Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

Nisan'da erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyor.

Gelişmeler, gündem

“Bacağını Topla” Kampanyası

Toplu taşımada tacizden ve daracık yerlere sıkışmak zorunda kalmaktan bıkan kadınlar, erkeklerin bacaklarını V şeklinde açıp oturmasına karşı “Bacağını Topla, Yerimi İşgal Etme” kampanyasını başlattı. İstanbul Feminist Kolektif’ten (İFK) kadınların, metrobüs ve otobüste yaşadıkları rahatsızlıkları konuşurken ortaya çıkan eylem fikri, sosyal medyada gördüğü ilgi üzerine kendiliğinden bir kampanyaya dönüştü.

Adalet Bakanlığı’nda erkek şiddeti verisi yok

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, 8 Mart 2013'te kadın cinayetlerine ilişkin verdiği soru önergesinde, 2008'den bu yana öldürülen kadınların sayısı ile yıllara göre dağılımını sormuştu. Adalet Bakanlığı'ndan 13 ay sonra gelen yanıtta "Türk Ceza Kanunu'nda kadına yönelik kasten öldürme eylemleri için özel düzenleme bulunmaması, adlî istatistiklerin sanık ve suç esasına dayalı olarak derlenmesi, mağdur esasına dayalı derleme yapılmaması nedeniyle, soru önergesinde talep edilen ayrıntıda Bakanlığınızda istatistik bilgi bulunmamaktadır” denildi.

Toplu iş sözleşmesinde şiddete karşı madde

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre karısına şiddet uygulayan işçilerin ücretleri eşlerine ödenecek. 21 Mart Newroz günü tüm işçilere, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde ise tüm kadın çalışanlara idari izin verilecek. Konuyla ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak, "Eşine şiddet uygulayan işçinin ücretinin tamamını eşine verilmesi maddesinde anlaştık. Bu hem şiddeti önleyen bir tutum olarak önemli. Hem de şiddet mağduru kadının bir de ekonomik olarak mağdur olmasının önüne geçmek için önemli. Çünkü şiddet gören kadın ekonomik olarak mağdur olacağını düşündüğü için, şiddeti yargıya taşımaya cesaret edemiyor. Bu madde şayesinde, şiddet gören kadın daha cesur şekilde şiddet uygulayan eşini şikayet edebilecek" dedi.

Dönemeyen, mor makam koltuğu

Van'da Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin, halka sırtını dönmemek için seçimin ardından mor makam koltuğu aldı.  Keskin mor renginin kadınları temsil ettiğini bu nedenle renk konusundan taviz vermediğini ifade ederek, şöyle dedi: “Bütün makam koltukları dönüyormuş, döner koltukta oturan insanların zihniyeti de ne hikmetse çabuk dönüyor. Sırtını çabuk halka dönebiliyor. Biz sırtımızı halka dönemiyoruz. Koltuğumuzu güzel yaptık, rengi de güzel… Siyasi düşüncesi ve inancı ne olursa olsun kadın özgürlüğünde buluşma ve kadın temsiliyeti çok önemli.”

“Babalar cinayete zorlanıyor”

Çanakkale’de Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen, 6284 sayılı Aile İçi Şiddeti Önleme Yasası'nın, Türk toplumuyla uyuşmadığını, aksine 'şiddete karşı şiddet' uygulanmasına sebep olduğunu söyledi.  Özen, Türk erkeğinin bir gecede yasal iç güveysi haline dönüştürüldüğünü, ataerkil yetişen bir erkeğin ise bu durumu kabullenemediğini kaydetti.  Özen ayrıca “Ömür boyu hapse mahkum olacak olan babalar devlet eliyle cinayete zorlanmaktadırlar. Devletimizin başındakiler artık bu duruma bir dur desin.” dedi.

Yargı

* Muğla’da M.A. (22) ve C.A. (20) Mart 2013’te bir gazinoda çalışan S.U. ve S.Ö.’yü bir araca bindirip götürdükleri bir arazide cinsel tacizde bulunup, bir süre alıkoyduktan sonra kadınları çıplak halde bırakıp gittikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar nitelikli cinsel saldırı, hürriyeti tehdit, kasten yaralama suçlarını her iki kadına da gerçekleştirdikleri gerekçesiyle C.A.'yı 69, M.A.'yı da 47 yıl hapse mahkum edildi.

