Asıl Kusurlu Ev Sahibi

Cam silerken düşerek ölen ev işçisi Fatıma Aldal davasında, iş yasasında ev işçilerini istisna hükmünde değerlendiren maddelerin kaldırılması için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebi reddedildi.

Gündelikçi olarak çalıştığı evde camları silerken düşerek yaşamını yitiren ev işçisi Fatıma Aldal davasının altıncı celsesinde, iş yasasında ev işçilerini istisna hükmünde değerlendiren maddelerin kaldırılması için "Mahkeme, Anayasa Mahkemesine  başvursun"  talebi reddedildi.

Aldal'ın işçi olduğu ve yaşanan olayın bir iş kazası olduğunu tespit eden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bağlı iş müfettişi raporunun ardından kusur raporu da mahkemeye sunuldu. Kaza kusur raporunda sanık ev sahibi asıl kusurlu olarak görülürken, Fatıma Aldal tali kusurlu olduğu belirtildi. Avukat Gülseren Günay, Aldal'ın penceredeki kusuru bilemeyeceğini o nedenle de kusurunun hiçbir şekilde bulunmadığını belirterek Aldal'ı tali kusurlu bulan rapora itiraz etti.

Günay; ev hizmetlerinde çalışan kadın işçilere ayrımcılık yapıldığını ifade ederek; bu durumun anayasanın ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkeleri ile çeliştiğini belirtti. Bu nedenle mahkemenin anayasa mahkemesine başvurarak 4857 4 (e) 5510 6 (c) maddelerinin değiştirilmesi talep edildi. Mahkeme bu talebi reddetti.

Bir sonraki duruşma 3 Ekim’de görülecek.

Ne olmuştu?

Fatıma Aldal, gündelikçi olarak çalıştığı dördüncü kattaki evde, işvereninin talebiyle camları silerken düşerek öldü. İmece Kadın Sendikası'nın takipçisi olduğu dava Şubat 2012'de görülmeye başlandı.

Sendika, ev işçiliğinin İş Yasası'nda olmadığına dikkat çekerek, bunun bir iş kazası olarak görülmesini talep etti.

Duruşmalar sırasında aynı işverenin evinde daha önce de iş kazası yaşandığını, aynı pencereden başka bir ev işçisinin düşerek yaralandığı belirtildi.

28 Mart'ta görülen ikinci duruşmada, sanık işveren S.Ö. hakkında yakalama kararı çıktı ancak adresi belli olmasına rağmen yakalama emri hala infaz edilmedi. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

28 Mayıs 2013, Salı