Erkek Şiddeti Ekim Tam Metin

bianet'in derlediği çeteleye göre 2011'in ilk on ayında erkekler toplam 226 kadını öldürdü, 93 kadına tecavüz etti. Ağustosta kadınları en çok kocaları öldürdü.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Ekim ayında 20 kadın, iki erkek öldürdü. Faillerden ikisi cinayetten sonra intihar etti.

Ekimde kadınları en çok kocaları öldürdü. En yaygın cinayet aleti bıçaktı. Ayrıca yedi kadın tecavüze, 22 kadın şiddete, 12 kadın tacize, beş çocuk istismara uğradı.

Böylece 2011'in ilk on ayında erkekler toplam 226 kadını öldürdü, 93 kadına tecavüz etti.

1 Ekim 2011

Cinayet

* Mersin'de M.Y. (52),boşanmak isteyen karısı Hayriye Yakıcı'yı (49) tabancayla vurarak öldürdü. Kadının bir süre önce Savcılığa "Eşim tarafından tehdit ediliyorum. Başıma bir şey gelirse bunun sorumlusu eşimdir" diye dilekçe verdiği ortaya çıktı.

Şiddet- yaralama

* İstanbul'da E.Ç., boşanma davası süren karısıyla sokakta karşılaşınca, dövüp çantasındaki 450 TL'yi zorla aldı. Kadının şikâyeti üzerine E.Ç. hakkında 154 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Taciz-cinsel şiddet

* İstanbul'da F.E. (17) adlı erkek, sevgilisi B.Ç.'ye (17) tecavüz girişiminde bulundu ve çıplak fotoğraflarını yayınlamakla tehdit etti. Genç kadının şikayeti üzerine F.E'ye (17) 11 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

2 Ekim 2011

Cinayet

* Kütahya'da R.C (54), karısı K.C'yi (52) uyurken silahla vurdu, ardından intihar girişiminde bulundu. K.C. öldü, R.C. yaralandı.

Şiddet- Yaralama

* İzmir'de M.G. adlı erkek, barda garsonluk yapmayı kabul etmediği için F.Ç.'yi dövdü.

* Antep'te A.R.K., akrabalarının ikna etmesiyle sığınmaevinden çıkıp eve dönen karsı H.Ç.'yi şiş ve bıçakla yaraladı. Kadın sığınmaevine kocasının 20 yerinden bıçaklaması üzerine yerleşmişti. Tutuklanan koca kısa sürede serbest kalmıştı.

Çocuk İstismarı

* Adana'da D.E. (36), cinsel istismar suçundan yerleştirildiği cezaevinden izinli çıkınca, 4 yaşındaki bir kız çocuğunu taciz etti. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan D.E hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

4 Ekim 2011

Şiddet- Yaralama

* İzmir'de H.G (35), eski karısı Z.K'yi (28) maket bıçağıyla suratından yaraladı.

* Afyonkarahisar'da Ş.A. isimli şoför, sabah denetleme yapan kadın trafik polisi Ş.A.'yı dövdü.

5 Ekim 2011

Cinayet

* Tokat'ta servis şoförlüğü yapan evli ve üç çocuk babası D.B (30), pompalı tüfekle sevgilisi Sevda K'yi (20) öldürdü ve intihar etti.

Şiddet-Yaralama

* İzmir'de Ö.T. (33), bir otelin otoparkında aracına binerken, elektroşok cihazı taşıyan birinin saldırısına uğradı. Kadın çantasını vermediği için darp eden saldırgan, elleri ve ayaklarını bağlayarak arabasıyla kaçırmaya çalıştı.

* Kocaeli'de G.C. (31) adlı kadın kocası ölümle tehdit ettiği için Gebze Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne koruma talebinde bulundu. Kocasından kaçarken 5. kattaki evinin balkonundan kaçmaya çalışırken düşüp iki bacağını kıran kadının koruma talebini kaymakamlık kabul etti.

Çocuk İstismarı

* Samsun'da K.A'dan (59), yeğeninin 14 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz etti. Çocuk hamile kaldı. Şikâyet üzerine tutuklanan K.A. "15 yaşından küçük kız çocuğuyla zorla cinsel ilişkiye girmek" suçundan 12,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

6 Ekim 2011

Cinayet

* İzmir'de F.A (25) aldığı tehditler üzerine üç kez savcılığa şikayette bulunmasına rağmen, iki yıl önce boşandığı kocası H.Ö tarafından silahla öldürüldü.

