Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

Ağustos'ta erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyor.

Kim ne dedi?

* Cumhuriyet gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek’in bir köşe yazısında Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan hakkında kullandığı ifadeler başta kadınlardan olmak üzere sosyal medyada pek çok kişiden tepki topladı. Arcayürek, Başbakan Erdoğan’ın Suriye politikasını eleştirdiği yazısında şunları yazmıştı: “30 Ağustos resepsiyonu. At gözlüğüne benzer türban. İki kaş, iki göz, bir burun ve ağzı açık. Bir de eli. İlla ki baştan aşağı örtülü başkumandan (Cumhurbaşkanı) eşi Hayrünnisa Hanım’ın elini sıkarken, önünde baştan aşağı kapalı siyahlar giymiş, şişmanlıktan adeta yuvarlanarak yürüyen eşi Emine Hanım; John Kerry ile bir zamanlar dostu olan Obama’nın açıklamalarına aklı takılı...”

* Bingöl’deki E.A. davasını yakından takip eden BDP Kadın Meclisleri cinsel saldırı suçlarının son beş yılda yüzde 30 arttığını açıkladı. Açıklamaya göre son 15 yılda polis, asker, korucu, gardiyan ve özel timlerin bu suçlardan yargılandığı 409 davanın hiçbirinden mahkumiyet çıkmadı.

* CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 2002-2012 yılları arasında kadına yönelik şiddet sayısını soran önergeye Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanıt verdi; Adalet Bakanlığı’nda kadına şiddetle ilgili istatistiksel bilgi olmadığını söyledi. Ergin, bunun sebeplerini şöyle sıraladı: “TCK’da kadına yönelik şiddet eylemleri için özel düzenleme bulunmaması, adli istatistiklerin sanık ve suç esas alınarak derlenmesi, mağdur esas alınarak bilgi derlemesi yapılmaması, ayrıca farklı suç tiplerinin kadına yönelik şiddet kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmaması.”

* Antalya Gazi Anadolu Lisesi müdürü Hayri Bahşi kız öğrencilerin etek giymesini yasakladı. Bahşi’nin açıklamasında şöyle konuştu: “Yeni yönetmeliğe göre bu karar alındı. Çocuklarımızın forma giymesi benimsendi. Biz de erkek ve kız çocuklarının pantolon giymesine karar verdik. Böylece çocuklarımız rahat edecek. Sıralar kirli oluyor, tozlu oluyor. Ayrıca okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük.” Müdürün bu düzenlemesine Türkiye’nin pek çok yanından tepki gösterildi; Antalya’da bir grup erkek lise öğrencisi protesto amaçlı etek giyip yürüdü.

Düzenlemeler, gelişmeler, yasa tasarıları

* Kocasının soyadını kullanmak istemeyen Bahar Leventoğlu, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) mahkum ettirdi. Leventoğlu, bu tür bir mahkumiyeti başaran ikinci Türkiyeli kadın oldu. 16 Kasım 2004’te de Ayten Ünal, aynı konuda Türkiye’yi mahkum ettirmişti.

* Avrupa Birliği (AB) desteğiyle hazırlanan Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği 10 ildeki (Erzurum, Elazığ, Konya, Malatya, Kayseri, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Mersin) okullarda ‘aile içi şiddet’ konusunun müfredata girmesini sağladı. Çocuklara şiddet biçimleri ve aile içinde yaşanan şiddet sonrasında neler yapılabileceği, nerelere başvurabilecekleri 2 yıllık bir programla anlatılacak.

* Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla pilot bölge seçilen Eskişehir’de kadın kuaförlerine yerleştirilecek monitör sistemi ile kadınların şiddete uğradığında neler yapabileceği anlatılacak, toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık artırıcı broşürler bulundurulacak. Bu proje Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Kuaförler Odası ve Fransız Eu Mineral Paris firması işbirliği ile imzalanan bir protokol ile işleme kondu.

Yargı kararları

* İstanbul’da Z.T., 2013’ün Ocak ayında ABD’li turist Sarai Sierra’ya tecavüz edip öldürmüştü. Cinayet zanlısı Z.T.’nin yargılandığı davanın ilk celsesi görüldü. 15 yıla kadar hapsi istenen Z.T., cinayet suçunu kabul etti ancak tecavüz ettiğini inkar etti. Sanık, akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair rapor alınması için Adli Tıp’a sevk edildi.

