenmesine karar verdi. N.D. savunmasında her şeyin rıza ile yaşandığını iddia etti. L.Ç. şikayetçi olmaktan vazgeçerken ifadesini değiştirmedi. L.Ç. daha önce verdiği ifadenin doğru olduğunu belirterek, "Sanıktan şikâyetçi değilim. Dava ile ilgili olmak istemiyorum. Sanık bana cinsel saldırıda bulundu ve hürriyetimi engelledi" dedi.

* Antalya'da 24 Aralık 2014'te sosyal paylaşım sitesi üzerinden tanıştığı İ.B.'ye (14) tecavüz eden S.Ç. (19) hakkında 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'hürriyeti kısıtlama' suçlarından açılan davanın ilk duruşmasında erkek suçlamaları kabul etmezken İ.B. ise şikayetini tekrarladı. İ.B., sosyal paylaşım sitesinin yaşı küçük olanların üyeliğini kabul etmediği için bilerek 1998 olarak yazdığını iddia etti. Mahkeme dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

* Samsun'da nişanlısı D.S.'ye tecavüz edip darp ederek cep telefonunu gasp eden ve iki aydır tutuklu bulunan S.K.'nin yargılanmasına Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Mahkeme heyeti suç vasfında değişme olma ihtimali üzerine tutuklu bulunan S.K.'nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

* Diyarbakır'da üvey teyzesi H.T.'ye (18) tecavüze teşebbüs eden ve evin kedisinin korkup üzerine atlaması sonucu yakalanan S.B'nin (20)  'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan 15 yılla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Savcı sanığın 'taciz' suçundan cezalandırılmasını talep ettiği davada Mahkeme, sanığa 'cinsel istismar' suçundan 7.5 yıl hapis cezası verdi. Kararı temyiz eden mağdur avukatı Deniz Emine Kayar, "Eylem nitelikli cinsel saldırı ama savcı cinsel taciz olarak değerlendirdi. Kedinin saldırıyı engellediği de göz ardı edilmiş. Sanığın gönüllü olarak vazgeçtiği sonucuna varılmış" dedi. Sanık S.B'nin dosyası temyiz edilmek üzere Yargıtay'a gönderildi.

* Antalya'da  geçen yılbaşı akşamı erkek G.Ö. silah zoruyla tecavüz eden, kız arkadaşına D.S.'ye cinsel saldırıda buluna O.D., İ.Ç. ve M.Ç.'nin 'gece vakti yağma, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, hakaret, nitelikli cinsel saldırı, ruhsatsız ateşli silah ve mermileri satın alma ve bulundurma' suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı. O.D. 65 yıl 7 ay 16 gün, İ.Ö. 52 yıl 13 gün, M.Ç. ise 29 yıl 6 ay 13 gün hapis cezasında çarptırıldı.

* Muğla'da Ekim 2014'ten beri farklı zamanlarda R.A.'ya (13) tecavüz eden kuzeni E.B. (20), eniştesi E.O. (47) ve  abisinin arkadaşı A.B. tutuklandı. Olay R.A.'nın babasının tarafından götürüldüğü hastanede 5,5 aylık hamile olduğunun anlaşılmasıyla 7 Kasım'da ortaya çıktı. R.A. devlet korumasına alındı.

* Samsun'da 25 Ağustos 2015'te nöbetçi eczaneye ilaç almaya giden A.T.'ye (17)  zorla götürdüğü evinde tecavüz eden B.K.'nin (36) Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "cebir, tehdit ve hile kullanılarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.  B.K., hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini istedi. Duruşmada olayı anlatan A.T. şikayetini tekrarladı. Mahkeme heyeti B.K.'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

* Erzurum'da barındığı yetiştirme yurdunun psikologuna 6 yıl önce İstanbul'da eniştesinin ağabeyi D.Ç'nin tecavüze uğradığını anlatan A.K'nın (18) şikayetine savcılık ikinci kez takipsizlik kararı verdi. İddiayı araştıran Cumhuriyet Başsavcılığı, tanık ifadelerini dikkate alarak 10 Şubat 2015'te takipsizlik verdi. Abla N.Ç., kardeşinin iddialarının doğru olmadığını söyledi. Cumhuriyet Başsavcılığı da, mağdurenin madde bağımlılığı tedavisi görmesine vurgu yaparak, tanık beyanlarının ifadeyi doğrulamadığını belirtip, yeniden takipsizlik verdi.