Şiddet-Yaralama

* Antalya'da E.T. adlı erkek, ayrılmak isteyen sevgilisi P.A.'yı bacağı ve kolundan bıçakla yaraladı.

Çocuk istismarı

* Muğla'da cam üretim atölyesi işleten A.K (47), yanında çalışan işçinin 13 yaşındaki kızına tecavüz etti. A.K tecavüzü söylememesi için kız çocuğu İ.D'yi tehdit etti. Rahatsızlanan İ.D'nin doktora götürülmesiyle 13 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. A.K tutuklandı.

7 Ekim 2011

Cinayet

* Manisa'da şiddet gördüğü için kadın sığınma evinde kalan, daha sonra eve dönen iki çocuk annesi Ş.E'yi (33) kocası İ.E (45) kendisini aldattığı iddiasıyla 33 kere bıçaklayarak öldürdü. Ardından evi yaktı. İ.E tutuklandı.

* Antep'te bir trans kadın, tedavi gördüğü Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde cinsiyet kimliği nedeniyle diğer hastaların gözleri önünde ağabeyi F.Ç. (27) tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

Taciz

* Kırıkkale'de N.A (26), iki yıl önce boşandığı kocası cezaevinden çıktıktan sonra kendisini sürekli tehdit ettiği için kocasından şikâyetçi oldu.

8 Ekim 2011

Cinayet

* Osmaniye'de Ş.K (37), karısı Güneş Koca'yı (30) boğazını kesip, 26 kere bıçaklayarak öldürdü.

Tecavüz

* İzmir'de C.D.D (23), bir dizide birlikte rol aldığı B.O. adlı kadını (36) dövüp, tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. C.D.D'ye "Cinsel saldırı ve 6136 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 13 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

* İstanbul'da polis olduğunu söyleyerek yurtdışından gelen kadınları gasp edip tecavüz ettikleri iddiasıyla 5 kişi yakalandı.

Taciz

* Eskişehir'de M.A.D (30), iç çamaşırı mağazasında çalışan iki kadını taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. M.A. D daha önce de, bir kadını taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

9 Ekim 2011

Şiddet- yaralama

* Antep'te Ç.B., boşanmak istediği için ailesinin yanına yerleşen karısı F.B'yi dövdü. Mahkeme, dört çocuğun kadınla kalmasına karar verdi. Bunun üzerine Mardin'de oturan ve avukat olan koca, akrabalarıyla birlikte karısının ailesinin evini basarak karısı, baldızı, kayınvalidesini dövdü. Kadınlar hastaneye kaldırıldı.

10 Ekim 2011

Cinayet

* Rize'de U.S. (23), sekiz aylık hamile olan kardeşi Nesrin Suiçmezi'i (24) tabanca ile vurarak öldürdü.

Şiddet- yaralama

* Bodrum'da O.K (40), kadın öğretmen G.Ö.'yü (41) öğrencilerinin önünde dövdü. O.K gözaltına alınıp adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

11 Ekim 2011

Cinayet

* Çankırı'da R.Ö (34), karısı Nebiye Özdemir'i (34) başına sopayla vurarak öldürdü.

Taciz

* İstanbul'da 35 yaşındaki İ.S. adlı kadın bıçaklı bir erkeğin saldırısına uğradı.

* Muğla'da M.A. (22) ve C.A. (19), otostop çeken S.Ö. (52) ve S.U.(53) kaçırıp tecavüz girişiminde bulundu. Erkekler tutuklandı.

* Eskişehir'de üç kadını taciz eden M.A.D. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine tedavi amaçlı gönderildi.

Şiddet- Yaralanma

* Adana'da E.Y. (31), karısı F.Y.'yi (28) dövdüğü için savcılıktan uzaklaştırma cezası aldıktan sonra özür dileme bahanesiyle eve döndüğünde kadını dövdü. F.Y. hastaneye kaldırıldı.

Çocuk istismarı

* Adana'da dolmuş şoförü M.D' ye (26), Sevgi Evleri'nden kaçan D.K'yı (15) evine götürüp tecavüz ettiği iddiasıyla 25 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

12 Ekim 2011

Cinayet

* Ankara'da Ö.G. (17), annesi Gülbeyaz Işık'ı bıçakla öldürdü. Gülbeyaz Işık, kocasından şiddet gördüğü için boşanmıştı.

Şiddet-yaralama

* Adana'da Y.Y., boşanma davası çıkışında karısı A.Y'yi (23) boşanmaması için ikna edemeyince dövdü.

