İSPANYA İÇ SAVAŞI'NIN İZİNDE BARSELONA

No Pasaran*

Barselonalılar İç Savaş’ı pek hatırlamak istemiyor ama kentin ara sokaklarındaki gizli simgeler ve minik plaketler, 81 yıllık tarihin izini sürecek olanları bekliyor.
SERAY ŞAHİNER ANLATTI

“Mercan, Ona Dünya Diye Sunulan Paravanı Yıkacak Öfkeye Sahip Olmalı”

Yazar Şahiner, son romanı Kul’u, başkahramanı Mercan’ı ve Mercan gibi kadınları anlattı: “Mercan’ın varlık çabası, sadece hayatını idame ettirmek değil. Yaşadığını ispat etmek.”
DENİZ MAHABAD’DAN

İranlı Kürt Heykeltıraş Seywan Saedian: Heykel Yapmak Benim İçin Bir Oyun!

Sanatçının doğduğu ve ilerlediği coğrafya ne kadar karışık, acı dolu ve trajik olaylara tanık olsa da Saedian, umut etmeye ve üretmeye devam ediyor. Ve Ortadoğu’da savaşın bir gün biteceğini umut ediyor.
BİRCAN YORULMAZ YAZDI

Sade’ı Öldürmeli mi?

Marquis de Sade “Bir ateist kutsal değerlere saygısızlık etmez, bu kitabında yazmaz. O din tüccarlarının işidir” derken ikiyüzlülüğe vurgu yapar.
SULTAN KOMUT’TAN

Bayan Değil Kadındılar: Emma Goldman

1893 yılının Ağustos ayında New York’ta Union Square’de henüz 24 yaşındaki bir kadın binlerce kişinin toplandığı gösteride kürsüye çıkar…

Haberler

 • YILDIZ TAR YAZDI OHAL’in Büyük Hikayeleri, Referandum ve Bizim Çocuklar…
  Tek sesin monoloğu ile yürütülen bir süreçte daha önce yeni anayasa sürecine katılan diğer kesimler gibi LGBTİ örgütleri ve LGBTİ örgütlerinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ...
 • MURAT TÜRKER YAZDI Yangın Var, Yangın Var, Selanik Yanıyor-du!
  İnsan haklarına her zaman geniş yer ayıran Selanik Belgesel Festivalinin bu seneki programında LGBTİ konulu beş film var.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Kengere Geeel...
  Karacadağ’ın çepeçevresine ilkbahar gelende, envayi çeşit bitkinin insanla, canlılarla buluşmasının zamanıdır. Kenger bu bitkilerin en ünlülerinden biri.
 • BÜŞRA BAKAN’DAN Dengeli Narsisizm Mümkün mü?
  “Çünkü aslında narsisizm, normal ve yaygın insani bir dürtüdür sadece: Kendini özel hissetme dürtüsü.”
 • SEYFİ ÖNGİDER YAZDI 70’li Yılların Kasetleri Gibi…
  Edebiyatın, özellikle de öykünün üretimi, dolayısıyla yayımlanması ve gördüğü ilgiyle toplumsal ve siyasal koşullar arasında doğrudan bir ilişki vardır.
 • REYHAN YILDIRIM İLE SÖYLEŞİ Yaşayabilir miyiz “Tanrı”ya İnat?
  “Boynumda Bir Dize İnci” ile okuruyla buluşan Reyhan Yıldırım: “Bende ve toplumda pusuya yatmış kötülük ve ona karşı yürütülen mücadele atmosferi, öykülerimin tamamını işaretledi.”
 • FERYAL SAYGILIGIL YAZDI “Tarihçiler”in Dışında Bırakılanlar
  Feminist tarihçiler cinsiyet eşitsizlikleri, kadınların kamusal alandan dışlanmasının tarihi, tarihin sayfalarında hep aynı rollerde yer almalarını, erkeklerin iktidarı ellerinde tutmaları açısından ne kadar etkili olduğunu gözler ...
 • FUNDA DÖRTKAŞ YAZDI Hakikati Hatırlatan Mevsim
  Hakikatin bileği bükülmez. Tahayyülüne kara çalınmaz. Mevsim Yas, geçmişi hatırlamanın ve hatırlarken hesaplaşmanın romanı.
 • NAZAN ÖZER YAZDI Teoriden Pratiğe bianet
  Okulda öğretilen haber alma ve haber yapma hakkının, teoride öğrendiğim bilgilerin pratikte karşılıkları olduğunu da görmüş oldum.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar