8 Yaşındaki Cemo: Cumhuriyet Bayramında Seviniriz, Başka Birşey Bilmiyorum!

2. sınıf öğrencisi Cemo, Cumhuriyet'in ne olduğunu bilmiyor ama kimin kurduğunu biliyor. Bayram deyince aklına şarkı söylemek, bayrak sallamak geliyor. 10 Kasım'da hepimizin ezberindeki şiiri okumuş: Atam Atam, sen kalk da ben yatam!

“Öğretmen anlattı ama ne olduğunu bilmiyorum. 23 Nisan’ı biliyorum o olmaz mı?”

Sekiz yaşındaki Cemal Can Ünver'in “29 Ekim nedir?” sorusuna yanıtı böyle. Cemo bugün okulundaki törende Cumhuriyet Bayramını kutluyor. Ancak neden kutlayacağına ilşikin bir fikri yok.

Cihangir İlköğretim Okulu 2. sınıfta okuyan Ünver’in iki adı var ama herkes ona "Cemo" diyor. O da bu adı daha çok seviyor.

"Şiiri Elif okuyacak. Çünkü o uslu"

Okullarında bugün yapılacak tören için sınıflarını süsleyen Cemo heyecanlı. Yapacaklarını büyük bir heyecanla anlatıyor.

“İstiklal Marşını okuyacağız, Cumhuriyet bayramını kutlayacağız. Şiir okuyacağız.” Ama "şiiri ben değil, Elif okuyacak” diyor.

“Öğretmen şiir okuması için Elif’i seçti. Çünkü uslu biri. Bir de daha önce hiç şiir okumamıştı.”

Cemo kendini komik bir çocuk olarak tanımlıyor. Onun için çocuklar ikiye ayrılıyor: Komik çocuklar, uslu çocuklar. O "yaramaz" diye bir kategori bilmiyor: “ben yaramaz değil komiğim.”

"Bayramda şiir okunur, şarkı söylenir"

“Atatürk kim bilmiyorum. 10 Kasım’da ölmüş, onu biliyorum. Öğretmene sordum ama meşgul olduğu için anlatamıyor bazen. Belki de o anlattı ama ben duymadım.”

Cemo’nun Atatürk, Cumhuriyet, 10 Kasım, 23 Nisan gibi “önemli gün ve haftalar” konusunda kafası karışık.

Geçen sene 10 Kasım’da kitaptan bir şiir okuduğunu söylüyor. Hangi şiir diye soruyoruz önce biraz naz yapsa da “birazını okuyayım” diyerek o hepimizin ezberindeki Subutay Hikmet Karahasanoğlu’nun yazdığı dizeyi söylüyor.

“Atam Atam, sen kalk da ben yatam!”

Kendisiyle birlikte şiiri okuduğumuzda şaşırıyor. “Aaa! Nereden biliyorsunuz bu şiiri?”

Bu şiirin on yıllardır bilindiğini öğrenince şaşkınlıkla karışık bir gülümseme beliriyor yüzünde.

Cemo 35 kişilik sınıfında 20 kişiyi seviyor.  Geri kalanları neden sevmiyor: “Çünkü bir şey istediğimde ‘hayır’ diyorlar. Bazen istemediğim halde tartışıyoruz.”

Cemo için hayat hep bayram tadında. Ne olduğu, nasıl olduğuyla değil, bugün ne yapıldığıyla daha ilgili.

“Cumhuriyet bayramında seviniriz, güleriz. Bayraklarımız olur elimizde. Şiirler okur, şarkılar söyleriz. Ben başka bir şey bilmiyorum.” (BÇ)

---------------------------------

* Bu habere Başak Kocadost da katkıda bulundu.


İstanbul - BİA Haber Merkezi

29 Ekim 2008, Çarşamba

Bawer Çakır