* Bursa'da F.Ç. (33) ziyarete geldiği sevgilisini evde bulamayınca alt katta oturan Suriye uyruklu M.H.'ye (17) tecavüze teşebbüs etmiş, genç kızın direnmesi üzerine kaçmıştı. Polis tarafından yakalanan ve hakkında 'Cinsel istismar' ve 'Konut Dokunmazlığına ihlal' suçlarından dava açılan F.Ç., tutuksuz yargılandığı Bursa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

* Kayseri'de komşusu P.K.'ye tecavüz eden ve kocası M.K.'yi alıkoyan O.T. ve M.K.'nin yargılanmasına 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmada şikayetçi ve sanıklar dinlenirken tutuklu Ö.T. ise ifade vereceği sırada şikayetçi M.K.'nin dışarı çıkarılmasını istedi. Mahkeme heyeti duruşmanın açık olduğu gerekçesiyle talebi reddetti. Mahkeme heyeti, P.K. ile M.K.'nin zorla getirilmesi ve eksiklerin giderilmesi için duruşmayı Ocak ayına erteledi. 

* Antalya'da Şubat 2012'de gelini S.Y.'ye tecavüz eden A.Y. 'nitelikli cinsel saldırı1 suçundan yargılandığı Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde önce yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı, ardından ceza sanık eylemi gelinine karşı gerçekleştirdiği için yarı oranında arttırıldı. S.Y.'nin tuh sağlığı bozulduğu için ceza 12 yıla yükseltti. Cezayı takdir indirimiyle 10 yıla düşüren Mahkeme Heyeti sanığın tutuklanma talebini reddetti ve A.Y.'nin adli kontrol altına alınması ve yurtdışına çıkışının yasaklanmasına karar verdi.

* İstanbul'da geçen Mart ayında kızı G.D.'ye (17) birden fazla defa tecavüz eden ve 9,5 aydır tutuklu yargılanan M.M.D. duruşmada beraatini talep ederken G.D. şikayetinden vazgeçti. Mahkeme mağdurun yaşı gereği babasına karşı çıkma olanağı olmayacağından ve sanığın eylemi birkaç kez işlediği kesinleştiğinden, erkeğe 15 yıl 9 ay ceza verdi. Ardından delilleri ve tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Ayrıca M.M.D.  hakkında, G.D. için 4 yıl, diğer kızı Z.D. için ise 5 yıl babalıktan men, yurt dışı yasağı ve her pazar en yakın karakola gidip imza atma zorunluluğu getirdi.

* Antalya'da geçen Nisan ayında 13 yaşındaki E.K.'ye tecavüz eden  su tesisatçısı B.B. (24) ve garson T.K. (23) hakkında, 13 yaşındaki kız çocuğuna 'cinsel istismar' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlamasıyla Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Duruşmada E.K. şikayetini tekrarlarken erkekler suçlamaları reddetti. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