* Bingöl’de biri tutuklu (M.T.) yargılanan toplam sekiz uzman çavuş, E.A.’ya (16) cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla tutuklanmıştı. Davanın ilk duruşmasında E.A.’nın avukatının ve davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın talebiyle davanın kapalı celse ile görülmesine karar verildi. İlk duruşmada ayrıca tek tutuklu sanığın da tahliyesine karar verildi. Sanıklar, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “müstehcenlik” suçlamalarıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor. Bir sonraki duruşma 3 Aralık 2013’e ertelendi.

* Erzurum’da Abdulbaki A., kuzeni H.N.A.’ya üç yıl önce tarlada tecavüz teşebbüsünde bulunmuştu. İhbarın ardından kaçıp Rusya’da yakalanan ve Türkiye’ye teslim edilen sanık, cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* İzmir’de M.Y. (28), yeni evlendiği karısı Pınar Y.’yi (19) ailesinin de yardımıyla döverek öldürdüğü için yargılanıyor. Dava bu ay devam etti. M.Y. ve babası S.Y., tasarlayarak kasten yakın akrabayı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle tutuklu yargılanıyor. Kayınvalide S.Y. ve görümceler E.Y. ile P.Y. ise suç delillerini gizleme ve yok etme suçundan 6 ay ile 5 yıl arası hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davaya müdahil olma talebi kabul edildi.

* Konya’da Hakan Başar (36), eski sevgilisi Gülşah Aktürk’ü (27) tabancayla başından vurarak öldürdüğü için yargılandığı davada “tasarlayarak kasten insan öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gülşah Aktürk, Van’da öğretmenlik yaptığı sırada tehditlere dayanamayarak talep ettiği tayini çıkmayınca Konya’ya ailesinin yanına kaçmıştı. Hakan Başar, Aktürk’ün peşinden Konya’ya da gelmişti. Gülşah Aktürk’ün daha önce Van Valiliği’ne tayini için talepte bulunduğu ve Başar’dan şikayetçi olduğu ancak bu taleplerin yerine getirilmediği de biliniyor.

* Samsun’da üç ay önce tutuklanan O.Y. (28), Z.K.’ya (17) tecavüz etmişti. 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan O.Y., ilk duruşmada tecavüz iddialarını yalanladı ve Z.K.’nın rızasıyla birlikte olduklarını söyledi. Mahkeme heyeti, suç vasfında değişme olma ihtimali üzerine Z.K.’nin tutuksuz yargılanması için tahliye kararı verdi.

* İstanbul’da 2 Ocak 2013 günü S.S., karısı Gülşah Sarcan’ı (25) arabada bıçaklayarak öldürmüş, cesedi ise otoyol kenarına atmıştı. Müebbet hapis istemiyle yargılanan S.S.’nin duruşmasına çiftin o gün arabada olan oğlu E.S. (6) dinlendi. E.S., S.S.’nin Gülşah Sarcan’a zarar vermediği yönünde ifade verdi ancak S.S.’nin tutukluluğu devam ediyor. Davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahilliği kabul edildi.

* İstanbul’da M.B. (18) ve N.Ç. (36) arasında cinsel saldırı iddiası üzerine yaşanan dava sürüyor. M.B. hakkında Mart ayında “nitelikli cinsel saldırı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından soruşturma başlatılmış ancak kovuşturmaya yer olmadığına dair karara varılmıştı. Olayın başında mağdur olduğunu belirten N.Ç.’ye ise iftira suçu ile Temmuz ayında dava açılmıştı. Mahkeme, sunulan kanıtlar çerçevesinde zorla cinsel istismar ve hürriyetten yoksun kalmaya yönelik delil olmadığına, ikilinin rıza ile ilişkiye girdiğine karar vererek takipsizlik kararı vermişti. N.Ç. “suçun maddi delil ve eserini uydurmak sureti” ile M.B.’ye iftira attığı suçlamasıyla bir buçuk yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaktı. İlk celsede S.Y., avukatları ve tanıkları hazır bulundu fakat N.Ç. katılmadı. N.Ç. hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

* Samsun’da geçen yılın Mart ayında Recep G. (57), halk otobüsünde E.M.’yi (45) vücuduna dokunarak taciz etmişti. Taciz E.M.’nin uyarısına rağmen devam edince kadın şikayetçi oldu ve Recep G. cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak tutuklanıp cezaevine kondu.