* İzmir’de bir ortaokulda din dersi veren imam Y.A. (51) bir öğrencisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

* Eskişehir’de karısı S.D.’ye şiddet uygulayan A.D.’ye (36) Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan kamu davasında yaralama suçundan üç bin lira para cezası verildi, hükmün açıklanması geriye bırakıldı. A.D.’nin Eskişehir Denetimli Serbestlik Bürosu'nun temin edeceği bir uzman tarafından verilecek olan öfke kontrolü seminerine katılmasına, karısı S.D.'ye çiçek almasına ve yemeğe götürmesine karar verildi. Hakim çiçek alma ve yemeğe götürmenin faturasını da Denetimli Serbestlik Bürosu'na ibraz etme zorunluluğunu getirdi.

* Samsun’da F.C. (27) sokakta G.D.’ye sözlü ve fiziksel cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle yargılanıyordu. Karar duruşmasında Mahkeme sanığın cinsel saldırı ve hakaret suçunun sabit olduğunu, olay nedeniyle G.D.´nin ruh sağlığının bozulduğunu belirterek F. C.´ye 8 yıl 9 ay 25 gün hapis cezası verdi.

* İzmir'de 27 Kasım 2013’te nişanlısı Nuray Çelik (23) ile babası Hasan Çelik'i (59) av tüfeğiyle vurup öldürdüğü, annesi Bingül Çelik'i de öldürmeye kalkıştığı iddiasıyla S.B. hakkında 'Tasarlayarak, iki insanı öldürme ve öldürmeye teşebbüs' suçlarından üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görülen davada sanık cinayetleri eski nişanlısının ayırılmak istediği için işlediğini ifade etti. Mahkeme heyeti davayı sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için rapor alınmasına karar vererek Haziran ayına erteledi.  

* Bingöl'de zihinsel engelli B.Ç. tecavüze uğramış olayı ailesinden korktuğu için saklamıştı. 3 Haziran 2013'te karın ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede B.Ç.’nin 5,5 aylık hamile olduğu ortaya çıkmıştı. Açılan ilk soruşturmada savcılık, genç kızın kendisini hamile bırakan kişiden şikâyetçi olmadığı ve olayda ‘rıza’ olduğu gerekçesiyle fezlekede ‘meçhul fail’ olarak geçen kişi hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Ancak HABERTÜRK’ün olayı gündeme taşıması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olaya müdahil oldu. B.Ç.’nin ağabeyi Mehmet Ç., bir üst mahkeme olan Muş Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Ardından olayla ilgili ikinci soruşturma açıldı. B.Ç., evde yalnız olduğu sırada komşuları olan İ.Ö.’nün (20) şiddet uygulayarak kendisine tecavüz ettiğini anlattı. Bu durumdan haberdar olduğu öne sürülen 20 yaşındaki şüpheli İ.Ö., gizlice köyü terk etti. İ.Ö. hakkında arama kararı çıkarılarak hakkında 19 yıla kadar hapis cezası istendi.

* İzmir’de 13 Ekim 2011’de S.Ç. boşanmak isteyen karısı Ferdane Çöl’ü öldürmüştü. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 11. duruşmasında Ferdane Çöl’ün babasının avukatı gizli tanıklarının olduğunu ve dinlenmesini talep etti Mahkeme heyeti, gelmeyen tanıkların bir sonraki celseye zorla getirilmelerine, gizli tanık olarak dinlenmek isteyen kişinin talebinin reddinde, sanığı tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, S.Ç. hakkında "kasten adam öldürmek", tutuksuz sanıklar C.İ, B.İ, A.D, H.M, İ.M. ile "suça sürüklenen çocuk" M.Ç hakkında da "azmettirme" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

* Bursa’da sevgilisi Yüksel Nohut’u (35) tabancayla öldüren K.A.’nın (31) "kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Dava eksik evrakların giderilmesi için ertelendi.

* Alanya'da 2013 yılında C.D. babası S.D.’nin(41) kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddia ederek mahkemeye başvurmuştu. Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanık S.D. 21 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 * İzmir’de 22 Eylül 2013’te Suriyeli S.M. sürekli şiddet uyguladığı karısı Elif M.’yi öldürmüştü. İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan S.M. hakkında Cumhuriyet Savcısı, sanığın Türkiye'deki yaşamlarından dolayı maddi sıkıntı içinde bulunduğunu, Suriye'ye dönmek istediğini, maktulün ise buna karşı çıktığını, bu sebepten sık sık tartıştıklarını, olay günü de sanık ile maktulün yine tartışma yaşadığını, sanığın maktulü beş kez bıçaklayarak öldürdüğünü, olayın meydana gelişinde herhangi bir tahrik indirimi yapılmasını gerektirecek bir unsurun bulunmadığını belirterek, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak ve rapora karşı beyanda bulunmak üzere sanık ve avukatına süre verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