* Diyarbakır'da kendini subay olarak tanıtıp, biri 15, diğerleri 14 yaşındaki üç kızı evine götürdüğü, esrar içirdiği ve porno film izletip cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 150 yıl hapis istemiyle yargılanan ancak 10 yıl hapis cezasına çarptırılan U.Ç.'nin gerekçeli kararı açıklandı. Sanığa, 2 çocuğa karşı 'Basit cinsel istismar' ve 'Kişiyi Hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından alt sınırdan ceza veren Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararda, sanığın mağdurlardan R.A.'ya yönelik 'Cinsel istismar' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' eylemlerini kabul etmediğini belirten mahkeme, sanık savunmasının aksinin ispatlanamadığını ifade etti. Mağdur kızın olay tarihinde 15 yaşını doldurduğu kaydedilen kararda, 'sanığın cinsel saldırı eylemini mağdurun rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair soyut iddia dışında delil elde edilemediği' vurgulandı. Bu haliyle sanığın suçu işlediği konusunda kuşku oluştuğu belirtilen kararda, ceza yargılamasının evrensel ve vazgeçilmez ilkelerinden birinin 'Kuşkudan sanık yararlanır' ilkesi olduğu belirtildi. Sanığın atılı suçtan cezalandırılmasını gerektirir kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği kanaatine varıldığını belirten mahkeme, R.A.'ya yönelik eylemden dolayı beraat kararı verildiğini kaydetti. Kararda, sanığın G.D. ve N.K.'ya yönelik istismar eylemlerini, mağdurların rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair delil bulunmadığı belirtildi. Sanığın eylemlerinde ceza alt sınırından uzaklaşmayı gerektirir bir neden bulunmadığı kaydedilen kararda, bu nedenle olayın 'Basit cinsel istismar' olarak değerlendirildiği kaydedildi. Bu nedenle sanığa her iki kız için 'hürriyeti tahdit'ten 2'şer yıl 6 ay, 'basit cinsel istismar'dan da 2'şer yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl ceza verildiği ifade edildi. Mahkeme, sanığın kişilik özellikleri göz önüne alındığında yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğunu da belirtti.

* İstanbul'da  yeni tanıştığı L.Ç.'yi (20) silah zoruyla kaçıran, bir hafta boyunca alı koyan tecavüz ve darp eden N.D. yargılandığı Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Suç sabit değil' gerekçesiyle beraat etti.  Ruhsatsız silah taşımaktan verilen ceza 'saygın tutum' gerekçe gösterilerek indirildi.  Savcı hazırladığı iddianamede, 'Silahla nitelikli cinsel saldın', 'Cinsel amaçlı hürriyetten yoksun kılma' ve 'Ateşli silahlar Kanunu'na Muhalefet'ten N.D.'nin 42 yıla kadar hapsini istemiş, L.Ç. ise duruşmada sanığın kendisini dövdüğünü ve defalarca zorla ilişkiye girdiğini, ölümle tehdit ettiğini söyledi, ancak, "Sanıktan şikâyetçi değilim. Dava ile ilgili olmak istemiyorum" demişti.  

* Hatay'da Mart 2011'de cinsel istismara uğrayan ve açtığı dava dört yıldır sonuçlanmayan Ö.B. (15), dava devam ederken 2012 yılında C.Ç. (37) zorla evlendirildi. C.Ç. cinsel istismar olayını öğrenince boşanma davası açtı. Boşanma kararı veren yerel mahkeme erkeği suçlu bulup tazminat ödemeye mahkum etti. Ancak Yargıtay, istismarı gizlediği kadını 'kusurlu' bulup, tazminat kararını bozdu. Birleşik davayı görüşen İskenderun Aile Mahkemesi, eşini ailesinin evine götürüp bıraktığı için C.Ç.'yi ağır kusurlu buldu. Ö.B.'ye 15 bin lira tazminat ödenmesine karar veren mahkeme, çifti boşadı, erkeğin tazminat isteğini ise kabul etmedi.İtiraz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, boşanma yönünden verilen kararı onarken tazminatlarla ile ilgili kısmını bozdu. Yerel mahkemenin aksine kadının tamamen kusurlu olduğuna dikkat çeken Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'nin ilamında, kadının tazminat ve nafaka taleplerinin reddi gerekirken 'yasa hükümlerinin yorumunda yanılgıya düşülerek kabulüne karar verilmesi doğru bulunmamıştır' denildi. Ö.B.'nin avukatları ise, Yargıtay'ın bu kararına karşı 'karar düzeltme' talebinde bulundu. Bu aşamadan sonra davanın yerel mahkemede yeniden görüşülüp görüşülmeyeceği kesinlik kazanacak.

* Adana'da kendisini aldattığını düşündüğü karısı D.Y.'yi dövüp tecavüz eden S.Y. hakkında 'Eşe yönelik cinsel saldırı, hakaret, tehdit, kasten yaralama' suçlarından Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı, S.Y.'nin 'cinsel istismardan' 12 yıl, 'tehditten' 2 yıl, 'hakaretten' 2 yıl, 'kasten yaralama' suçundan da 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 15 yıl 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. S.Y. tutuksuz yargılanıyor.