* Erzurum’da KCK davası sebebiyle telefonu dinlenen Erhan K.’nın konuşmalarında sekiz yıl önce işlediği tecavüz suçunu itiraf ettiği belirlendi. Sağır ve dilsiz S.İ. adlı kız çocuğuna tecavüz ettiğini kabul eden Erhan K., 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

* Erzurum’da üçü tutuklu yargılanan altı sanık (V.S., Y.Y., İ.A., S.U., H.İ.G., M.G.), üniversite öğrencisi 13 kadına birden fazla kez cinsel istismarda bulundukları için yargılanıyordu. Üç tutuklu sanık için toplam 152 yıl, tutuksuz üç sanık için ise 36 yıl hapis istendi. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “nitelikli cinsel istismar”, “cinsel istismarda yardım”, “yataklık”, “özel hayatın gizliliği ile şantaj” ve “tehdit” suçlarından açılan davada iddianameyi hazırlayan savcı tutuklu sanıklar İ.A. hakkında 57 yıl, V.S. hakkında 51 yıl, Y.Y. hakkında 44 yıl hapis cezası istedi. Tutuksuz yargılanan S.U., H.İ.G. ve M.G. hakkında ise 7 yıldan 12 yıla hapis cezası istendi.

* Sakarya’da geçen yıl N.Ş., Ö.Ç.’ye (14) tecavüz davasında bir numaralı sanık olarak görülürken yurtdışına kaçmıştı. Yurtdışından getirilerek tutuklanan Polis Müdürü N.Ş., ilk kez davanın dördüncü duruşmasına katıldı. N.Ş. suçlamaları reddetti ve tahliyesini istedi. N.Ş., olay sırasında kız çocuğunun 18 yaşının altında olmadığını belirttikten sonra savunmasında “Peygamberimizin de benzer evlilikleri var. Müslüman ülkede yaşıyoruz,” dedi. Hala Ö.Ç.’nin psikolojik durumuyla ilgili bir Adli Tıp raporunun hazırlanması bekleniyor. N.Ş.’nin tutukluluk halinin devamına karar verildi, duruşma 2 Aralık’taç Davada 26’sı çocuk, ikisi polis memuru olmak üzere toplam 34 sanık var.

* Ankara’da Ahmet Özel, Ayşe Demir’i 18 Ağustos 2012 günü bıçaklayarak öldürmüş ardından başını kesmişti. Dava sonuçlandı ve Özel “tasarlayarak ve canavarca hisle insan öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Mahkeme, “taksiz tahrik indirimi” uygulamadı.

* Kocaeli’de geçtiğimiz Ocak ayında R.G., karısı Aysel Geniş’i (30), çocukları Gökdeniz (7), Görkem’i (5), ve bebek Aysima’yı öldürmüştü. “Canavarca hisle savunmasız halde bulunan birinci derece yakınlarını öldürme” suçundan dört kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen R.G., ikinci kez hakim karşısına çıktı. Adli Tıp’tan raporların beklenildiği davada R.G., cinayetleri işlerken kendinde olmadığını söyleyerek tahliyesini istedi.

* Bingöl’de 6 zanlı (S.B., Ö.A., S.B., M.Ö., B.A. ve M.G.) , A.D.’ye (17) iki yıl boyunca cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle mahkemeye sevk edildi. Zanlılar, adliyedeki sorgulanmanın ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. A.D.’nin yakınları karara tepki gösterdi.

* Erzurum’da dört yıl önce C.P. (13), suç esnasında 11 yaşında olan kız çocuğu F.T.’ye tecavüz etmişti. Farklı zamanlarda iki kez tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan C.P.’ye 19 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. “Vücuda organ sokmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan ikişer kez 5 yıl 10 ay, “tehdit kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan ise ikişer kez 3 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Cinsel istismar ve konut dokunulmazlığını ihlal suçundan ikişer kez ceza kararını Yargıtay, 4 ay arayla iki defa gerçekleşen suçun zincirleme suç olduğunu belirterek bozdu. Yerel mahkemede yeniden görülen davada C.P. bu kez 10.5 yıl hapis cezası aldı.

* Erzurum’da 2008-2010 yılları arasında N.A.’ya (12) tecavüz eden, 28 Ağustos 2010 günü de bıçaklayarak öldüren zanlıların davasına devam edildi. Karar duruşmasında “nitelikli kasten öldürme” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından ikisi tutuklu dört sanık toplam 43 yıl 14 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi. A.D., kasten öldürme ve cinsel istismar suçundan 20 yıl, S.K. 12 yıl 6 ay, M.E.D. ve Y.E.B. ise cinsel istismar suçlarından 4 yıl 2 ay hapis cezası aldılar.