* Erzurum’da bir okulda beden öğretmeni olan milli atlet S.S. (31) iddiaya göre sekiz kız öğrenciye cinsel tacizde bulundu. 2012 yılında tutuklanan S.S. Horosan Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandıktan sonra dokuz cezaevinde kalmış, şikayetin geri çekilmesi üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Karar duruşmasında S.S. cinsel istismardan 12 yıl 2 ay hapis, cinsel taciz suçundan ise 13 bin 608 lira para cezasına mahkûm oldu. Yargıtay’ın onaması halinde S.S., kalan cezasını çekmek için yeniden cezaevine girecek. S.S. meslekten men edildi.

* Eskişehir’de 26 Eylül 2013 tarihinde Y.A. oğlu Yunus Berke Akdeniz’i (2) bıçaklayarak öldürmüş karısı G.A. yaralamıştı. Olay sonrasında tutuklanan Y. A.'nın yargılanmasına dün 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Tutuklu sanık Y. A. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi gördüğünden dolayı duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığına dair Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporun gelmemesi üzerine duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

* Van’da 2011 yılında Japon turist A.I. (21) bindiği otobüsün şoförü tarafından cinsel ve fiziksel şiddete uğramıştı. A.I.’nın şikayeti üzerine soruşturma başlatan savcılık A.I.’nın ifadesi doğrultusunda İ.K.’yi (19) gözaltına aldı, suçlamaları kabul etmeyen İ.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Telefon sinyalleri ile şüphelinin ifadesini çürüten Cumhuriyet Savcısı İ.K.’nin nitelikli cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasını istedi. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada dava dosyasının A.I.’nin ifadesinin alınması için Japonya’ya gönderilmesine karar verildi. Duruşma ertelendi.

* Trabzon’da fuhuş yaptığı iddia edilen Azerbaycan uyruklu A. N., savcılığa başvurarak Jandarma Yüzbaşı B.K.'yı, kendisini sınır dışı etmekle tehdit edip zorla ilişkiye girmekle istediği için şikayetçi oldu. B. K. ve M. Ö. hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın iddianamesi, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

* Balıkesir’de A.Ç. kızı H.Ç.’ye (18) tecavüz etti. Beş ay önce yedi aylık H.Ç. hamile olduğunu öğrenmesi üzerine şikayetçi olmuştu. Tutuklanan H.Ç. cezaevine gönderildi.

* Muğla’da İngiliz C.J.G.ye (21) tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan E.Y. (28) davanın ikinci celsesinde kadının tecavüzde rızası olduğu ve delil yetersizliği gerekçe gösterilerek beraat etti. J.G.’nin avukatı mahkemenin tüm taleplerini reddederek bir ağır ceza dosyasını bir ayda kapatmasına tepki gösterdi. Av. Evren dosyada müvekkilinin darp raporunun olduğunu ancak iddianamede darp raporu yoktur diye geçtiğini ve.  Müvekkilinin ruh sağlığının bozulup bozulmadığına ilişkin rapor alınması için Adli Tıp Kurumuna sevk talebinin reddedildiğini söyledi.

* Samsun’da dört yıldır yeğeni M.V.’ye (19) cinsel tacizde bulunan E.S. (34) 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Elazığ’da 13 Temmuz 2013’te O.A. karısı Semra Aydın’ı (27) boğarak öldürmüştü. 13 Eylül’de tutuklanan O.A. karısını kıskandığı için öldürdüğünü itiraf etmişti. Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ertelendi.

* Zonguldak’ta iki yıl önce beş kişinin cinsel istismarına uğrayan E.T. (15) davasında beşi tutuklu dokuz kişinin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme bir önceki duruşmada E.T.’yi Adli Tıp Kurumu’na sevk etmişti, muayene sırasında E.T.’nin hamile olduğunun ortaya çıkması üzerine E.Ç. ve S.K. tutuklanmıştı. Doğumdan sonra DNA testine göre babanın E.Ç. olduğu saptandı. İki dosyanın birleştirildiği davada E.Ç. savunmasında, E.T.´nin isteği ile ilişkiye girdiklerini söyledi. E.T. de duruşmadaki ifadesinde tutuklu sanık E.Ç. ile sevgili olduklarını ve kendi isteği ile iki kez birlikte olduklarını söyledi.  Duruşma, sanık avukatların savunma yapması için ertelendi.

