Yarar'ın Nü Resimleri Ankara'ya "Ağır Gelmedi"

Sanko Sanat Galerisi'nin "Gaziantep halkına ağır geleceği" gerekçesiyle sansürlediği nü resimler, Yarar'ın yeni yağlı boya resimleriyle birlikte Ankara Fırça Sanat Galerisi'nde.

Ressam Ayşegül Yarar'ın Sanko Sanat Galerisi'nde "Gaziantep halkına ağır geleceği ve Sanko Sanat Galerisi Yönergesinde nü resim sergilenmesinin yasak olduğu" gibi gerekçelerle sansürlenen ve Türkiye gündemine gelen nü resimlerinin üçü ve yeni çalışmalarından oluşan "Mutluluk Özgürce Değişebilmektir" adlı yağlı boya resim sergisi Ankara Fırça Sanat Galerisi'nde sergileniyor.

Hayata dair evrensel olgular

Bugün (15 Şubat) saat 18'de açılan yağlı boya resim sergisi hakkında konuşan Yarar, "Bu sergimde yer alan resimlerimde her zaman olduğu gibi hem insanın iç dünyasına hem de toplumsal hayata dair evrensel olguları işledim; mutluluk, sevgi, aşk, doğum, yaşam, ölüm, savaş, gibi. Çünkü bana göre sanat dünyayı açıklamanın bir aracı, dünyevi ilişkilerin bir simgesi" dedi.

Sanat düşünce tarihinin bir parçası

Sanatın düşünce tarihinin de bir parçası olduğunu vurgulayan Yarar, sergisinde tarihe ve sevgi, aşk, ölüm, doğum gibi olgulara yön veren temel sorunlar olarak özgürlük, mutluluk ve değişim kavramlarını öne çıkardığını söyledi. Yarar, gerçek özgürlük anlayışının yolunu bulmanın "başına buyruk gitmek"le değil, yaşamın getirdiği zorluklardan ayrılmadan, aydınlatıcı kişiliği geliştirmekle mümkün olacağını söyledi.

Sanat ve sanatçı toplumun öncü değeri

Fırça Sanat Galerisi'nin yöneticisi Semra Sancak, sergiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Sanatı ve sanatçıyı toplumun öncü değerleri olarak gören Fırça Sanat Galerisi olarak, Yarar'ın bir süre önce Gaziantep'te başına gelen olayları kınıyor, yeni ve özgün resimlerini galerimizde Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunacağımızı müjdelemek istiyoruz" dedi.

Sergi 29 Şubat'a kadar gezilebilir. (SG/GG)


Ankara - BİA Haber Merkezi

15 Şubat 2008, Cuma

Seyfi Genç