* Aydın’da F.B. (21), A.D. (24) ve M.Ç. (26) 1 Ekim 2010 tarihinde zihinsel engelli S.C.’ye (19) tecavüz etmekten yargılanıyordu. Karar duruşmasında üç yıldır tutuklu yargılanan sanıkların her birine “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

* Bursa’da Mehmet Menkeş (55), karısı Kadriye Menkeş’i (50) başına baltayla vurarak öldürmüştü. Hakkında ''canavarca hisle resmi nikahlı elini öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Menkeş, cinayeti tahrik altında işlediği iddiasında bulundu, kanıt olarak “Olay günü eşim bana ‘Sen adam mısın? Kendini ne zannediyorsun?’ dedi, kararı mahkemenize bırakıyorum,” dedi. Menkeş’in cezası tahrik ve mahkemedeki iyi halinden dolayı 20 yıla indirildi.

* Erzurum’da K.A. (23), 15 Temmuz 2011 günü kaçırdığı nişanlısı D.C.’ye (17) tecavüz etmeye çalıştı. Karşı koyamayan D.C., nişanlısını ‘fantezi yapalım’ diyerek kandırıp yatağa bağladı, başına sert bir cisimle vurdu ve kemerle boğdu. D.C., mahkemede yaşadıklarını anlatıp cinayeti kendini korumak için işlediğini söyledi. Mahkeme heyeti, müebbet hapis istemiyle yargılanan D.C.’ye 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Yargıtay da cezayı onadı.

* Mersin’de haklarında tecavüz suçuyla tutuklama kararı bulunan R.D., Ş.A., M.D. ve M.Y. bir operasyonla yakalandı. Her birinin 4 yıl 2 ay kesinleşmiş cezası bulunan suçluların 2002 yılında çobanlık yapan 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettikleri belirlendi.

* Samsun’da “fuhuş yaptırmak” suçundan 8 yıl cezası bulunan firari Vedat Demirbaş (51), saklandığı evde yakalanarak gözaltına alındı ve tekrar cezaevine gönderildi.

* Antalya’da A.Ö. (39) ve karısı Z.Ö. (34), öz kızları H.Ö. (15), B.Ö. (16) ve kızlarının sınıf arkadaşları E.E. (16) ile zihinsel engelli Ç.K.’ye (14) silah zoruyla tecavüz edip grup sekse zorladıkları suçlamasıyla tutuklu yargılanıyordu. Evli çifte 70’er yıl hapis cezası verildi.

* Kahramanmaraş’ta tecavüz suçundan hakkında 16 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan İ.Ö., 11 yıl sonra yakalandı ve cezaevine gönderildi.

* Erzurum’da K.N. ve Ü.A., 6 Nisan 2011 günü öğretmen A.K.’ye sokakta tecavüz etmek için saldırmıştı. Tecavüze karşı direnen A.K.’ye bıçakla ve taşla saldıran K.N. ve Ü.A., kadını ağır yaralamıştı. Davanın son duruşmasına tutuklu sanıklar katılmadı, Savcı karar mütalaasını verdi. Sanıklar hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak” suçları için ağırlaştırılmış ömür boyu; “nitelikli yağma”, “hürriyetten yoksun bırakma” ve “cinsel saldırı” suçlarından için ise 19 ile 32 yıl arasında hapis cezası istendi. Karar duruşmasında K.N.’ye “cinsel saldırı” suçundan 17, “cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüs” suçundan 17, “zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 12, “birden fazla kişi ile silahlı yağma” suçundan 12 olmak üzere toplam 58 yıl; Ü.A.’ya ise “cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüs” suçundan 15, “cinsel saldırı” suçundan 14, “birden fazla kişi ile silahlı yağma” suçundan 12, “zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 9 olmak üzere toplam 50 yıl hapis cezası verildi.

* Ankara’da çeşitli tarihlerde yaşanan iki tecavüz ve üç cinsel saldırı olayının faili olan M.K. (40) adlı zanlı yakalanarak tutuklandı.

* İzmir’de M.G. (40), karısı Ş.G.’nin üzerine kaynar su dökerek yaraladığı iddiasıyla tutuklanmıştı. M.G. kaynar su dökmek dışında karısını hem dövmüş, hem de yorgan ile boğmaya çalışmıştı. Bu olaydan önce de karısına şiddet uygulanan ancak cezası 5 yıl ertelenen M.G., cezaevine gönderildi. Savcı, M.G. hakkında “yakın akrabayı öldürmeye teşebbüs” suçundan ömür boyu hapis cezası isteminde bulundu. Mahkeme iddianameyi kabul etti.

