İnönü İçin TBMM ve Pembe Köşk'te Tören Düzenlendi

SHP Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü’nü yarın İstanbul’da toprağa verilecek.

Cenazesi dün ABD'den Ankara'ya getirilen Prof. Dr. Erdal İnönü için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) devlet töreni düzenlendi, ardından doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Pembe Köşk'ün bahçesinde de bir tören düzenlendi.

Cenazeyi izleyen yurttaşlar, Pembe Köşk'teki törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Köşk'e gelişi ve ayrılışı sırasında alkışlayıp, "en büyük asker bizim asker" diye bağırdılar.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Pembe Köşk'ten ayrılırken, gazetecilerin duygu ve düşüncelerini sorması üzerine, "Bir tarafta üzüntü, hüzün, acı, öbür tarafta sevgi ve muhabbet... Böyle manzaralar çok görülmez" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal da Erdal İnönü'nün Türkiye'nin yetiştirdiği çok iyi bir aydın ve bilim insanı olduğunu söyledi ve "12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Türkiye'de demokrasinin askıya alındığı dönemde, demokrasiye geçişin önünü açabilmek, onu kolaylaştırabilmek için ciddi görevler üstlendiğini" belirtti.

Ntv'nin haberine göre törene Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, kızkardeşi Özden Toker, yeğenleri Gülsün Bilgehan ve Hayri İnönü ile diğer yakınları, TBMM Başkanı Köksal Toptan, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Miliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Ahmet Türk, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Sümer Oral, Şerif Ercan, Onur Kumbaracıbaşı, Fikri Sağlar, Fikret Ünlü, Rahmi Koç, Ali Koç ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül katıldı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut, eski TBMM Başkanlarından Mustafa Kalemli ve Hikmet Çetin de törende yeraldı.

Öte yandan, Sivas’ın Şarkışla ilçesinden gelen bir grup, Erdal İnönü’nün halı üzerine işlenmiş portresini taşıdı.

Cnntürk'ün haberine göre İnönü için yarın İstanbul'da düzenlenecek cenaze töreni nedeniyle Vali Konağı, Hüsrev Gerede, Maçka ve Teşvikiye caddeleri ile Amerikan Hastanesi önündeki Dr. Müfide Küley, Cami, Ahmet Feragi, Teşvikiye Bostan, Akkavak ve Atiye sokakları trafiğe kapatılacak.

Erdal İnönü 81 yaşında kanser tedavisi gördüğü ABD'de yaşamını yitirdi. Yaklaşık bir yıldır kan kanseri tedavisi görüyordu. İnönü'ye son olarak Houston'daki bir hastanede deneysel tedavi uygulanıyordu. (NZ) 


Ankara - BİA Haber Merkezi

03 Kasım 2007, Cumartesi