MAYINSIZ BİR TÜRKİYE GİRİŞİMİ

Suriye Politikası İçeride Mayın Temizliğini Durdurdu

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nden Muteber Öğreten Millî Mayın Faaliyet Merkezi’nin kurulmasını olumlu bulduklarını ancak merkezin şeffaf olması gerektiğini, daha önce aynı işlevde bir birim olmasına rağmen bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

"Devrimci Karargah Davası Düşürülsün"

Devrimci Karargah Davası’nın 24 Aralık’ta Yargıtay’da görülecek karar duruşması öncesi HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen siyasi parti ve konfederasyonlar “dava düşürülsün” talebini dile getirdi.
90'LARIN HAK MÜCADELELERİ/ FERHAT TUNÇ

Aziz Ağabey

"Aziz Nesin’i büyük bir ilgi ve heyecanla dinliyorduk. O, Türkiye’nin önde gelen aydınlarından biriydi. Aydın olmanın sorumluluğunu yerine getiriyordu. Darbecilerden hesaplaşmanın kaçınılmaz olduğuna emindi."

Feministler: Fıtratınıza da Şiddetinize de Direniyoruz

"Fıtratı normal doğumdur. Sonuçta manavdan muz almıyoruz” diyen Sağlık Bakanı'na feministler cevap verdi, "Türkiye tarihinde kadınlar hakkında en çok konuşan hükümet olma unvanını kazanan AKP’ye çağrımız susmaları".
SORU ÖNERGESİ

“Muş Rektörü, ODTÜ Doktoralı Asistan İstemiyor mu?”

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, açtığı davayı kazanarak işe geri dönen Muş Alparslan Üniversitesi araştırma görevlisi Deniz Kimyon’un doktora eğitimi için görevlendirilmesinin yapılamamasına dair soru önergesi verdi.

Haberler

 • 90'LARIN HAK MÜCADELELERİ/ DERYA BENGİ Neye Kıl Oldun Abi?
  Reşo, Knar, Ahmet Kaya, Ciwan Haco, Şivan Perver, Küçük Ceylan, Bülent Ortaçgil, Bulutsuzluk Özlemi, Kardeş Türküler, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Hasret Gültekin, Nazan Öncel, Grup Yorum ...
 • LGBTİ Örgütleri Yakar'ın Darp Edilmesine Tepki Gösterdi
  LGBTİ örgütleri ve bağımsız aktivistler Şişli Belediye Başkanı danışmanı Boysan Yakar’ın belediye binasında bir gurp tarafından darp ve tehdit edilmesini kınadı.
 • CHP'li Tekin, Akdoğan'a AA'nın Seçim Yayınını Sordu
  CHP'li Gürsel Tekin AA'nın seçimlerde yaptığı yayının diğer ajansların verilerinden farklı olduğunu belirterek basından sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a AA'nın "veri sağlayıcılarını" sordu.
 • Kadın Örgütleri İstanbul Sözleşmesi Sürecinden Dışlanıyor
  69 bağımsız kadın ve LGBTİ örgütünü çatısı altında toplayan İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu, bugün Ankara'da İstanbul Sözleşmesiyle ilgili Bakanlık toplantısındaydı. Muhatap alınmadıklarını söyleyen Platform toplantıyı terk ...
 • Nazlıaka: Erdoğan Doğurabilseydi Yine de Üç Çocuk İster miydi?
  CHP'li Nazlıaka, Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanının kadın üreme sağlığı üzerine yaptığı konuşmalara tepki gösterdi. "Kadını birey olarak değil kuluçka makinesi olarak gören bu zihniyet artan şiddetin ...
 • EĞİTİM SEN "Üniversitelerde Kadın Emeği Yok Edilmek İsteniyor"
  Eğitim Sen’in Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin’deki dört şubesi akademisyen Elifhan Köse hakkında Başbakana hakaret iddiasıyla verilen hapis cezasını tanımadıklarını duyurdu.
 • Erdoğan: 1-2-3-4 Çocuk, Gerisi Allah Kerim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir düğünde üç-beş çocuk talebini tekrarlarken, "Bu ülkede yıllarca bir doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler" dedi.
 • Yolsuzluk Var Oldukça Gazetecilik de Olacaktır!
  Yolsuzlukla Mücadele Platformu’nun panelinde, gazeteciler Falakaoğlu, Tekin, Varlı ve Önderoğlu, yolsuzluk iddialarını haberleştirmenin bir görev olduğundan birleştiler. Falakaoğlu, “Fikri takip yapan gazeteci için bu iddialar sıfırlanmaz" ...
 • Eleştirmenlerden Kültür Bakanı’na Dava Eleştirisi
  Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, TUSAK Tasarısı’nı eleştiren yazısı nedeniyle Kültür Bakanı Çelik’in hakkında 10 bin TL’lik tazminat davası açtığı “Evrensel” köşe yazarı Üstün Akmen’e destek verdi. Akmen, ...
 • Mardin'de Patlama
  Mardin’de PKK'lilerin mezarlarına keşfe giden heyet ve heyetin güvenliğini sağlayan askerler Bagok Dağı bölgesinden geçerken gerçekleşen patlamada altı asker yaralandı.
 • FİKRET İLKİZ'DEN Basın Özgürlüğü mü Dediniz?
  Dün gazetecileri suçlu sayarak, gazete sayfalarında, ekranlarda mahkemeler kurarak onları peşinen mahkûm eden zihniyetin bugün savunmalarında ileri sürdükleri gibi sadece devletin basın özgürlüğünü ihlal etmesi midir ...
 • FİLİZ GAZİ YAZDI Hani Kendi İçinde Tutarlı Zalimlik
  Zalimliğin kendi içindeki tutarlığını bozan şeyler var. Misal ölüm döşeğindeki hasta tutsaklar. Niye bırakılmadıklarına dair verilebilecek bir yanıt yok sanırım.
 • Erdoğan'dan AB, RSF ve CPJ’ye Ders!
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB, RSF ve CPJ’ye 14 Aralık operasyonunu eleştirdikleri için hedef aldı; RSF Bilançosu’nda “İsrail” ve "algı operasyonu" aradı; CPJ heyetiyle aralarında geçenleri hatırlattı.
 • HDP Heyeti: Yeni Bir Sürece Girildi
  HDP heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Sırrı Süreyya Önder krizi geride bıraktıklarını, diyalog kanallarının kapanmaması ve hangi başlıkları tartışarak ilerleyeceklerine dair mutabakat olduğunu söyledi. ...
 • Komisyon Dört Bakan İçin Karar Verecek
  Meclis Soruşturma Komisyonu AKP'li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kararı bugün 15.00'da verecek.
 • biamag'da Bu Hafta
  Bu hafta biamag'da Romanların modacısı Kobra Murat, Ahıska Türkleri, Eskişehir gezisi, Türkiye'nin ilk sinema filmi, Viktoria Modesta, sakatlara davranma klavuzu, Amasra'da santrale karşı mücadele, Ahmet Şık'ın ...