* Samsun’da H.G. (41), B.E. (61), Y.G. (37) 2013’ün Mart ve Haziran aylarında epilepsi hastası N.T.’ye (26) evinde tecavüz etmiş, çıplak fotoğraflarını çekerek şantaj yapmışlardı. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mahkeme heyeti tutuklu yargılanan B.E., H.G. ve Y.G.'nin duruşmalara katılmak şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

* S.T. boşanmak isteyen karısı Ö.T.’nin yüzüne kezzap atmış ve öldürmeye çalışmıştı. Olaydan sonra tutuklanan S.T. hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

* Bartın'da lise müdürü H.A (55) öğrencisi Z.M.’ye (17) cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanıyordu. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmada mahkeme heyeti H.A.’yı 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Diyarbakır'da geçen yıl 23 Nisan tarihinde İngilizce öğretmeni S.C. (39) bir parkta S.T.'ye (11), kendi otomobilinde cinsel istismarda bulunurken polis tarafından yakalanmıştı. Hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 16 yıldan 50 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan S.C.'nin yargılanmasına Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Beden ve Ruh Sağlığı Kurulu’ndan verilen raporda S.T.’nin cinsel istismardan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak derecede herhangi bir psikopatolojik araz tespit edilmediği ifade edildi. Raporda S.T.’nin cinsel istismar nedeniyle beden ve ruh sağlığının bozulmadığı görüşüne varıldığı belirtildi. Mahkeme, sanık S.C.'nin tutukluluk halinin devamına; S.C.'yi araç içinde yakalayan polislerin zorla getirilmesine, getirilmemeleri durumunda yasal işlem yapılmasına da hükmetti. Mahkeme ayrıca avukatların tepki gösterdiği raporun çocuk uzmanları tarafından usule uygun şekilde hazırlandığını gerekçe gösterip, mağdur hakkında yeniden rapor aldırılması talebini reddetti. Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi.

* Diyarbakır’da dini nikahlı karısı Songül Malkoç'u (17) puşi ile boğarak öldüren M.E.Ç. (19), Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'kendini savunamayacak kişiyi öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ceza iyi hal gerekçesiyle ömür boyu hapse çevirdi. Davanın önceki celselerinde mahkeme, öldürülen Songül Malkoç'un başka bir kişiyle ilişkisi olup olmadığının polis tarafından yaşadığı mahallede araştırılmasını istemişti. Avukatların tepki gösterdiği karar daha sonra mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

* Samsun'da yedi yıl önce köy muhtarı N.L (47) aynı köyde yaşadığı G.T.’ye (34) tecavüz ettiği gerekçesiyle Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarpıtılmış; karara Yargıtay 14. Ceza Dairesi G.T.'nin ruh sağlığının bozulduğunu dikkate alarak kararı bozmuştu. Tekrar görülen duruşmada G.T. 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı.

* Konya’da 3 Temmuz 2013’te trafik kazasında ölen ablasının cenaze törenine Gaziantep’e otobüsle gelen kadınlara bıçakla saldırıp annesi, anneannesi, yeğeni ve komşusu dört kadını öldürüp, 5 kadını da yaralayan E.Y. (19) Gaziantep 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada 4 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Olayın ardından yakalanan E.Y., ablasının ölümünden annesini sorumlu tuttuğu için cinnet geçirdiğini ve bıçaklı saldırıyı gerçekleştirdiğini söylemişti.

* Samsun’da 2012 yılında kırtasiye sahibi C.K., A.K.’ye (13) kırtasiye dükkanı içinde cinsel tacizde bulunmuştu. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz yargılanan C.K. üç yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı.

* İstanbul’da bir lisenin müdür yardımcısı N.A. oğlunun devamsızlığını sildirmek için gelen kadına cinsel ilişki teklif ettiği, kadın teklifi reddedince bu kez 300 lira para istediği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcı, tutuklanan N.A. hakkında 'cinsel saldırı ve irtikap' suçlarından 17 yıla kadar hapis cezası istedi.

* İzmir’de S.A. kendisini darp ve tehdit eden kocası M.A hakkında boşanma davası açmış ve mahkemeden koruma talep etmişti. İzmir Aile Mahkemesi’nde görülen davada, Hakim karısına 'Gebertirim seni' diyen M.A.'nın, 6 ay süreyle eve girmesinin yasaklanması, eşinin 100 metre uzağında bulunması ve S. A.'nın polis koruması altında tutulmasına da karar verdi.

* Konya’da A.O. (34) sevgilisi Sevgi Nalça’yı (42) darp etmiş, kadının bayılması üzerine hastaneye götürmüştü.  A.O. can silerken düştü dediği Sevgi Nalça hastanede hayatını kaybetmişti. Polis soruşturmasında Sevgi Nalça’nın düşmediği sevgilisinin darp etmesi sonucu beyin kanaması geçirdiği ve hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Polisteki sorguda suçlamaları kabul eden A.O ve arkadaşları tutuklandı.

