Kadınlar 1 Mayıs 1977'de Ölen Kadınları Andı

SDP'li kadınlar Takim Kazancı Yokuşu'nda 1 Mayıs 1977'de ölen kadınları andılar, "Onları unutmadık, unutmayacağız. Cinsiyetçiliğe, çetelere, savaşa, darbeye, şiddete karşı vardık, varız, var olacağız" dediler.

Sosyalist Demokrasi Parti'li (SDP) kadınlar 1 Mayıs 1977'de ölen kadınların anısına Taksim Kazancı Yokuşu'na çıktılar, yokuşa karanfil bıraktı.

SDP'ye göreo gün, Hacer İpek Saman, Hatice Altun, Hülya Emecan, Jale Yeşilnil, Kadriye Duman, Leyla Altıparmak, Meral Cebren Ökol, Nazan Ünaldı, Diran Nigis, Sibel Açıkalın, öldüler.

SDP bu listede kimi eksikler olabileceğini de hesaba katıyor.

1977 1 Mayıs'ında ölen kadınların resim ve isimlerinin yer aldığı dövizler kadınlar, İstiklal Caddesi Mis Sokak'ta toplanıp, "Onları unutmadık, unutmayacağız. Cinsiyetçiliğe, çetelere, savaşa, darbeye, şiddete karşı vardık, varız, var olacağız" pankartlarıyla Kazancı Yokuşu'na kadar yürüdüler. 

Kadınlar yürürken ölen kadınların isimlerini okudular, "yaşıyor" diye bağırdılar.

Kazancı Yokuşu girişinde basın açıklamasını okuyan SDP Merkezi Kadın Koordinasyonu üyesi Ekin Bodur "1 Mayıs 1977'de ölen kadınların sesini ve mücadelesini yükseltmek için toplandıklarını" söyledi.
 
"En çok kadınların emeğinin görülmediğini" belirten Bodur, "Bu da yetmiyor, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası gibi yasalarla haklarımız gasp edilmeye devam ediliyor. Yıpranma payımız yok sayılıyor. Bugün emeğimizi görünür kılmak, hakkımız olanı talep etmek için burada tarihimizi anıyoruz" dedi.

Kadınlar 1 Mayıs 2008'de Taksim'de olacaklar

Bodur "Taksim'in, yılbaşı ve maç kutlamaları ile resmi etkinliklere açık, ancak emekçilere ve ezilenlere yasak olduğunu" belirtti, "1 Mayıs 2008 işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma gününde, kadınlar yine alanda, Taksim'de mücadele için yerlerini alacaklar, 31 yıl önce bu meydanda yer aldıkları gibi" diye konuştu.

Kadınlar ellerindeki karanfilleri Kazancı Yokuşu'na bıraktılar.

1 Mayıs 1977'de ölen kadınlar 

1 Mayıs 1977'de kaç kişinin öldüğü hala kesin olarak bilinmiyor. İnternette İstanbul Cumhuriyet Savcılı-ğı'nın Hz: 1977/14652, Büro No: 1977/458 ve İddia No: 1977/158 dosya numaralarıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na sunduğu iddianamedeki döküme dayanan bir araştırmaya göre, biri kimliği belirsiz olmak üzere toplam 34 kişinin öldüğü yazıyor. 34 kişinin arasında yedi kadın adı var:

Hacer İpek Saman, Hatice Altun, Jale Yeşilnil, Kadriye Duman, Leyla Altıparmak, Meral Cebren Ökol, Nazan Ünaldı, Sibel Açıkalın.

Yine internette rastladığımız bir bilgide Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 1 Mayıs 1978 hazırlıklarımda, 77'de ölen 14 kişinin fotoğraflarının yer aldığı "Anıları Yaşayacak" afişinde 6 kadın adı yeralıyor.

Sibel Açıkalın, Kadriye Duman, Leyla Altıparmak, Jale Yeşilnil, Nazan Ünaldı, Hülya Emecan, bu isimler arasında Hacer İpek Saman, Hatice Altu, Meral Cebren Ökol ve Diran Nigis (Nigiz) yok.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun blog'unda 1 Mayıs 1977 katliamını soruşturan savcılığa göre 34 kişinin öldüğü, DİSK'e göre ise 36 kişinin öldüğü belirtiliyor. (NZ/GG)

* Fotoğraf: Ertan Gülen 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

28 Nisan 2008, Pazartesi