DSÖ’ye Gates Protestosu

“Halkların Sağlık Hareketi” DSÖ’nün daveti ile Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan Melinda Gates’in çağrılı konuşmacı olarak yer almasını şiddetle protesto etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 67. Asamblesi 19-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre şehrinde toplandı.

DSÖ web sayfasında yer alan bilgilere göre 20’den fazla konuda karar alınan toplantıya 194 ülkeden yaklaşık 3 bin 500 delege katıldı. Alınan resmi kararlar arasında antimikrobiyal ilaç direnci, cıva ve cıvalı bileşiklerin sağlık etkileri, kadına yönelik şiddet, yenidoğan sağlığı, tüberküloz, sağlık sistemleri, iklim değişikliği gibi başlıklar yer aldı.

Toplantıda Türkiye’yi Sağlık Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan başkanlığında bir heyet temsil etti

Sağlık hak örgütlerinin itirazı

Öte yandan toplantı bir grup organizasyon tarafından protesto edildi. “Halkların Sağlık Hareketi” (Peoples’ Health Movement) web sayfasında bir açıklama yayımlayan örgütler, toplantının açılışında DSÖ’nün daveti ile Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan Melinda Gates’in çağrılı konuşmacı olarak yer almasını şiddetle protesto ettiler.

Açıklamada son 10 yılda 3 kez Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan Gates ailesi üyelerinin konuşmacı olarak bu toplantılara çağrıldıkları hatırlatıldı. Ayrıca, Gates Vakfı’nın DSÖ’nün ikinci büyük finans kaynağı olduğu belirtilerek Vakıf’ın bir yandan DSÖ’ye karşı “cömertlik” gösterirken diğer yandan yatırım politikalarının küresel düzeydeki sağlık politikaları, öncelikleri ve sorunlarıyla çeliştiğinin açık olarak görüldüğüne dikkat çekildi ve örnek olarak da Vakıf’ın gıda ve ilaç sektöründeki yatırımları gösterildi.

Açıklama metninde yer aldığına göre Gates Vakfı’nın kurumsal olarak bünyesinde bulundurduğu bağış hisse senetleri ağırlıklı olarak gıda ve ilaç sektöründen geliyor. Gıda sektöründe de sağlıksız yaşam biçimini teşvik ettiği bilinen gıda üreten şirketler bu açıdan başı çekiyor. Vakıf ile ilişkili birçok kişinin geçmişte ya da halen ünlü içecek, fast-food ya da ilaç şirketlerinin yönetimlerinde yer aldığı görülüyor.

Protesto metnini imzalayan örgütler arasında Peoples’ Health Movement, Third World Network, Wemos (Hollanda), Health Innovation in Practice (Cenevre) ve International Baby Food Action Network (IBFAN) yer alıyor. (CIY/HK)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

29 Mayıs 2014, Perşembe

Cavit Işık Yavuz