* Kahramanmaraş'ta 15 yaşındaki F.H.'ye tecavüz eden D.Y. (71) tutuklandı. Tecavüz olayı F.H.'nin yeni aylık hamile olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

* Antalya'da 20 Temmuz'da M.M.E.'ye tecavüz eden apartman görevlisi R.S.'nin 'cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı ve tehdit' suçlarından yargılanmasına Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada erkeği görünce sinir krizi geçiren M.M.E.'nin ifadesi Psikolog eşliğinde alındı. Tecavüzün ardından kendisini tuvalete kilitlediğini, üstünü giydikten sonra evden kaçtığını anlatan M.M.E., eve gittiğinde ilaç alarak intihar girişiminde bulunduğunu ancak gelen nişanlısının kendisini kurtardığını vurguladı. M.M.E., tecavüzden sonra hamile kalmamak için de ertesi gün hapı kullandığını kaydetti. Sanık avukatı Serpil Kırca Yasan ise 21 Temmuz tarihli adli raporunda mağdurenin tecavüze uğradığını doğrulayan hiçbir delilin bulunmadığını ifade ederek müvekkilinin tahliyesini talep etti. M.M.E., hastanedeki doktorların tamamının erkek olduğunu, muayene sırasında kendisinden istenenleri yapmadığını, bu nedenle muayenenin sağlıklı olmadığını savundu. R.S.'nin cinsel istismar suçunu işlediğine ilişkin somut delillerin bulunmasını dikkate alan mahkeme heyeti, tahliye talebini reddederek, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Şiddet/Yaralama

* Trabzon'da 13 Şubat 2015'ye G.Ö.'yü darp eden İ.Ş. hakkında Trabzon 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde iki yıldan 5 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı. İ.Ş. ise hakarete uğradığını ileri sürerek, suç duyurusunda bulundu, G.Ö.'nün üç aydan iki yıla kadar hapsi talep edildi.

* Konya'da 27 Mart'ta minibüs şoförü A.D. (26) üniversiteli R.U.'yu zorla ağaçlık alan götürmüş, tecavüze teşebbüs etmiş direnen kadını "İkinci bir Özgecan olayı neden yaşanmasın?" diye tehdit etmişti. Kaçarak kurtulan ve kadının şikayeti üzerine açılan davada tutuksuz yargılanan erkek delil yetersizliğinden beraat etti.

* İstanbul'da 11 Ekim 2014'te şiddet gördüğü için boşanmak isteyen karısı ve hakkında koruma kararı bulunurken H.T.'yi 3 kurşunla yaralayan H.K. tehdit, kasten yaralama ve ruhsatsız silah bulundurmaktan tutuksuz yargılandığı 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Başkanı erkeğin davranışlarını, pişmanlık durumunu lehine indirim nedeni kabul ederek cezayı 10 aya indirdi. Kasten yaralamadan da 1 yıl 9 ay hapis verilen H.T.'nin bu cezası da aynı gerekçelerle 1 yıl 5 ay 15 güne indirildi. Kadın hâkim, tehditten verdiği 6 ay hapis cezasını da 5 ay hapse indirdi. H.T.'nin sabıkasız olması, yeniden suç işlemeyeceği kanaatiyle, bir ve iki yıllık denetim süresine bağlı olarak ertelendi. İlk celsede sonuçlanan davanın duruşmasına H.K. katılmadı.

* Aydın’da 1 yıl önce karısı M.G.'yi darp eden D.G. hakkında 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle Aydın 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Karar duruşmasında D.G., şikâyetinden vazgeçti. Mahkeme“Pişmanım. Beraatimi istiyorum” diyen sanığı 3 bin TL para cezasına çarptırdı. Önceki gün ise M.G., sürekli evden kaçtığı iddiasıyla eşine boşanma davası açmak için gittiği İzmir Adliyesi’nde aldığı para cezasının taksitini ödemediği için hakkında yakalama kararı bulunduğu ortaya çıkınca gözaltına alındı.