* Zonguldak’ta üç yıl önce otel sahibi E.K. ve resepsiyon görevlisi H.B., konsomatris E.K.'ye konakladığı otelde tecavüz etmişti. E.K. ve H.B. hakkında, Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Nitelikli cinsel saldırı' ve 'Kişi hürriyetini yoksun kılma' suçlamasıyla 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Karak duruşmasında Mahkeme, suçu işlediğine dair yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle tutuksuz yargılanan E.K.’nin beraatine karar verirken, H.B.'ye 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

* Kars’ta A.B. (23) iki ay önce sözle taciz ettiği 15 yaşında bir kadını kaçırdığı gerekçesiyle soruşturma açılmış, ifadesi alınan A.B. taciz ve tecavüz etmediği gerekçe gösterilerek serbest bırakılmıştı. Soruşturma devam ederken Kars’ta öldürülen Mert Aydın’ın (9) katil zanlısı olan A.B. tutuklandı.

* İstanbul’da metrobüs durağında E.D.'ye "Bakar mısın, bekle beni" şeklinde cümlelerle sözlü tacizde bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan R.U., 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı ertelemedi. R.U, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "Yürüyüş yapıyordum. E.D. de önümde yürüyordu. Onu geçmek için yol istedim ve bu amaçla ona seslendim" dedi. Mahkemeyse, sanığın cezadan kurtulmak amacıyla suçlamayı inkar ettiğini, dosyada kamera kayıtlarının bulunduğunu ifade etti.

* İzmir’de 15 Aralık’ta eski karısı Serpil Erfındık’ı (38) öldüren V.A. (37) İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Hakkında kasten adam öldürmekten müebbet, hakaret ve tehdit iddialarıyla da dört yıl hapis cezası istemiyle dava açılan V.A. duruşmada cinayeti işlediğini itiraf etti. V.A. eski karısını koruma kararının bittiği gün öldürmüştü.

* Diyarbakır’da annesi Bedia Ateşal ve ablası Tevrat Ateşal'ı öldüren, babası A.A.’yı ise silahla ağır yaralayan S.A. hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet ile 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede sanık hakkında TCK'nın 82/1-d maddesinde yer alan 'Alt soy veya üst soya karşı kasten öldürme' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 'Kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'Basit yaralama' nedeniyle de 40 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

* Adana’da Aralık 2013’te S.Ö. (26) kendisinden ayrılan eski sevgilisi E.K.’nin (34) sokağına aşk mesajı yazmış, bir süre telefonla taciz etmişti. E.K.’nin şikayeti üzerinde S.Ö. gözaltına alındı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan S.Ö. hakkında cinsel taciz suçundan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

* Ankara’da Ağustos 2011'de M.K. zorla evine girdiği bir kadına tecavüz etmişti. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada M.K.’ye "cinsel saldırı", "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "mala zarar verme" suçlarından toplam 14 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, cinsel saldırı sonucunda kadının ruh sağlığının bozulması gerekçesiyle cezayı arttırdı ve sanığın, "geçmişteki durumu ve suç işleme eğilimini" göz önüne alaradak takdiri indirimi uygulamadı.

* Ankara’da basketbolcu G.D.’nin manken G.Ö.’ye tecavüz ettiği gerekçesiyle açılan dava Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti. Duruşmaya G.Ö. ve kırmızı bültenle aranan G.D. katılmadı. Sanık ve müştekinin avukatlarının katıldığı dava 3 Temmuz 2014 tarihine ertelendi

* Gölcük'te içinde asker ve kamu görevlilerinin de olduğu 29 kişinin tecavüzüne uğrayan Ö.Y. davasının Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında sonunda tutuklu bulunan 4 kişinin tutukluluk halinin devam edilmesine karar verildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar da 6 yıldan 13 yıla kadar tutuklama cezası ile cezalandırıldı. Üç kişi beraat etti. Duruşma çıkışında sanık yakınları Kadın Platformu üyelerine saldırı girişiminde bulundu. Platform üyeleri duruşmadan sonra "Dava sürecinde tecavüzcülerin yakınları tarafından defalarca saldırıya uğradık. Devlet korumasında olan Ö.Y. 3 defa daha toplu cinsel istismara uğradı" diyerek karar itiraz etti.

