Kadın Mühendislerden TRT’ye Şarkılı Cevap

Kadın mühendisler, bir program için “gıda mühendisi bir bay” talebinde bulunan TRT’ye şarkıyla seslendi: "Diploma almak artık neye yarar, şimdi benim yerimde bir başkası var. Diplomamı saymadın, olmaz böyle şey!"

Kadın mühendisler, bir program için TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’ndan “gıda mühendisi bir bay” talebinde bulunan TRT’nin cinsiyetçi yaklaşımına bir şarkıyla cevap verdi.

Kadın mühendisler, “Diplomamı saymadın, olmaz böyle şey!” dedi. Şarkıda “Diploma almak artık neye yarar, şimdi benim yerimde bir başkası var” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

TRT-Diyanet, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nden (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odasına 21 Kasım 2013’te yayınlanacak “Yeni Güne Merhaba” programına çıkacak erkek bir gıda mühendisi talebinde bulunmuştu.

Meslek odası, TRT’ye gönderdiği cevapta bunun ayrımcı bir talep olduğunu ve programa katılmayacaklarını söylerken, bu ayrımcılığın gerekçelerini sormuştu. TRT Genel Müdürlüğü’nden Osman Gökmen imzalı cevapta, TRT’nin sağlık, mühendislik, günlük yaşam gibi konularda erkek konuklar; psikoloji, çocuk, sanat, yemek, el becerileri, evlilik gibi konularda ise kadın konuklara ağırlık verildiği söylenmişti.

Bunun üzerine kadın mühendisler 9 Aralık 2013’te bir basın açıklaması yayınlamıştı.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de bir soru önergesiyle yaşananları Bülent Arınç’a sormuş, Arınç TRT’nin meslek odasına verdiği cevabı yenilemişti. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

03 Şubat 2014, Pazartesi