Taciz- şiddet

* Ankara'da E.Y (27), belediye otobüsünde E.D (30) isimli kadını taciz etti. Tacize uğrayan kadın bağırınca otobüsteki kadınların polis çağıralım demesi üzerine, kadına yumruk attı. E.Y. "cinsel taciz, darp ve hakaret" ten tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Çocuk istismarı- cinayet

* İzmir'de B.G. (13) adlı kız çocuğu, arkadaşıyla gittiği kafeteryada, arkadaşı gittikten sonra tecavüze uğradı. Kafeterya sahibi F.A (38), arkadaşları G.Ş. (26) ve G.Ş. (23) nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Tehdit

* Muğla'da karısı S.P'ye işkence yaptığı için sekiz yıldır tutuklu bulunan F.P cezaevinden S.P'nin ailesini ölümle tehdit ediyor.

13 Ekim 2011

İntihar

* Urfa'da Feride Ayhan (21) evlerinin çatısındaki kömürlükte tavana asılmış halde bulundu. Şüpheli ölümün cinayet olup olmadığı araştırılıyor.

Cinayet

* Maraş'ta V.Y (43), kızı Y.Y.'yi (15) boğarak öldürdü. Gözaltına alınan V.Y. ifadesinde "Kızım Nizip'te bazı erkeklerle görüşüyordu. Görüşmemesi için Kahramanmaraş'a gelmiştik. Burada da görüştüğünü öğrenince kendisini uyardım. Ancak beni dinlemedi" dedi.

* Bandırma'da M.S.K (36), boşanma davası açan ve annesinin yanında yaşayan karısı Figen Köçer'i (32) iş çıkışı sokakta bıçaklayarak öldürdü.

Şiddet- yaralama

* Samsun'da üniversite üyesi Prof. Dr. M.Ü. profesörlük dosyasına negatif raporu verdiği aynı birimdeki Doç. Dr. S.F. ile tartıştı ve omzuna yumruk attı. Başını mermer tezgâha çarpan kadın hastaneden 20 gün rapor aldı.

14 Ekim

Cinayet

* Malatya'da M.Y. (24), karısı Ş.Y. (25) ile barışmak için gittiği kayınpederinin evinde; kayınpederi  Bekir Zeren'i (40) öldürdü, karısının akrabası H.Z.'yi (31) de yaraladı. M.Y. polise teslim oldu. Ş.Y., üç ay önce M.Y.'den boşanmak için dava açmıştı.

* Antep'te bir mezarlıkta Fatma Erek'in (20) cesedi bulundu. Kadının bir tülbentle boğularak ve bıçaklanarak öldürüldüğü tespit edildi. Otobüs terminalinin yakınında bir mezarlıkta bulunan cesedin yanında bulunan valizden kadına ait hastane belgeleri, altın ve elbiseler çıktı. Polis katilin, kadının birlikte yaşadığı C.Y. (25) olduğunu belirledi. C.Y.'nin kadını öldürdüğünü itiraf ettiği açıklandı.

15 Ekim

Cinayet

* İzmir'de S.Ç. (23), boşanmak isteyen karısı Ferdane Çöl'ü (28), bıçaklayarak öldürdü. Üvey babasının evinde yakalanan S.Ç. ve aralarında S.Ç.'nin dayısının ve üvey babasının da yer aldığı 5 kişi gözaltına alındı.

Ferdane Çöl, kocasından şiddet gördüğü için iki yıl önce boşanma davası açmıştı. Mahkeme, S.Ç. ve kardeşi M.Ç.'ye, Ferdane Çöl ile ailesine, 6 ay yaklaşmama, cezası vermişti.

Ferdane Çöl'ün kardeşi B.Ç., kardeşinin savcılıktan koruma talebinde de bulunduğunu söyledi.

Cinayete teşebbüs

* Adana'da B.Ö. (56), kendi rızası olmadan evlenen kızı F.K.'yi (23) bıçakla öldürmeye teşebbüs etti.

16 Ekim

Yaralama

* Balıkesir'de E.T. (32), ayrılmak isteyen sevgilisi C.T.'yi (25) bıçakla ağır yaraladı.

* Bursa'da Y.B. (24) adlı erkek, ayrılmak isteyen sevgilisi E.K.'yi (24) dövdü.

17 Ekim

Taciz

* Ankara'da Yüksel Caddesi'nde, savaşın kadınlar üzerindeki etkisine dikkat çekmek için Sosyalist Demokrasi Partisi'nin (SDP) düzenlediği eylemi izleyen iki erkek, eyleme katılan SDP üyesi iki kadını sözlü ve fiziksel olarak taciz etti. Erkeklerden biri ayrıca olay sırasında bir kadına da tekme attı. Olay yerindeki polislerin saldırganları koruduğu iddia ediliyor.