* Samsun’da Y.B. akıl hastası Z.U.’ya tecavüz ettiği gerekçesiyle Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat etmişti. Karar Yargıtay tarafından bozulmuştur. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada sanık Z.U. 5 yıl 10 hapis cezasına çarptırıldı.

* Erzurum’da 2009-2010 yıllarında F.B. (49) akrabasının kızı N.Ç.’ye (12) cinsel istismarda bulunduğu ve tecavüz ettiği için Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 14 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 14. Ceza Dairesi sanığın N.Ç.’nin ağzını kapatmasını zor kullanmak olarak değerlendirdi, eksik ceza verildiği gerekçesiyle kararı bozdu. Yargıtay dosyayı cezanın yarı oranında arttırılması talebiyle yerel mahkemeye yolladı.

* Aydın'da 2012 yılında servis şoförü S.B. (42) hakkında lise öğrencisi H.K.’ye (16) tecavüz ettiği ve A.G.’ye (16) cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle Aydın 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Davanın karar duruşmasında 2009, 2011 ve 2012 yıllarında birçok kez H.K.’ye tecavüz ettiği belirlenen ve A.G.'yi tabancayla tehdit ederek tacizde bulunan S.B., 22 yıl 2 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan S.B. için yakalama kararı çıkartıldı.

* İstanbul’da oyuncu Ç.B. cep telefonuna taciz mesajları atan E.B.’den şikayetçi oldu. İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık tehdit ve kişilerin huzur ve sükutunu bozma' suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. E.B.'nin cezası ertelendi.

* İzmir’de İzmir Barosu avukatlarından Zeynep Turan'ı, iki yıl önce bürosunda müvekkili emekli astsubay A.A. tabancasından çıkan kurşunla ölmesiyle ilgili açılan davada sanıklar, suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle beraat etti.

* İstanbul’da M.B'nin (18) tecavüzüne uğradığını iddia ederek çırılçıplak sokağa çıkan dizi oyuncusu N.Ç'nin (39) 'iftira' suçlamasıyla, 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. N.Ç'nin avukatı, müşteki M.B hakkında 'Nitelikli Cinsel Saldırı', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlamasıyla başlatılıp takipsizlik kararı verilen soruşturmanın eksik yapıldığını bu nedenle müvekkilinin mağdurken sanık olduğunu kaydetti. Mahkeme, sanık N.Ç'nin beraatına karar verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hakkında 'Nitelikli Cinsel Saldırı', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlamasıyla geçtiğimiz yıl Mart ayında soruşturma başlatılan M.B. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti. M.B'nin telefonunda ikilinin samimi pozlarını içeren fotoğrafları avukatın savcılığa sunması üzerine, savcılık zorla cinsel istismar olayı ve hürriyetten yoksun kalmaya ilişkin delil olmadığına, ikili arasında rıza ile ilişkinin bulunduğuna karar vererek dosya hakkında takipsizlik kararı vermişti.

* İstanbul’da S.G. (32) koruma altındaki karısı Muhterem Göçmen’i (31) öldürdüğü gerekçesiyle İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Heyeti sanığın duruşmadaki iyi halini gerekçe göstererek cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

* İstanbul’da karısına sürekli şiddet uygulayan Ş.T., annesi M.T.’yi ve babası S.T.’yi yaralamıştı. Mahkeme beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Ş.T.’nin ifadesinin alınması için duruşmayı erteledi.

* Samsun’da altı yıl boyunca yeğenini taciz eden S.Y. yerel mahkeme tarafından 21 yıl hapis cezasında çarptırılmıştı. S.Y.’nin kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay “mağdurun canın acıdığını söylemesi üzerine sanığın engel yokken eylemini tamamlamadan bıraktığını” söyleyerek sanığın basit istismar suçundan sekiz yıla kapar hapis cezasıyla yargılanması istemiyle kararı bozdu.

* İstanbul’da A.Y. bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuksuz yargılandığı davada 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın onanmasının ardından A.Y. Kocaeli’nde bir hastanede yakalandı.

* Trabzon’da Ocak ayında kendisine “paramızı içkiye yatırıyorsun” dediği için kızı A.K.’yi (30) döven H.K. (54) yargılandığı Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde kızı A.K'yi basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek derece kasten yaraladığı gerekçesiyle 6 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti sanığın pişman olduğunu söylemesi ve yeniden suç işlemeyeceği yönündeki beyanları üzerine cezayı önce 5 ay hapis cezasına indirdi ardından para cezasına çevirdi.