* Balıkesir’de bir yıl önce astımdan öldüğü söylenen Tülay Bitmez’in (16) nikahsız yaşadığı eşi K.D. (25) tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü ortaya çıktı. K.D., gözaltına alındı ve tutuklanıp cezaevine gönderildi. Soruşturma sürüyor.

* Samsun’da M.Ç. (47), 7 yıldır birlikte olduğu sevgilisinin kızı B.D.’ye (16) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanıyor. İlk duruşmada M.Ç. suçlamaları reddetti, B.D. de yaşadıklarını anlatarak ifade verdi.

*Uşak’ta A.K., eski karısı Hatice Palta’yı 16 Temmuz 2013 günü tüfekle vurarak öldürmüştü. Davanın görülen ilk duruşmasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik başvurusu kabul edildi. A.K., cezai ehliyeti olup olmadığının tespiti için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

* Diyarbakır’da A.K. (23), kendini reddettiği için Fatma Akgün’ü (15) bıçaklayarak öldürmüştü. A.K., tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasına sağlık sorunlarını mazeret göstererek gelmedi. Kadın kuruluşlarının müdahillik talebi reddedildi. A.K., ''canavarca hisle ve eziyet çektirerek çocuk öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

* Diyarbakır’da S.Ş.’nin (62), torunu B.Ş.’ye (13) cinsel istismarda bulunduğu suçuyla ilgili yargılanmasına başlandı. “Mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde çocuğa cinsel istismarda bulunduğu” suçlamasıyla 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava başladı. B.Ş.’nin avukatlarının sanığın tutuklanması talebi reddedildi. B.Ş.’nin intihar teşebbüsünde bulunduğuna dair hastane kayıtlarının getirilmesi ve psikolog eşliğinde talimatla ifadesinin alınması gibi eksiklerin tamamlanması bekleniyor.

* Samsun’da Şenol Bayraktar (24) ve Hikmet Bayraktar Haziran 2011’de T.Ö.’yi (14) ve F.Ş.’yi (14) zorla alıkoyup cinsel istismarda bulundukları suçlamasıyla yargılanıyordu. Çıktıkları ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olan iki sanık, son kez hakim karşısına çıktı. Tecavüz suçlarını reddeden sanıklar, kız çocuklarının yaşının küçük olduğunu bilmediklerini iddia ettiler. Mahkeme heyeti Şenol Bayraktar’a “tecavüz” ve “hürriyeti yoksun bırakma” suçlarından 15 yıl hapis cezası verdi. Hikmet Bayraktar ise “hürriyeti yoksun bırakma” suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığa da “F.Ş.’nin hürriyetini kısıtlama” suçundan verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezası ile ertelendi.

* İstanbul’da İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri cinsel istismar soruşturması kapsamında internetten tanıştıkları kadınların müstehcen görüntülerini çekerek şantaj yaptıkları ileri sürülen C.G.’yi ve F.Ç.’yi gözaltına aldı. Soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındı.

* Diyarbakır’da 2009 yılında babası geçici köy korusu olan Z.M.’ye (15) tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan, aralarında korucuların ve jandarma karakol komutanının da olduğu sekiz sanığın davasına devam edildi. Sanıklardan 7’si duruşmaya katılmadı, sanıklardan A.K. hazır bulundu. Duruşma ertelendi, savcı yine tutuklama istemedi.

* Erzurum’da M.F.D., (16) 23 Ağustos 2012 günü amcasının kızı E.D.’ye (16) ağzını bağlayarak tecavüz ettiği için yargılanıyordu. Karar duruşmasında mahkeme heyeti M.F.D.’yi “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 8 yıl 4 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

* Diyarbakır’da R.A. (44), Ö.G.’ye (16) tecavüz ettiği için yargılandığı davanın sonunda 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtayın bozma kararında şöyle dendi: “Uzlaşma da bir kovuşturma şartıdır. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 253. maddesine göre cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda uzlaşma yoluna gidilmeyeceği belirtilmişse de, suç tarihindeki lehe kanun, hak hükümleri nazara alınarak uzlaştırma işlemi yapılması gerekiyor.” Taraflar arasında uzlaşma işlemi yapılıp sonuca göre hukuki durumun takdir edilmesi gerektiği belirtilerek hükmün bozulmasına karar verildi. R.A.’nın yeniden  yargılanmasına başlanacak. Eğer R.A. ve Ö.G. uzlaşırsa mahkeme dosyayı kapatıp hapis cezasını düşürecek. Ö.G.’nin şikayeti sürerse, hapis cezası tekrarlanacak.

