SEÇİMLER VE KAMPANYALAR 7

2002: Ezber Bozan Seçim

2002 seçimlerinde önceki dönemde Maclis'te olan tüm siyasi partiler baraja takıldı; bu Türkiye siyasi tarihinde bir ilkti. Yeni kurulan AKP ve 1999 seçimlerinde barajı geçemeyen CHP, Meclis'e girdi.
MEHMET SEZGİN YAZDI

HDP ve 8 Haziran Sabahı

Türkiye’de yeni bir siyaset devri açılıyor. Siyasi partiler, hangi “gelenekten” gelirse gelsin HDP’nin koyduğu ölçü üzerinden siyaset yapmak ve mesela kadın özgürlükçü olmak zorunda kalacak.

Renault İşçileri Yazılı Teminat Olmadan İşbaşı Yapmıyor

Renault işçileri, yönetimin sözlü olarak kabul ettiği taleplerini yazılı olarak teminat altına almadan üretime başlamayacaklarını söyledi.
CİZRE BARIŞ ve DEMOKRASİ KONFERANSI

Cizreli Çocuklar: Vergide Eşitiz de Neden Anadilinde Değiliz?

Cizreli çocuklar barış konulu forumda süreçten beklediklerini anlattı: Ayrımcılık bitsin, dağdakiler insin, hapisteki hastalar eve dönsün, Cizre’de elektrik kesilmesin. Erdoğan’dan ne istediği sorulan bir çocuk Öcalan'ın yerine cezaevine girmesini istedi.
#ÖZGECANYASASI

"Erkek Şiddetinde Sorun Yasaların Olmaması Değil, Uygulanmaması"

Change.org’da başlatılan “#ÖzgecanYasası" kampanyası 1 milyon imzayı aştı. Mor Çatı avukatı Hacısoftaoğlu, sorunun yasal mevzuatlar değil, yasa uygulayıcılarının yaklaşımları olduğunun altını çiziyor.