* İstanbul'da sevgilisi D.A.'yı darp eden M.V. hakkında açılan davada D.A. erkek hakkında şikayetini geri aldı. Savcılık şikayet dilekçesini kabul etse de kadın ve erkeğe yönelik tehdit iddialarının şikayete bağlı bir suç olmadığı ve yine D.A.'nın yaralanması eyleminde kullanılan ses sistemi parçalarının silah sayılması nedeniyle ise M.V. hakkında kasten yaralama maddesinin uygulanması gerektiğine, şikayete bağlı kalamayacağına karar verdi. Savcılık, D.A.  hakkında tehdit suçundan 2 yıla kadar, M.V. hakkında ise hem tehdit hem de yaralama suçlarından 3.5 yıla hapis talebiyle dava açtı. Dava Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

* İzmir'de  aracının arka koltuğunda uyuyakalan G.K.'ye (22) tecavüz eden taksi şoförü G.K.  "Nitelikli cinsel istismar" suçundan açılan davanın ilk duruşmasında 15 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Taciz

* Kocaeli'nde 20 Temmuz'da sokakta C.E.'yi taciz eden F.K.  Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılandığı davada iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme erkeğin başka bir suçtan sabıkası veya cezası bulunmadığı için cezasının denetimli serbestlik kararı ile ertelenmesine karar verdi.

* 23 Ekim'de Frankfurt-Antalya seferini yapan uçakta yolcu O.M. (24) yan koltukta oturan yolcu tanımadığı M.D.'ye (14) elle sarkıntılık etti ve dudağından öptü. M.D.'nin kabin memuruna yaptığı şikayet üzerine Pilot olayı Antalya polisine bildirdi. Havaalanında gözaltına alınan O.M. çıkarıldığı mahkemece "çocuğun cinsel istismarı" suçundan tutuklandı.

* Ankara'da 14 Mayıs'ta metro istasyonunda E.U.'ya (23) bakarak ve "maşallah" diyerek taciz eden Ü.Ç. (31) hakkında rahatsız edici şekilde bakması ve taciz amaçlı "Maşallah" demesinin cinsel taciz suçu oluşturduğu kanaatine varılarak 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

* Samsun'da iki yıl önce 19 kız öğrenciye sözle ve elle tacizde bulunan Okul Aile Birliği Başkanı F.G. (38) tutuklu yargılandığı Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'sarkıntılık' suçundan 15 yıl hapis ve 'cinsel taciz' suçundan da 35 bin 840 lira para cezasına çarptırıldı. Bir kız öğrenciye karşı işlediği öne sürülen cinsel istismar suçundan beraatine karar verilen F.G., cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi

* İskenderun'da 2011 yılında 15 yaşındayken Ö.B.'ye cinsel istismarda bulunan C.B. hakkında basit istismar suçundan açılanda dava dosyası Ö.B. hakkında beden ve ruh sağlığının bozulduğuna yönelik verilen rapor nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmada Cumhuriyet Savcısı, davaya ilişkin esas hakkında görüşünü açıkladı. Savcı, sanığın zincirleme biçimde cinsel istismar suçunu işlediğini belirterek cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatlarının n süre istemesi nedeniyle mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

* İstanbul'da 10 Mart 2015'te, iki kızını odalarında taciz edene M.D. (47) tutuklu yargılandığı taciz davasından 15 yıl 9 ay ceza aldı, hapishanede kaldığı 9,5 aylık süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

* Isparta'da 2 yıl önce 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 2 sanıktan F.K.  (60) 16 yıl, Z.İ. (36) ise 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. F.K.'nın 'hürriyeti tehdit' suçundan beraatına, 'cebir kullanarak küçük yaşta kıza cinsel istismarda bulunmak ve bu olayı zincirleme devam ettirmek' suçundan ise 16 yıl hapsine karar verildi.

* Antalya'da akrabası Ü.E.'ye cinsel tacizde bulunan M.E. (50) 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davada Mahkeme Başkanı'nın şerhine rağmen erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (BB/ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

02 Aralık 2015, Çarşamba

Begüm Baki
Çiçek Tahaoğlu