* Zonguldak’ta T.C. (26) ormanlık alanda S.D.’ye (15) tecavüz etmeye çalışmıştı. Tutuksuz yargılanan T.C. 'Çocuğun basit cinsel istismarı' suçundan sanığa 3 yıl 9 ay, 'Kişi hürriyetini yoksun kılma' suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yurt dışına çıkış yasağı getirilen sanık, Yargıtay'ın cezayı onaması halinde cezaevine girecek.

* Konya'da, geçen yıl Temmuz ayında İ.H. kızı Medine Halıcıoğlu'nu (1,5) döverek ölümüne neden olduğu ortaya çıkınca tutuklanmıştı. Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'yakın akrabayı öldürme, suçu saklama, suçu bildirmeme' suçlarından tutuklu yargılanan İ.H. önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Heyeti cezayı önce boyu hapis cezasına indirdi ardından takdir indirimi uygulayarak sanığı 25 yıl hapse mahkum etti.

* Geçen yıl Mayıs ayında K.Y. (52) karısı Ü.Y.’yi (42) darp etmişti. Ü.Y.’nin darp raporu alıp şikayetçi olması üzerine Savcılık K.Y. hakkında ‘eşini kasten yaralamak’tan dava açtı. Yargılama sonucu K.Y. 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı ertelemeyen hakim bu cezayı K.Y.’nin suç işleme hususundaki nedenlerine göre 3 ay süreyle bağımlılıklarından kurtulması ve öfke kontrolünü sağlaması için eğitim programına katılması kararıyla seçenek yaptırımına çevirdi. Hakim Seher Başar, 1 ay içinde eğitime başlamaması veya başlayıp da devam etmemesi halinde sanığın cezasının hayata geçirileceğini açıkladı.

* İstanbul’da M.Ç. (25) Belçikalı W.C.’ye tecavüz etti. Belçika’da hamile olduğu öğrenen W.C. Belçika Büyükelçiliği aracılığıyla M.Ç. den şikâyetçi oldu. Savcılıkça soruşturması sonucunda şüpheli hakkında 'iftira', 'nitelikli cinsel saldırı', 'yağma' gibi birden fazla suçtan dava açıldı.

* İzmir’de Din Öğretmeni R.K.’nin öğrencisi E.K.’ya (14) tecavüz ettiği gerekçesiyle açılan dava görülmeye devam ediyor. Olayın ardından Konya’da tayini edilen R.K. duruşmaya katılmadı. Mahkeme İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun davaya müdahil olma talebini reddetti. Mahkeme aynı zamanda sanığın tutuklanması talebini de reddederek bir sonraki duruşmayı 18 Haziran 2014’e erteledi.

* Avukat S.Y. yanında çalışan stajyer avukat A.K.'ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Batman Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. Diyarbakır Savcılığı'nın iddianameyi hazırlamasının ardından S.Y.’nin yargılanmasına başlanacak. S.Y., A.K. hakkında "iftira" suçlamasıyla başvuruda bulunmuş, savcılık başvuru hakkında takipsizlik kararı vermişti. Batman Ağır Ceza Mahkemesi, S.Y.’nin takipsizlik kararma yaptığı itirazı ise kabul etmedi. Verilen takipsizlik kararının kaldırılmasının, kadın mücadelesinin bir kazanımı olduğunu belirten A.K., "Kadın ve LGBTİ'lere yönelen cinsel suçlarda delillerin karartılarak, faillerin aklandığı aşikâr! Kadınların mücadelesiyle bir adım daha ilerlemiş olsak da, bu davanın da diğer birçok taciz, tecavüz, istismar davası gibi sonlanması da mümkün" dedi.

* Samsun’da Temmuz 2013’te M.Ç. (48) sevgilisinin kızı B.D.’ye (15) tecavüz etti. Tutuklanan M.Ç.’nin yargılanmasına Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Savcılık M.Ç.’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep etti. Mahkeme Heyeti M.Ç.’nin tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

* İstanbul’da E.Ş. (42) kendisini aldattığını iddia ettiği karısını darp etmişti. Kadının şikayetçi olması üzerine açılan E.Ş. hakkında Anadolu Sulh Ceza Mahkemesi´nde 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. E.Ş. mahkemede 'O resimleri hangi erkek görse farklı davranamazdı' dedi. Karar duruşmasında mahkeme başkanı, mağdurun cep telefonunda evlilik birliği içinde sadakat yükümlülüğüne aykırı görüntüler içeren mesajlar ve fotoğrafları bulunmasını tahrik unsuru sayarak cezayı 4 aya indirerek erteledi.