* Diyarbakır’da İ.K. (33) ve M.A. (36) hakkında zihinsel engelli S.B.’yi (21) kaçırarak tecavüz ettikleri iddiasıyla dava açılmıştı. Hazırlanan iddianamede Cumhuriyet Savcısı, İ.K. için “nitelikli cinsel saldırı” ve “kendini savunamayacak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçlarından 63 yıla kadar, M.A. için ise 39 yıla kadar hapis cezası istedi. Tutuksuz sanıklar ilk duruşmaya gelmedi ve haklarında yakalama emri çıkarıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyarbakır Barosu müdahil olma talebinde bulundu.

* İstanbul’da E.Y., 19 Eylül 2011 günü açık pencereden girdiği evde Y.Ç.’ye tecavüz ettiği için yargılanıyordu. Suç DNA ile kanıtlandıktan sonra mahkeme, E.Y.’nin “nitelikli cinsel saldırı” ve “geceleyin konut dokunulmazlığının ihlali” suçlarından cezalandırmasına karar verdi. Cinsel saldırı suçundan yalnızca 12 yıl hapis cezası alan E.Y.’nin cezası duruşmalardaki iyi hali yüzünden 10 yıla düşürüldü.

* Zonguldak’ta S.Z.’nin (54), kuzeni G.Z.’ye (30) tecavüz edip hamile bıraktığı iddiasıyla açılan dava başladı. S.Z. hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 34 yıl hapis cezası isteniyor.

* Maraş’ta “yağma” ve “ırza geçme” suçlarından aranan, hakkında 6 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan M.T. yakalanıp cezaevine gönderildi.

* İzmir’de A.Ş., boşanmak üzere olduğu karısı Pınar İkiz’i  (24) 13 Mayıs 2013’te vurarak öldürmüştü. Pınar İkiz, evliliği boyunca şiddet gördüğü için suç duyurusunda bulunmuş ve kadın sığınağına yerleşmişti ancak kocası onu zorla eve geri götürmüştü. A.Ş.’nin yargıladığı davanın görülmesine devam edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi kabul edilmedi. Delil olarak sunulan telefonun incelenmesine, sanığın ve maktulün telefon kayıtlarının ve darp raporlarının incelenmesine karar verilerek A.Ş.’nin tutukluluk halinin devamı ile dava ertelendi.

* Erzurum’da 3’ü tutuklu yargılanan 8 sanık, 12 üniversite öğrencisi kadına cinsel istismarda bulundukları suçlamasıyla ilk kez hakim karşısına çıktı. K.N., F.Z., E.Ş., G.A., H.A., H.Ş., B.K., E.K., T.Ş., N.U., S.D. ve Y.A. 2011-2012 yılları arasında kendilerine cinsel istismarda bulundukları suçlamasıyla sanıklardan şikayetçi olmuştu. Kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar İ.A. için 57 yıl, V.S. için 51 yıl ve Y.Y. için 44 yıl hapis cezası isteniyor. Tutuksuz sanıklar S.U., H.İ. ve M.G. hakkında 7’şer yıldan 12’şer yıla kadar, R.T. hakkında 9 aydan 4 yıla kadar, N.U. hakkında ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Davadaki en önemli kanıt sanıklar arasındaki telefon görüşmeleri.

* Sakarya’da S.Y., şiddet gördüğü için babasının evine dönen karısı Emine Yayla’yı (17) 12 Kasım 2012’de bıçaklayarak öldürmüştü. S.Y.’nin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi, sanığın cezai ehliyet ile DNA raporunun sunulması için duruşma ertelendi. Sanık, duruşma salonunda konuşmak istemediğini ve mahkeme heyetiyle özel olarak konuşmak istediğini belirtti.

* Isparta’da okul müdürü H.A.A., öğrencisi E.Y. (16) ile cinsel ilişkiye girdiği ve E.Y.’nin hamile kaldığı iddiasıyla yargılanıyor. H.A.A.’nın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi ve H.A.A. tüm suçları reddetti, E.Y.’nin kürtaj ile aldırdığı çocuğun kendiine ait olmadığını belirtti ve kefaletle serbest bırakılarak yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme talebi reddetti, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi, yargılama sürüyor. (EK/ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

24 Ekim 2013, Perşembe

Ece Koçak
Çiçek Tahaoğlu