İstanbul Newroz Kutlamaları Yine Kazlıçeşme'de

21 Mart Pazar günü Kazlıçeşme'de düzenlenecek Newroz kutlamalarında Topaloğlu, Göksu ve Çar Newa sahne alacak. BDP'li milletvekilleri Tuncel ve Uras ile bir TEKEL işçisi konuşacak. Organizasyon komitesinden Taşdelen "Newroz'dan barış ve kardeşlik sesi yükselecek" diyor.

38 sivil toplum örgütü ve siyasi partinin oluşturduğu Barış ve Demokratik Çözüm Platformu Newroz kutlamalarını Zeytinburnu Kazlıçeşme'de düzenliyor.

Organizasyon komitesinden Rıza Taşedelen bu yıl Newroz alanında demokratik Türkiye, özgürlükçü anayasa ile Kürt sorununa siyasal ve demokratik çözüm taleplerinin yükseleceğini söylüyor. Türkiye'yi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)-Ergenekon ikileminden kurtaracak demokratik ve özgürlükçü bir siyasetin örülmesinin önünü açacağını kaydediyor.

"Demokrasi talep edenler Newroz alanında buluşacak"

Taşdelen "Kürt sorunun çözümü, muhataplık meselesi ve demokrasi taleplerine karşı Newroz alanında buluşacak halkların seslerini ve taleplerini birleştirerek yanıt olacaklarını" söylüyor.

"Birleşen bu sesler barışın, kardeşliğin ve demokrasinin sesi olacak. Son bir buçuk yıldır farklı açılardan tartışılan fakat bir sonuca varamayan Kürt açılımına bir yanıt olacak bu sese devletin kulak vermesi gerekiyor. Eğer devlet Kürt coğrafyasında ve Türkiye'nin diğer şehirlerindeki Newroz alanlarından yükselecek bu sese kulak verirse hepimizin ihtiyacı olan yeni soluk için yolu açabiliriz."

Taşdelen bu yılki Newroz'un ezilenler, emekçiler, işçi sınıfı ile Kürt halkının taleplerini birleştireceği bir platforma da dönüşeceğini düşünüyor.

Newroz kutlamaları 21 Mart Pazar günü saat 10.00'da başlayacak. Birol Topaloğlu, Çar Newa ve Yasemin Göksu'nun da aralarında bulunduğu sanatçılar ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ufuk Uras konuşma yapacaklar.

Taşdelen'in verdiği bilgiye göre Newroz meydanına gelenlere sesleneceklerden biri de TEKEL direnişine katılan bir işçi olacak.

Geçen yıl yine Kazlıçeşme'de düzenlenen Newroz kutlamalarına binler katılmıştı.(BÇ)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Mart 2010, Çarşamba

Bawer Çakır