Haberler

 • Görme Engelliler Yine Refakatçıyla Oy Kullanacak
  Görme engelliler, bu seçimde de seçim mahremiyeti ve güvenliği olmaksızın refakatçi ile oy kullanmak zorunda kalacak. Sivil toplum örgütleri, hükümetin çözüm için yeterli irdeyi göstermediği görüşünde. ...
 • Son Anketlere Göre HDP Barajı Aşarsa AKP İktidar Değil
  “HDP Barajı Geçerse” ve “HDP Barajı Geçemezse” soruları üzerinden Sonar, Konsensus ve Konda’nın son seçim anketlerini inceledik.
 • SEÇİMLER VE KAMPANYALAR 6 1991-1995-1999 Seçimleri: İmaj Çağı
  Pop şarkıcılar, Fansa'dan kampanyacı, saldırgan negatif kampanyalar, "İslam" ve karşıtı üzerinden kampanyalar, matruşka bebekler, "irtica", "yolsuzluk", "ekonomik kriz"... Artan partiler, düşen oranlar...
 • Eskişehir Ford Otosan da İş Bıraktı
  Bursa Renault'da başlayan iş bırakma eylemi Kocaeli Ford Otosan'dan sonra Eskişehir'deki Ford Otosan'a da sıçradı.
 • Galatasaray 20. Kez Şampiyon
  Galatasaray, Fenerbahçe’nin puan kaybetmesiyle birlikte ligin bitmesine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Galatasaray 20. kez şampiyonluğa ulaşarak, Türkiye liginde en fazla şampiyon olan takım oldu. ...
 • AKP'nin 12 Yıllık Yaşam Tarzı Müdahaleleri
  “İçki yaşam tarzı değildir”, “En az 3 çocuk”, “Kürtaj cinayettir”, “O kadar dekolte olmaz”, “Kızlı erkekli kalınamaz”, “Kadın kahkaha atmayacak”… Başbakan Davutoğlu, İzmir’de yaptığı konuşmada “12 ...
 • Sokak Müzisyeninden Vicdani Ret: Elime Silah Değil Bağlama Alacağım
  Sokak müzisyeni Ferhat Çelik, vicdani reddini açıkladı: “Elime silah değil, bağlamamı alacağım, savaş naraları değil barış ve kardeşlik türküleri dillendireceğim.”
 • EBRU ORHAN VARŞOVA'DAN YAZDI Polonya Cumhurbaşkanlığı Muhafazakar Duda’ya Emanet
  Tüp bebekle gebelik yöntemine karşı olan, her fırsatta söylemleriyle Polonya Katolik kilisesine destek veren, kilisenin toplum ve siyasal yaşamdaki rolünün arttırılmasını savunan Andrzej Duda, resmi olmayan ...
 • Aydın Doğan: Taraf Olarak Gösterilmekten Rahatsızız
  Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'nda konuşan Aydın Doğan "Biz parti değiliz ve bu yarışta yokuz. Bizi taraf olarak göstermek ve düşman ilan etmek inandırıcı değildir" diye konuştu. ...
 • Cumhurbaşkanının Mitinglerini Başbakana Sordu
  CHP’den Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’na verdiği soru önergesinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan toplu açılış törenlerinde AKP’ye oy isteyerek ve muhalefet partilerini hedef alarak tarafsızlığını nasıl koruyor?” diye sordu.
 • Yurtdışı Oylarında Son Bir Hafta
  Milletvekili Genel seçimleri için yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işleminde son haftaya girildi. Son açıklamaya göre şimdiye dek seçmenin 16,8'i oy kullandı.
 • Taraf'a Yeniden Vergi İncelemesi
  Maliye Bakanlığı Taraf hakkında yeniden vergi incelemesi başlattı.
 • KAYIPLARA KARŞI MÜCADELE HAFTASI İHD: 348 Toplu Mezarda 4 bin 201 Kişi
  İHD ve kayıp yakınları, 17-31 Mayıs Kayıplar haftasında bir kez daha kayıpların akıbetini soruyor ve sorumluların yargılanmasını talep ediyor. İHD toplu mezar haritasına göre şimdiye dek ...
 • İrlanda Evlilik Eşitliğine "Evet" Dedi
  İrlanda yapılan referandumla evlilik eşitliğini kabul etti. Hem Katolik Kilisesi hem de LGBTİ hakları savunucuları, referandum sonucunun İrlanda’da önemli bir sosyal dönüşüme işaret ettiğini vurguladı.
 • Andrey Duda Polonya’nın Yeni Cumhurbaşkanı
  Polonya dün gerçekleşen seçimin ikinci turunda cumhurbaşkanını seçti: Andrey Duda. Resmi olmayan sonuçlara göre Duda yüzde 52 oy aldı.
 • BETÜL YARAR YAZDI HDP: Demokratikleşmeye Açılan Kapının Anahtarı
  HDP sokakta, yani yaşamın içinde siyaset yapanlarla birlikte kurdu sözünü. Dolayısıyla HDP’nin barajın altında kalması demek, tüm bu toplumsal hareketlerin, onların politik sözlerinin barajın altında kalması ...
 • Matematikçi John Nash Hayatını Kaybetti
  Oyun Teorisi’ni geliştiren, Nobel ödüllü matematikçi John Nash eşiyle birlikte geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.
 • Gözaltındaki Gazeteci Tayfun Altıntaş Serbest
  20 Mayıs'tan beri gözaltında bulunan Kızıl Bayrak gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tayfun Altıntaş ve beraberinde gözaltına alınan 10 MİB üyesi serbest bırakıldı.
 • SEZGİN TÜZÜN'ÜN SEÇİM ANALİZİ Üç Kesim Bir Seçim / AKP’nin Telaşı
  2014’ten 2015’e bir önceki dönemin oy kaybını durduramaz ve benzer bir oy kaybı oranıyla karşılaşırsa, AKP’nin bu kez geçerli oylar bazıyla alabileceği en iyi sonuç yüzde ...
 • FİKRET İLKİZ'DEN Olağanüstü Tedbirlerin Olağan Hali
  “İç Güvenlik Kanunu”, “hukuk devletinden kanun devletine” geçiştir. Önceden kanuni güvenceye kavuşturulmuş bazı temel hak ve özgürlüklerin geri alınması amacıyla çıkarılmıştır. Özgürlük değil güvenlik tercihidir.
 • Bu Hafta biamag'da
  Bu hafta biamag'da klitorisin hikayesi, 90'larla yüzleşme, Nepal depremi, HDP'ye yönelik saldırılar, kadın cinayetleri, kitap ve belgesel tanıtımları var.

Bugünün Yazarları

 • Serçin Sun İpekşen - Doğan Duman 2002: Ezber Bozan Seçim
  2002 seçimlerinde önceki dönemde Maclis'te olan tüm siyasi partiler baraja takıldı; ...
 • Mehmet Sezgin HDP ve 8 Haziran Sabahı
  Türkiye’de yeni bir siyaset devri açılıyor. Siyasi partiler, hangi “gelenekten” gelirse ...

Bugün En Çok Okunanlar

2015 Genel Seçimleri

 • Seçim Gündemi

  2015 Genel Seçimleri hakkında haberler; adaylarla röportajlar; seçim gezi izlenimleri; halkın seçim nabzı, video haberler...

Tarihte Bugün

 • 1982
  Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı Şerif Gören'in yönettiği Yol filmi Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü Costa Gavras'ın Kayıp filmiyle paylaştı.

Şiddet, Taciz, Tecavüz Çetelesi

Medya Gözlem Raporları

 • 2001 - 2014 Raporları

  Bağımsız İletişim Ağı, 2001'den bu yana ifade özgürlüğü ihlallerini izliyor ve raporlaştırıyor. Bugüne kadar yayınlanan raporların tamamına ulaşabileceğiniz sayfayı görüntülemek için tıklayın.

bianet’ten Özel Dosyalar