Baydemir, Gül'e Diyarbakır'ı Anlattı

Çankaya Köşkü'nde Gül'le görüşen Baydemir, Cumhurbaşkanı'na Diyarbakır'la ilgili 21 talebi iletti; “Diyarbakır Kalesi - Tespitler ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir sunum yaptı.

Abdullah Gül, Osman Baydemir'le görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır Barış ve Demokrasi Partili (BDP) Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Gül, Baydemir ve beraberindeki heyetle saat 14.30'da buluştu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve İmar Daire Başkanı'nın da katıldığı görüşmenin konusu Diyarbakır Surları ve Diyarbakır Kalesi'ydi.

Baydemir, Cumhurbaşkanı'na Diyarbakır'ın 1939 yılında havadan çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti.

Baydemir, daha önce de Twitter'dan duyurduğu gibi "Diyarbakır Kalesi - Tespitler ve Çözüm Önerileri" başlıklı bir sunum yaptı. Baydemir, Gül'e surların tarihini de anlattı.

Surlarda kentte varlığını sürdürmüş otuza yakın uygarlığın izlerinin bulunduğunu belirten Baydemir, 5 bin yıl önce Hurriler tarafından yapıldığı tahmin edilen Diyarbakır Surları'nın 1700 yıl önce Roma İmparatoru II. Constantius tarafından onarıldığını söyledi.

Baydemir, Arkeolog Albert Gabriel tarafından Açık Hava Yazıtlar Müzesi olarak nitelendirilen surların 5.7 kilometre uzunluğunda ve 82 burca sahip olduğunu da ekledi.

2013  "Diyarbakır Surları Yılı" olsun

Baydemir'in Diyarbakır Kalesi ve Suriçi'ni korumaya ve ekonomik, kültürel kalkınmaya yönelik 21 maddelik öneri ve taleplerinden bazıları şu şekildeydi:

* Diyarbakır Surları ve Suriçi'nin Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda bütünlüklü restorasyon ve üç yıllık acil eylem planının hazırlanması;

* Kültür Bakanlığı tarafından 2013 yılının "Diyarbakır Surları Yılı" ilan edilip ulusal ve uluslar arası tanıtım sürecini başlatması;

* Suriçine yönelik geliştirilecek bütün projelerde merkezi-yerel yönetimlerin koordinasyonu sağlanması;

* Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Ulu Camiinin önündeki Celal Güzelses Yeraltı Çarşısı'nın caminin siluetini bozduğu gerekçesiyle yıkılması.

* Kısa vadede mevcut Askeri Havaalanı'nın uluslar arası trafiğe açılması, orta vadede uluslar arası sivil havalimanı Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması;

* Karayolları Genel Müdürlüğü'nün otoban güzergahını Diyarbakır'a ulaştırılmasının sağlanması;

* Devlet Demir Yolları tarafından planlanan Hızlı Tren Projesi'nin yapım çalışmasının hızlandırılması;

* Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu ile Mimarlık Fakültesi bünyesinde Restorasyon Ana Bilim Dalı'nın kurulması (IC)


Ankara - BİA Haber Merkezi

03 Ocak 2012, Salı