Women's Voices Now İstanbul'a Geliyor

Women's Voices Now, 25 ve 28 Eylül’de İstanbul'da olacak. Konferanslarda "namusu yeniden tanımlamak ve Türkiye Devleti'nden adalet talebinde bulunmak" konusu tartışılacak.

Los Angeles merkezli bir sivil toplum örgütü olan Women's Voices Now (WVN), Ortadoğu’da kadın sorunları hakkında bilinç kazandırmak üzere başlatmış olduğu Küresel Tur'un bir parçası olarak 25 ve 28 Eylül’de İstanbul'da olacak.

25 Eylül’de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü; 28 Eylül’de Karaköy Minerva Han’da düzenlenecek konferanslarda Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa, Yrd. Doç. Dr.Aylin Akpınar ve Dr. Zeynep Beşpınar gibi Türkiye'de Kadın Çalışmaları konusunda önde gelen akademisyen ve aktivistler konuşacak. Konuşmaların öncesinde " Sabah" ve "Cumartesi Anneleri" adlı iki kısa film gösterimi yapılacak.

Konferanslar Türkiye Kadınlarının Sesleri, Marmara Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyetler ve Kadın Çalışmaları Forumu ve Cumartesi Anneleri ile işbirliği içinde, "namusu yeniden tanımlamak ve Türkiye Devleti'nden adalet talebinde bulunmak" temaları üzerine odaklanacak.

Women's Voices Now kimdir?

Women's Voices Now, çoğunluğu Müslüman olan toplumlarda, film ve tartışmalar aracılığıyla kadınları ifade özgürlüğüne teşvik ederek onları güçlendirmeyi hedefleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

WVN Direktörü Heidi Basch-Harod "Bizim istediğimiz kamusal alanda çalışan ve değişim yaratan kadınlar ve değişim yaratma potansiyeli taşıyan kadınlar arasında bir bağlantı noktası kurmak. Biz kadınların tanışmalarını ve birbirlerine iyi örnek olmalarını, kızlarını ve oğullarını iyi eğiterek kadınları karar verme ve karar alma pozisyonlarına layık görmelerini istiyoruz".

WVN bağımsız kısa film festivalleri, kadınların gündelik hayat ve mücadelelerini resmederek ve filmlerde sunulan temalar üzerinde panel tartışmaları oluşturarak, kadınların kendilerinin savunucuları olmaları, bağlantı ve diyalog kurmaları için bir plartform oluşturuyor.

WVN, 2013 dünya turuna, 2011 senesinde düzenlediği ilk film festivali olan "Müslüman Dünyasından Kadınların Sesleri"ne gönderilen filmler üzerine Kudüs'te yerel tartışmalar geliştirerek başladı. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

19 Eylül 2013, Perşembe