Bugünün Yazarları

 • Derya Bengi Neye Kıl Oldun Abi?
  Reşo, Knar, Ahmet Kaya, Ciwan Haco, Şivan Perver, Küçük Ceylan, Bülent ...
 • Ferhat Tunç Aziz Ağabey
  "Aziz Nesin’i büyük bir ilgi ve heyecanla dinliyorduk. O, Türkiye’nin önde ...
 • Fikret İlkiz Basın Özgürlüğü mü Dediniz?
  Dün gazetecileri suçlu sayarak, gazete sayfalarında, ekranlarda mahkemeler kurarak onları peşinen ...
 • Filiz Gazi Hani Kendi İçinde Tutarlı Zalimlik
  Zalimliğin kendi içindeki tutarlığını bozan şeyler var. Misal ölüm döşeğindeki hasta ...

Bugün En Çok Okunanlar

Tarihte Bugün

 • 2003
  Fansa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın başörtüsü dahil dini sembollerin yasaklanması çağrısını Fransa'daki Müslümanlar miting yaparak protesto ettiler. Anglikan kilisesi de yasağa karşı

Gezi Direnişi

 • Zaman Tüneliyle Gezi Direnişi

  27 Mayıs 2013'ten bu yana bianet'te yer alan haber, fotoğraf ve videoları zaman tünelinde bir araya getirdik. Kronoloji Mart 2014'te sonlanıyor ancak biliyoruz ki bu daha başlangıç

CUMARTESİ ANNELERİ

 • Cumartesi Anneleri/İnsanları 19 Yaşında

  Cumartesi Anneleri / İnsanları 27 Mayıs 1995'ten günümüze her hafta Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapıyor. bianet "uzun mücadele"nin çetelesini yayınlıyor.

Medya Gözlem Raporları

 • 2001 - 2014 Raporları

  Bağımsız İletişim Ağı, 2001'den bu yana ifade özgürlüğü ihlallerini izliyor ve raporlaştırıyor. Bugüne kadar yayınlanan raporların tamamına ulaşabileceğiniz sayfayı görüntülemek için tıklayın.

bianet’ten Özel Dosyalar

Şiddet, Taciz, Tecavüz Çetelesi

Hukuk Gündemi

Sesli Hrant Dink Yazıları

 • Tıklayın, Dinleyin

  Tililili projesi için sanatçılar ve gazeteciler tarafından seslendirilen 19 Hrant Dink yazısı bianet'te. Sesli yazıların bulunduğu sayfaya ulaşmak için tıklayınız.