* Sakarya’da 2008 yılında M.Ü. (55) komşusunun kızı B.A.’ya (13) cinsel tacizde bulunmuştu. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada B.A.'nın ruh sağlığının bozulup bozulmadığına ilişkin verilen çelişkili raporlarla ilgili olarak Adli Tıp Genel Kurulu üç yıldır mahkeme talebine görüş bildirmedi. Bu nedenle sanık 2011 tahliye edildi.  B.A. bu sürede üç kez intihara kalkıştı. Davanın görülen son duruşması raporun beklenmesi için ertelendi.

* Bursa’da U.A. eski karısı E.H.’yi (33) darp etmiş ve üç kez bıçaklayarak ağır yaralamıştı. Olaydan sonra U.A. hakkında ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Mahkemede karısını farkında olmadan bıçakladığını söyleyen U.A. eski karısından özür diledi. E.H. şikayetinden vazgeçmesi üzerine hakkında istenen ceza yaralama suçuna dönüştürülen U.A., önce 5 yıl, sonra da hafifletici nedenlerden 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezası ertelenen U.A. tahliye edildi.

* İzmir’de 12 Ağustos 2013’te boşanmak istediği için karısı Yasemin Yüksel’i (22) öldüren Ş.Y.’nin (32) yargılanmasına İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ş.Y. duruşmada boşanmak istediği karısının'' Çocuğun senden değil'' sözü üzerine çılgına döndüğünü söyledi.  Duruşmada Mahkeme başkanı hakim sanığa 'Maktulle evlendiğinde kız mıydı?' sorusunu annesine de  kızının başka erkeklerle arkadaşlık yapıp yapmadığı sordu.  Duruşma salonundaki gerilim üzerine Mahkeme Başkanı sanık ve avukatlar hariç salondaki herkesi dışarı çıkardı. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı evrakların hazırlanması için duruşmayı 9 Haziran’a erteledi.  Ş.Y. 'yakın akrabayı nitelikli kasten öldürme' ve ' kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından müebbet ve 17 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

* Eskişehir’de A.E. (80) hakkında, komşusunun kızı D.Ö.'ye (14)  kömürlükte motosiklet öğretme bahanesiyle cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ifade veren A.E. suçlamaları reddetti. Duruşmada ayrıca, D.Ö.’nin olay sonrasında psikolojisinin bozulduğu, çevresinde bulunanlarla iletişiminin sınırladığı belirtildi. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

* İstanbul’da G.Ö. Müslüman bir erkekle evlenen kardeşi Soney Vural ile eniştesi Zekeriya Vural’ı öldürdüğü gerekçesiyle açılan davada müebbet hapis cezasına çarptırıldı. G.Ö. eniştesi Zekeriya Vural'ı kasten öldürmekten müebbet, kız kardeşi Vural'ı öldürmekten ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığı duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını müebbete, müebbet cezasını ise 25 yıla indirdi.

* Üç çocuk annesi C.A. (41) akrabasından telefonuna gelen "C. seninle sevişmek istiyorum" sesli mesajını silmiş olmasına rağmen savcılığa gitti. Şikayet sonrası açılan davada hakim 'evli kadın gerekçesiz iftira atmaz' diyerek akrabasını mahkum ettirdi. C.A. şikayetinde akrabasının 4 yıldır cinsel tacizine maruz kaldığını iddia etti. Savcılık kadın ve kızının ifadeleri doğrultusunda cinsel taciz suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Mahkeme hakimi sanığın suçu kabul etmemesine karşın Yargıtay 5. Ceza Dairesinin cinsel suçlara ilişkin olarak geliştirdiği kanıt standardı nazara alındığında, evli ve belirli bir yaşta bulunan kadının kendi namusunu ve ahlakını da ortaya koyarak sanığa iftira yada suç isnadında bulunması için haklı bir nedeninin olmadığını belirtti. Hakim bu çerçevede sanığa, cinsel taciz suçundan 3 ay hapis cezası verdi, ceza dli para cezasına çevrildi.

* Erzurum'da M.Y. (22) eski sevgilisi B.B.’yi (17) kaçırdığı ve tecavüz ettiği gerekçesiyle 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi, tecavüz mağduru B.B. yerine sanık M.Y'nin ifadelerini dikkate alarak B.B.’nin "rızasıyla" ilişkiye girdiğine hükmederek ceza İndirimi yaptı.

* Erzincan’da karısı Eda Aydın’ı (33) döverek öldürmekten tutuklu yargılanan N.A., Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada müebbet  hapis cezasına çarptırıldı. (BB/ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

06 Mayıs 2014, Salı

Begüm Baki
Çiçek Tahaoğlu