18 Ekim

Cinayet

* Aydın'da C.Ç. (25), kendisinden boşanmak isteyen karısı Nurhan Çandırcı'yı (24) silahla öldürdü. C.Ç olaydan sonra polise teslim oldu. Kadının ailesi ailesi, kızlarının bir hafta önce Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan koruma istediğini belirtti.

19 Ekim

Yaralama

* Tokat'ta, izinli olarak cezaevinden çıkan M.F. (47), eski karısı N.B.'yi (32), bıçakla yaraladı. Yaralı kadın hastaneye kaldırıldı. M.F.'nin, N.B.'yi beş yıl önce de bıçakladığı bildirildi.

20 Ekim

Cinayet

* İstanbul'da İ.K. (39), kendisinden boşanmak isteyen karısı Songül Karakoç'u (31) bıçakla öldürdü.

Tecavüz

* Antalya'da E.Ç. (29), turist olarak gelen A.C. (25) adlı kadına tecavüz etti. Tecavüze uğradıktan sonra bayıldığını belirten A.C., E.Ç.'nin arkadaşları Ö.F.B. (20) ve T.D.'nin (25) de kendisine tecavüz etmiş olabileceğini söyledi.

25 Ekim

Şiddet- yaralama

* Denizli'de G.K. (38) adlı erkek, sevgilisi A.E.'yi sopayla darp etti, bayılan kadını bir odaya kilitleyerek kaçtı. Ayıldıktan sonra polisi arayan kadın evin balkonundan dışarı çıkarıldı. G.K. gözaltına alındı.

26 Ekim

Cinayet

* Ankara'da seks işçiliği yapan G.K. (50), sokakta bıçaklanarak öldürüldü.

Tecavüz

* Antalya'da O.D., N.E. (19) adlı kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Kadın O.D. banyodayken evin camından kaçarak polise şikayette bulundu. O.D. tutuklandı.

Taciz

* Zonguldak'ta A.K. (28) adlı erkek, sokakta gördüğü H.E. (26) adlı kadını "benimle evleneceksin, yoksa seni öldürürüm" diyerek bıçakla tehdit etti.

27 Ekim

Cinayet

* Antep'te O.İ., karısı Faize İlban'ı bıçaklayarak öldürdü.

Yaralama

* Antalya'da M.A., 24 yaşındaki karısını bıçakla yaraladı. Kadın yaralı halde karakola sığındı. M.A. aranıyor.

* Kırşehir'de G.Ç. (31) karısı N.Ç.'yi (26) pompalı tüfekle yaraladı.

28 Ekim

Cinayet

* Bursa'da A.T., ayrılmak isteyen karısı Dilek Tuncer'i (30) bıçakla öldürdü.

* Bursa'da Yasemin Özdemir (36) sokakta bıçakla öldürüldü.

Yaralama

* İzmir'de C.B. (28), boşandığı karısı İ.G.'yi (25) annesinin evine giderek bıçakla yaraladı.

Tecavüz

* İzmit'te A.Ç. (18) adlı erkek, S.Ç.'yi (17) silahla tehdit ederek tecavüz etti.

* İzmit'te H.K. (36) adlı erkek, eski sevgilisi G.Y.'nin (26) evine zorla girerek cinsel tacizde bulundu.

29 Ekim

Cinayet

* Ankara'da G.A. adlı erkek, ayrılmak isteyen nişanlısı Özge Barışkan'ın evine giderek kadını ve amcası Sadık Barışkan'ı silahla öldürüp, intihar etti.

Tecavüz

* Kocaeli'nde S.A. (20) adlı erkek, arkadaşı B.A.'ya (19) kiraladığı araçta tecavüz etti, ardından aracın kirasını ödemek için kadının yüzüğünü çaldı. S.A. gözaltına alındı.

30 Ekim

Cinayet

* Balıkesir'de S.K. (36), şiddet gördüğü için annesinin evine yerleşen karısı F.K.'yi (32) sokakta bıçaklayarak öldürdü.

Şiddet- yaralama

* Ankara'da şarkıcı İ.Y. ve N.D., bir bakanın oğlunun düğünü için gittikleri otele çağırdıkları seks işçilerini darp etti. (ÇT)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

14 Aralık 2011, Çarşamba

Irmak Kaleli
Ayşe Zırhlı